Törvényellenes az internetes és a telefonos kommunikáció adatainak megőrzése
Az Európai Unió (EU) útmutatása alapján néhány éve elfogadott törvényt egy éve vitte az alkotmánybíróság elé a parlamenti alsóház félszáz képviselője. A jogszabály alapján a kommunikációs adatokat a szolgáltatóknak minimum fél évig meg kellett őrizniük, s hatósági kérésre ki kellett adniuk a rendőrségnek vagy a titkosszolgálatoknak.
"A törvényi szabályozás nem volt elég világos, és nem volt garancia arra, hogy senki sem él vissza az adatokkal" - indokolta a döntést Eliska Wagnerová, a testület tagja.
Marek Benda, a polgári demokraták parlamenti képviselője, aki a panasz benyújtását megszervezte, üdvözölte az alkotmánybírósági döntést. Szerinte ez figyelmeztetés az EU illetékesei számára is.
"A fő probléma az, hogy nagyon sok adatot tárolunk anélkül, hogy tudnánk, mire kellenek. Ez elfogadhatatlan" - szögezte le.
Az alkotmánybíróság szintén arra mutatott rá, hogy az archivált adatok mennyisége rendkívül nagy és állampolgárok tömegeit érintik. A tavalyi évben például 87 ezer esetben adtak át adatokat a szolgáltató cégek a hatóságoknak, míg egy évvel korábban nagyjából 75 ezret.
A szolgáltató cégek képviselői szintén üdvözölték és pozitívnak minősítették az alkotmánybíróság állásfoglalását.
Az EU azzal érvelt, hogy az adatok segítséget nyújthatnak a terrorizmus elleni harcban.
Kapcsolódó cikkek
- Az amerikai rendőrök felhatalmazás nélkül kutathatnak a mobiltelefonokban
- A Stratfor az adatvédelem megsértésének minősítette a WikiLeaks-kiszivárogtatást
- NMHH: hárman fellebbezték meg a 900-as tender eredményét
- Telefonhívások, e-mailek, sms-ek adatainak tárolását írná elő a brit kormány
- Ausztráliában per tárgya a Twitter, míg Nagy-Britanniában a kizsákmányoltak szószólójának szerepét játssza
- Vizsgálat indult az Apple kínai beszállítóinál
- Az ACTA széleskörű társadalmi egyeztetését szorgalmazza az IVSZ
- Különleges egységet hozott létre a cseh rendőrség a számítógépes kalózok ellen
- Kalózportált zártak be a hatóságok, börtönnel fenyegetik a letöltőket
- Konzervatív-liberális vita a távközlési adatok tárolásáról a német kormányban
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács
A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.