Megjelent a Firefox 4.0
A sokáig fejlesztett, először novemberre ígért új Firefox ma végre hivatalosan is megjelent, és letölthető - egyebek között - a letoltes.com-ról. A mostanában szinte hetente debütáló új böngészőverziók között a Firefox azért érdemel az átlagosnál picivel nagyobb figyelmet, mert 2008 óta a Mozilla Firefox Magyarországon piacvezető, és egyes felmérések szerint 2010-ben az európaiak nagy része is Firefoxot használ. Mint az a Prím Online-on március 9-én már megjelent, az új böngésző hivatalos premierje a Dokumentumszabadság Világnapján, március 30-án 18 órakor lesz az Uránia Filmszínházban.
Nézzük milyen meglepetéseket tartogat a Firefox 4.0!
A lapok kezelése továbbra is tökéletes, de még ezen is fejlesztettek a Firefox programozói.
Az egyik legnagyobb változás, hogy a lapok hivatalosan is felköltöztek az URL mező fölé, így az effektív böngészési felület tovább nőtt. Emellett ezek a tab-ok új funkciót is kaptak, az App Tabs-nak hála a kedvelt oldalainkat fix megjelenésűvé tehetjük, így amikor elindul a böngésző, akkor azonnal betöltőnek. Ennek köszönhetően a levelezésünk, a közösségi oldalak mindig elérhetőek, és ráadásul még sok helyet sem foglalnak el a felső sávból, ugyanis csak a fav ikonjuk látszik. Az így rögzített lapok frissítéseiről is értesítést kapunk, mert a böngésző beszínezi a lap hátterét, ha új levelet kaptunk a Gmailen, új értesítőt a Facebookon vagy más webalkalmazásban.
A sok lappal dolgozók dolgozók számára újdonság, hogy a Ctrl+Shift+E billentyűkombinációval előhívható Lapcsoportok kezelőfelületen könnyen tudják menedzselni a már meglévő tabjaikat, akár csoportokba is rendezhetik őket. Ez a funkció Firefox Panorama néven is ismerős lehet és egy teljesen felhasználóbarát megoldást nyújt azok számára, akik rengeteg böngészőlap használata mellett is szeretnének könnyedén eligazodni, keresni a lapok között. A kicsinyítés és nagyítás effektusain keresztül megjelenő új munkaterületen kattintással és húzással hozhatunk létre új csoportokat, amelyeknek aztán nevet is adhatunk. Az elnevezett csoportokba a későbbiekben a böngészőfüleken jobb gombbal kattintva - a helyi menüből -áthelyezhetjük az aktuális oldalt is. Dupla kattintással bárhol, vagy a lapcsoport bal alsó sarkában lévő gomb révén új, üres lapot nyithatunk meg. A lapokat áthúzhatjuk a csoportokba vagy az alapterületre. Mind a lapcsoportokat, mind az egyedülálló lapokat átméretezhetjük. Az átméretezést és az áthelyezést a többi lapcsoport és lap automatikusan kezeli úgy, hogy az elfedést és a kilógást elkerüljék. A lapra kattintva a megadott lap jelenik meg, nagyítási effektuson keresztül.
A „Váltás erre a lapra” funkciót akkor használhatjuk, ha olyan lap címét kezdjük el beírni, amelyet már megnyitottunk egy másik lapon. A böngésző automatikusan felajánlja ilyenkor, hogy a már megnyitott webhely lapjára ugorva jelenjen meg az oldalt.
A „Firefox Sync” nevű szinkronizációs szolgáltatást beállításával a különböző eszközökön (akár mobilon is - bár itt megjegyezzük, hogy a mobil verziókra még néhány hetet kell várni) használt Firefox böngészőink között tudjuk szinkronizálni a beállításainkat, jelszavainkat, könyvjelzőinket, előzményeinket vagy akár megnyitott füleinket is. Az új funkciónak hála, ha különböző számítógépek között is mozgunk, mindig ugyanaz a böngésző fogad minket.
A Windowsban szokásos, de a böngészőkből kikopó menüsávot, már itt sem találjuk meg, helyette a Firefox Button gondoskodik arról, hogy onnan intézhessük a beállításainkat. Aki a régi elrendezést szereti, az az Alt gomb megnyomásával előhívhatja a hagyományos menüsort is.
A Firefox egyik legnagyobb versenyelőnyének számító kiegészítők is kaptak egy ráncfelvarrást, melynek az egyik látható jele, hogy egy sokkal jobban kezelhető felületen menedzselhetőek. A kiegészítők, kiterjesztések, megjelenések, bővítmények a füles, grafikus megjelenésnek hála sokkal kezelhetőek, mint a korábbi változatokban.
