Kindle e-könyv-olvasóra is kölcsönözhetnek a könyvtárak: de csak korlátozottan

Kerekes Pál, 2011. április 29. 08:05

Beszámoltak az informatikai szaklapok (a blogok és könyv-portálok valamiért némák maradtak) az új Kindle szenzációról: az év végéig megteremti az Amazon a könyvtári kölcsönzés lehetőségét piacvezető e-könyv-olvasójára.

Ez jó hír, de érdemes talán néhány mondatban pontosítani a média-tudósításokat. Elsőként az a meglepő, hogy a magyar beszámolók nem a közlemény kiadójára, az Amazonra hivatkoznak, hanem zsurnaliszta-beszámolókra.  Ebből félreértések, pontatlanságok következnek.

Kiindulásként meg kell jegyezni, hogy Amazon hálózaton belül eddig is lehetséges volt a kölcsönzés. Pont úgy, mint a nyomtatott példány esetében: ha átengedi a könyv tulajdonosa valakinek az e-kötetet, akkor csak a kölcsönbe vevő élvezheti az írást, a kölcsönadó ki van zárva a lapozásból. Igaz, egy művel, ez csak egyszer tehető meg. (Néha egyszer sem, ha a kiadói szerződés így rögzíti, de ezt előre jelzik a vásárlásnál.)

A könyvtári kölcsönzésre visszatérve: a lényeg az, hogy természetesen továbbra is csak prc, azaz mobipocket formátumú e-könyvek jöhetnek számításba. Tehát arról szó sincs, hogy bármely e-könyvet elküldi a könyvtár az állományából. Erre nincs mód. Csak az Amazontól vásárolt e-könyveket kölcsönözheti a könyvtár a Kindle olvasó készülékekre.

Az eredeti közlemény egy unikumot is meghirdet. Úgy fogalmaz: a könyvtári könyvekbe beleírni, jegyzetelni nagyon nem illik, totálisan tiltott. Viszont a Kindle eszköz ezt megengedi: kölcsönzés után, mint megszokták a Kindle használók, szerkeszthetnek a szövegbe bejegyzéseket, markírozhatják a sorokat. Ha az olvasó jogosultsága lejár, a következő olvasó nem látja ezeket a kommentárokat. De és viszont: ha a könyvtárlátogató később ismét kiveszi ugyanazt a könyvet, vagy éppen megvásárolja, akkor ismét előtűnnek a személyes bejegyzések. Ez a kényelmi szolgáltatás néhány adatvédelmi szorongást felidézhet. Ez azonban más szakterület, nem könyves problémakör.

Ez nincs a közleményben, de az előzmények alapján ismert: e-könyvet csak beiratkozott könyvtár-olvasó kölcsönözhet, tehát nem világhálós szolgáltatásról van szó. Néhány kiadó még ahhoz is ragaszkodott az e-könyves kölcsönzés feltételeinek kialakításában, hogy a könyvtárnak ellenőriznie és dokumentálnia kell, hogy valóban a szolgáltatási területén él a beiratkozott olvasó. Ez olyasmi, mintha a megyei könyvtárak nem engednék beiratkozni intézményükbe a más megyékben élőket. Vagy például egy budaörsi illetőségű személy nem látogathatná a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat.

Az e-kölcsönzés amellett, hogy hosszú távon hatással lehet olvasási szokásaink alakulására, a kiadók szempontjából is izgalmas folyamat. A megoldás ugyanis (egyelőre?) nem igazán profitábilis számukra, épp ezért a legnagyobb amerikai kiadók nem is adnak el címeket a könyvtáraknak. A kiadók szerint még nincs meg a szükséges üzleti modell az e-könyvek kölcsönzésére.

 

További információ: http://konyvkonnektor.hu/

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n

Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó. 

2024. november 2. 13:31

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára

Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.

2024. november 2. 10:12

Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács

A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.

2024. november 1. 15:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59