Egyre jobban támadják a mobilt az internetes bűnözők

MTI Sajtóadatbank, 2011. február 7. 08:40

A Cisco éves biztonsági jelentése szerint 2010-ben világszerte első alkalommal csökkent az internetes levélszemét mennyisége, viszont egyre többször támadják a mobileszközöket.

A pénteken Budapesten sajtótájékoztatón bemutatott jelentés szerint Magyarországon egy év alatt 43 százalékkal csökkent a spam forgalom:  míg 2009-ben több mint 3.800 milliárd spamet szállítottak a hálózatok, addig 2010-ben már csak 2.300 milliárdot: 2009 és 2010 decemberét összehasonlítva átlagosan napi 1,5 milliárdról 200 millióra csökkent a kéretlen levelek száma.

Ács György, a Cisco regionális biztonsági szakértője elmondta, világszinten 108 ezer milliárdról 100 ezer milliárdra csökkent a spamek száma 2010-ben 2009-hez képest.

Hozzátette: a magyarországi csökkenés főleg annak tudható be, hogy több spam-vezérlő állomást izoláltak és választottak le tűzfalakkal az internetes hálózatról.

Az egyes régiók eltérő képet mutatnak. Egyes fejlett országokban, mint például Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban, ahol egyre nagyobb teret nyer a szélessávú internet, növekedett a spam mennyisége: 2009 és 2010 között az Egyesült Királyságban például majdnem 100 százalékkal nőtt a levélszemét forgalom. Ugyanakkor Brazíliában, Kínában és Törökországban, amelyek még az előző jelentésben a spam által leginkább fertőzött országok közé tartoztak, 2010-ben jelentősen csökkent ez a szám.     Különösen igaz ez Törökországra, ahol 87 százalékos visszaesés volt tapasztalható. Ez részben annak tudható be, hogy az internet szolgáltatók is korlátozzák a szélessávú hálózatokból küldött rosszindulatú e-mailek forgalmát. Emellett a hatóságok is komolyabban veszik a spamek okozta problémát, és lekapcsolják a legarcátlanabb bűnözőket.

Ács György elmondta, az internetes bűnözés fordulóponthoz érkezett. Míg a támadások kereszttüzében korábban a Windows alapú PC-k álltak, mára más operációs rendszerek és platformok is előtérbe kerültek, beleértve az okostelefonokat, a táblaszámítógépeket és általában véve a mobil platformokat.

Kifejtette, az internetes pénzmosás és bűnözés egyre bővül, és a bűnözők mind több pénzügyi azonosító adathoz jutnak hozzá. Ezért egyre több "money mule"-ra, azaz olyan emberre van szükség, akik bankszámlákat nyitnak, vagy akár a saját bankszámlájukat használják arra, hogy a csalókat kifizessék, vagy pénzmosásban vegyenek részt. Az ilyen "money muling" ügyletek egyre kifinomultabbak lesznek és egyre több országra terjednek ki. A Cisco biztonsági szakértői szerint 2011-ben ez lesz az internetes bűnözők legfőbb beruházási területe.

A szakértő kifejtette, az internetes bűnözés igazi alapja nem a technológia, hanem az a nagyon is emberi tulajdonság, hogy könnyen megbízunk idegenekben, akik sokszor a szexuális csábítással próbálkoznak, nyereménnyel hitegetnek, új barátként mutatkoznak be, vagy éppen karitatív gyűjtést színlelnek.

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32