A biztonság mindig is elődleges prioritást élvezett a Firefox böngésző fejlesztése során. Ez egyrészt jelenti a böngészőbe épített biztonsági funkciók nagyobb számát, valamint a programhibák kezelését is. A biztonsági hibajavítások gyorsan – akár pár napon belül – érkeznek, lehetőleg azok részletes dokumentálása és az ártó kódok megjelenése előtt.
Rengeteg webhely értékesít a weboldalaik látogatásával összefüggésben gyűjtött viselkedési adatokat online reklámcégek számára. A Firefoxban beállítható, hogy ezeket az adatokat – személyes szféránk védelmének érdekében – ne gyűjtsék böngészési szokásainkról. Megjegyezendő ugyanakkor, hogy ezen jelzés figyelembevétele jelenleg csak az érintett cégek jóindulatán múlik. Ugyanakkor a fejlesztők az olyan különleges dolgokra is ügyelnek, mint a meglátogatott webhelyek CSS linkjének védelme.
Az előzmények – időintervallumhoz kötött – törlése mellett most már lehetőség adódik arra, hogy az egy-egy webhelyhez kapcsolódó valamennyi információt egy kattintás segítségével töröljük az előzmények közül.
A manapság slágertémának számító Cross Site Scripting (XSS) és Cross Site Request Forgery (CSRF) támadásokkal szemben a Firefox 4 a Tartalombiztonsági Házirendet (Content Security Policy) vezeti be. A támadások lényege, hogy a sérülékeny weboldalba a támadó – teljesen hagyományos módon – tartalmat küld be. De ez a tartalom egy ártó weboldalt, kódot tölt be a megtámadott sérülékeny weboldalt meglátogató felhasználó böngészőjébe. A Tartalombiztonsági Házirend segítségével megadhatjuk azokat a külső webhelyeket, ahonnan a böngésző szkripteket tölthet be. Szkripteket nem használó weboldalak esetén a szkriptek végrehajtását teljes egészében le is tilthatjuk.
Nóvum a "Biztonságos HTTP-átvitel Kényszerítése" is. A szolgáltatás lényege, hogy a Firefox böngésző a nem biztonságos „http://” protokoll szerint indított lekéréseket is „https://” protokoll szerint próbálja felépíteni és erre vár egy megfelelő választ, amely megléte esetén a címet átírja „https://” címre, megakadályozva ezzel, hogy a támadó be tudjon ékelődni a felhasználó számítógépe és a webhelyet biztosító kiszolgáló közti adatcsatornába.
Nem újdonság, de fontos tudni, hogy a privát böngészési munkamenetben a Firefox nem tartja meg a böngészés előzményeit, a keresés előzményeit, a letöltés előzményeit, az űrlapok előzményeit, a sütiket, illetve az ideiglenes internetfájlokat. A letöltött fájlok és a könyvjelzők viszont megmaradnak. Ezt a módot a program a Firefox gomb kékre színezésével is jelzi.
A biztonsági kérdésekről visszatérve a böngészési tulajdonságokhoz, muszáj észrevennünk, hogy a sebesség is jelentősen javult, ráadásul a memóriát sem eszi annyira a Firefox, mint a régebbi verziókban. A gyorsulás egyik oka az új jagerMonkey javaScript motor, összességében az indulási idő, a grafikus renderelés és így a böngészési sebesség gyorsulásáról beszélhetünk. A JavaScript módosítások mellett most már a weben megjelenő 3D-s tartalmakkal is könnyen elboldogul a böngésző, amelyhez a számítógép grafikus kártyáját is képes használatba venni.
Amit érdemes még megemlíteni az a HTML5 támogatás, illetve a Windows 7 multi-touch rendszerét támogató megoldás.
Kapcsolódó cikkek
- Itt a Firefox első verziója Androidra!
- Firefox 5.0: biztonságosabb, de érdemjegye még nem ötös
- Keddre várható a Firefox 5.0 béta előtti verziója
- A Firefox4 megelőzte az IE9-et
- Megjelent a FireFox 4 RC verziója
- Jön-jön-jön: Firefox 4.0 és LibreOffice 3.3.2 a dokumentumszabadság világnapján
- A Mozilla Firefox utolsó beta-verziója
- Firefox 5-előzetes
- A Firefox megelőzte az Internet Explorert
- Jövőre csúszik át a Firefox 4
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.