Nem hiszek a szememnek!

Vértes Judit, 2011. május 8. 08:54

A képek hamisítása ma már nem nehéz feladat, egyszerű grafikus szerkesztő program segítségével retusálhatjuk a képen szereplő személyeket, varázsolhatunk izgalmas jeleneteket a háttérbe, festményszerűvé tehetjük a fotót, odahelyezhetjük magunkat a Mount Everest csúcsára vagy akár a Holdra. De hogyan dönthetjük el, hogy a mások által készített kép valódi-e?

A kérdés most újra felmerült, hiszen Osama Bin Laden meggyilkolásáról rengeteg hamis kép kering az interneten. Néhány dolgot a laikus szemlélő is könnyen észrevehet: az árnyékok rossz helyen vannak, a kép bizonyos részlete ismétlődik, ami azt jelenti, hogy a kép egy részletét klónozták, hogy elfedjenek egy másikat, vagy rossz irányból érkező fény mind utalhat arra, hogy valami nem stimmel. Ám a bizonyossághoz komolyabb megfigyelésre van szükség.

Richard Quindry fotográfus Photoshop programmal kinagyítja a képet, így ellenőrizni tudja, hogy az egyes részeken egységes-e a felbontás, ezzel megtalálja a manipulált részeket. Mindez azonban szubjektív, a tudományos vizsgálathoz képelemző szoftvereket használnak.

Neal Krawetz, törvényszéki számítástechnikai kutató, Error Level Analysis nevű technikát alkalmazott egy divatoldalon megjelenő modell képének valódiságának vizsgálatánál, és megállapította, hogy Viktória szépségének titka nem a kozmetikumokban, hanem a képszerkesztő programokban  rejlik.

Az Error Level Analysis a kép különböző részeinek minőségbeli különbségeit elemzi. A JPEG formátumú képek minden mentésnél veszítenek minőségükből. Ha azonban a képet már nagyon sokszor elmentették, vagy nagyon gyenge minőségű, akkor nehéz észrevenni az esetleges hamisítást.

A JPEGsnoop fájldekódoló szoftver felismeri, ha a képet Photoshop vagy más szerkesztő program segítségével megváltoztatták.

A hamis képek felismerése azonban nem mindig egyszerű még ezeknek a programoknak a segítségével sem. Arról nem is beszélve, hogy ha egy képen nem találnak hamisításra utaló nyomot, akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy valódi. Lehet egy nagyon jó hamisítvány is. Azt, hogy egy kép hamis, könnyebb bebizonyítani, mint azt, hogy igazi.

Az internet világában a „hiszem, ha látom” tétel mára már érvényét vesztette. Jobb, ha leginkább „nem hiszünk a szemünknek”.

Kulcsszavak: fotó

Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat

Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette. 

2024. november 12. 19:55

Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját

Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.

2024. szeptember 15. 11:50

Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív

A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza. 

2024. szeptember 1. 15:37

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01