Watson, a nyerőgép
Eldőlt a három napos kvízpárbaj, amelyben két kvízbajnok és a 2208 processzort működtető, 15 ezer milliárd bájt memóriájú IBM-gép mérkőzött egymással. Az ember (a kettő közül az egyik) csak az elsőfordulóban tudott lépést tartani "Watsonnal", a másodikban már elhúzott a számítógép, és a szerda esti utolsó fordulóban (a helyszín: Almaden Research Center San Jose, California) végképp bebiztosította győzelmét: összességében 77.147 dolláros végeredménnyel, miközben két ellenfele24.000 illetve 21.600 dollárt gyűjött. Az IBM - és a két játékos - a nyereményét jótékonyságra fordítja.
Nem tudjuk, hogy többet tud-e a számítógép, mint a két korábbi bajnok, a versenyzők elmondása szerint frusztrálta őket, hogy hiába tudták ők is a jó választ, a gép gyorsabb volt náluk.
A verseny eredménye nem is igazán az, hogy egy számítógép le tudta győzni az embert egy vetélkedőben, hiszen sok mindenben jobbak, gyorsabbak, erősebbek nálunk a gépek, ezért is használjuk őket.
És a hát a géptől függetlenül van egy részeredmény is a két ember párviadalában: Jennings revansot tudott venni Rutter-en, aki a 2005-ös bajnokok versenyén legyőzte őt.
Mint arról már hírt adtunk, Az IBM csaknem négy éven át programoztatta a mintegy tíz hűtőszekrénynyi Watson számítógépét, hogy a héten végre összeereszthesse azt a kamerák előtt Amerika legnépszerűbb szellemi vetélkedője, a Jeopardy! két legnagyobb bajnokával. Bár voltak néha megingások (egyszer vetélytársa válaszát kérdésnek értelmezte a gép, máskor Torontót amerikai városnak vélte), alapvetően kimagasló volt a gép "tárgyi tudása", de ezen túlmenően taktikussága, vagyis intelligenciája is.
A Deep Blue Kaszparov elleni sakkgyőzelme után ez egy újabb mérföldkő a mesterséges intelligencia történetében: a gép kvízjátékban is felhozható a legzseniálisabb emberi elme szintjére, sőt: afölé.
A kutatási eredményeket pedig a gazdaság, a politika, az egészségügy - vagyis az élet minden területén - tovább lehet hasznosítani.
Kapcsolódó cikkek
- IBM 1,6 PFLOPS teljesítményű szuperszámítógép Xeon lapkákkal
- Komputer kontra emberi elme: az IBM Watsonja a Jeopardy! szellemi vetélkedő szuperbajnokaival mérkőzik meg
- Kvízjátékban szerepel az IBM szuperszámítógépe
- IBM szuperszámítógép Nvidia grafikus csipekkel
- Új vízhűtéses szuperszámítógép az IBM-től
- Újabb IBM szuperszámítógép, kétmillió laptop erejével
- 1 PFLOPS-os IBM szuperszámítógép
- A világ leggyorsabb polgári szuperszámítógépe
- Az első amerikai szuperszámítógép Oroszországnak
- Sikerült számítógéppel modellezni egy agyféltekét
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.