A számítógép humorérzéke
A gépi fordítás egyik legnagyobb kihívása, hogy a kétértelmű modatokkal mit tud kezdeni a szoftver. Most ezen a fronton történt némi áttörés: Chloé Kiddon és Yuriy Brun, a Washington egyetem két számítsátechnika tudósa olyan rendszert fejlesztett, amely megért bizonyos típusú kétértelmű mondatokat.
A humor nem a számítógépek erőssége. Volt már ugyan olyan Mephisto sakkprogram, amely játék közben heccelte az ellenfelet, a mondatok (ha nem németül hangzottak volna el) felidézték (volna) akár az Almási téri vagy városmajori nagy partik hangulatát is, de ezt a humort Efraim Kishon kölcsönözte az automatának, egyszerűen az ő - valóban a budapesti sakkos terekről származó - "benyögéseit" hívta elő egy könyvtárból a szoftver, annak függvényében, hogy mennyit törte a fejét az ellenfél ("a gond nem játék"), vagy hogyan állt a parti ("add föl pancser!")...
De olyanról, hogy magától értette volna a viccet a gép, nemigen hallottunk eddig. Watson lehet, hogy megnyerte a Jeopardy vetélkedőt, de abszolút nem értette a humort.
Mostanáig...
A kétértelmű mondatok egyik fajtája, amikor valamilyen szexuális utalás van a szavak mögött. (Például a képünkön látható kártyanaptár első oldalán a "Tud valami jó programot?" kérdés a lengén öltözött hölgy részéről egy felhívás keringőre, s csak a naptároldalról derül ki, hogy igazából számítástechnikai programokat kínált ily módon egy társaság bő 25 évvel ezelőtt.) Az ilyen típusú mondatok felismerésére fejlesztette ki Chloé Kiddon és Yuriy Brun a rendszerét, amely felismeri bizonyos szavak és mondatszerkezetek rejtett jelentését, a potenciális eufemizmusokat. A kutatók több mint másfél millió különböző irodalmi szövegekből vett erotikus tartalmú mondatot analizáltak. A program neve DEviaNT (Double Entendre via Noun Transfer), és elsősorban a főnevek és melléknevek kétértelműségére épül. Az eredményeket a júniusban megrendezésre kerülő évi Számítógépes Nyelvészeti Konferencián fogják bemutatni.
A siker az lesz, ha a konferencia után - lazitásként - a fejlesztők beülnek egy kocsmába a számítógépükkel, és elviccelődnek vele egy pohár sör mellett.
Kapcsolódó cikkek
- Már elérhető a neten Európa legjobb gépi fordítóprogramja
- Új szoftver-fejlesztő központot nyit a GE
- Új Symbian változatok jövőre - Carla és Donna
- Magyar weboldalfordító megoldás nyert az európai startup-döntőn
- Symbian Belle mobil microSIM foglalattal – Nokia 603
- Magyar fejlesztők számára is megnyílik a Windows Phone Marketplace
- Lingoes 2.8.0
- Új fejlesztőkészlet: csak olyat lehet vele tervezni, ami meg is valósítható
- Nő a kereslet az üzleti analitika iránt - szárnyal a SAS
- Pénzt kínál az iPhone-alkalmazásfejleszőknek a Microsoft
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.