Nem hiszek a szememnek!

Vértes Judit, 2011. május 8. 08:54

A képek hamisítása ma már nem nehéz feladat, egyszerű grafikus szerkesztő program segítségével retusálhatjuk a képen szereplő személyeket, varázsolhatunk izgalmas jeleneteket a háttérbe, festményszerűvé tehetjük a fotót, odahelyezhetjük magunkat a Mount Everest csúcsára vagy akár a Holdra. De hogyan dönthetjük el, hogy a mások által készített kép valódi-e?

A kérdés most újra felmerült, hiszen Osama Bin Laden meggyilkolásáról rengeteg hamis kép kering az interneten. Néhány dolgot a laikus szemlélő is könnyen észrevehet: az árnyékok rossz helyen vannak, a kép bizonyos részlete ismétlődik, ami azt jelenti, hogy a kép egy részletét klónozták, hogy elfedjenek egy másikat, vagy rossz irányból érkező fény mind utalhat arra, hogy valami nem stimmel. Ám a bizonyossághoz komolyabb megfigyelésre van szükség.

Richard Quindry fotográfus Photoshop programmal kinagyítja a képet, így ellenőrizni tudja, hogy az egyes részeken egységes-e a felbontás, ezzel megtalálja a manipulált részeket. Mindez azonban szubjektív, a tudományos vizsgálathoz képelemző szoftvereket használnak.

Neal Krawetz, törvényszéki számítástechnikai kutató, Error Level Analysis nevű technikát alkalmazott egy divatoldalon megjelenő modell képének valódiságának vizsgálatánál, és megállapította, hogy Viktória szépségének titka nem a kozmetikumokban, hanem a képszerkesztő programokban  rejlik.

Az Error Level Analysis a kép különböző részeinek minőségbeli különbségeit elemzi. A JPEG formátumú képek minden mentésnél veszítenek minőségükből. Ha azonban a képet már nagyon sokszor elmentették, vagy nagyon gyenge minőségű, akkor nehéz észrevenni az esetleges hamisítást.

A JPEGsnoop fájldekódoló szoftver felismeri, ha a képet Photoshop vagy más szerkesztő program segítségével megváltoztatták.

A hamis képek felismerése azonban nem mindig egyszerű még ezeknek a programoknak a segítségével sem. Arról nem is beszélve, hogy ha egy képen nem találnak hamisításra utaló nyomot, akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy valódi. Lehet egy nagyon jó hamisítvány is. Azt, hogy egy kép hamis, könnyebb bebizonyítani, mint azt, hogy igazi.

Az internet világában a „hiszem, ha látom” tétel mára már érvényét vesztette. Jobb, ha leginkább „nem hiszünk a szemünknek”.

Kulcsszavak: fotó

Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Több mint 650 ezer nevezés érkezett a Huawei nemzetközi mobilfotós versenyére

Több mint 650 ezer nevezés közül választotta ki a zsűri a legjobb műveket a HUAWEI XMAGE Awards nemzetközi mobilfotós pályázatán. Az idei nyertes alkotások között olyan képek szerepelnek, amelyek a hétköznapi élet szépségét új, izgalmas perspektívából örökítik meg. A három fődíjas pályamű készítői fejenként 10 ezer dolláros pénzjutalomban részesültek. A versenyt idén nyolcadik alkalommal szervezték meg, hogy megmutassák, az egyszerű pillanatok is művészivé válhatnak a kreativitás és a megfelelő eszközök segítségével.

2024. december 8. 15:46

Örökíts meg minden téli pillanatot a LAMAX új akciókameráival

Három új akciókamerával frissítette kínálatát a LAMAX. Kompakt és strapabíró kialakításuk és mellékelt kiegészítők révén az új akciókamerák minden terepen megállják helyüket. A kamerák a csomagolásban megtalálható vízálló tokkal a havas és vizes kalandok közben is jól teljesítenek, a tokokkal akár 40 méteres mélységig merülhetünk velük. Ugyanakkor a LAMAX W9.2 és a LAMAX 10.2 modellek esetén a kameraváz is vízálló, így tok nélkül 12 méteres mélységig is bírják a víz alatt.

2024. december 3. 13:35

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat

Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette. 

2024. november 12. 19:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32