3D internet alapú kontroll- és kommunikációs laboratórium épült Budapesten
A robotizáció területét segítő háromdimenziós internet alapú kontroll és kommunikációs (3DICC) laboratórium épült az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetében (SZTAKI), ahol a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) együttműködve jött létre az európai viszonylatban is kiemelkedőnek számító rendszer.
A Norvég Alap támogatásával 100 millió forintos beruházással tíz hónap alatt létrejött új budapesti laboratórium a tudástranszfer gyakorlati alkalmazására ad példát.
A kutatók egy modern, 13 kamerával felszerelt 4D (azaz a háromdimenziós kép valósidejű mozgóképként való megjelenítésére alkalmas) rekonstrukciós stúdiót és egy 3D immerzív virtualizáló rendszert hoztak létre, azaz egy olyan laboratóriumot, amely a mozgásdetektáló ruhába öltözött kutatót helyezi a virtuális térbe.
A tudományos-fantasztikus filmekből ismert rendszerrel a tudósok olyan problémákat oldhatnak meg, amelyeket korábban csak éveket várva, egymás kutatóintézeteibe utazva lehetett modellezni.
A virtuális tér segítségével többek között az is megvalósítható, hogy egy budapesti fejlesztésű szoftver működtethet egy Tokióban található robotot, miközben az egész folyamatot virtuális 3D-s megjelenítőn keresztül egy harmadik helyszínen lehet végigkövetni.
A projekt részeként készült el a www.virca.hu címen található virtuális kollaborációs platform (VirCA, Virtual Collaboration Arena), amely az együttműködésben részt vevő laboratóriumokat köti össze más intézményekkel.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek
- Ingyen tanfolyam fejlesztőknek
- 3D otthon és az irodában
- 3D-s hanghatás
- Az LG újgenerációs három dimenziós televíziói
- Újra látható 3D-ben a Real-Barca a SPORT TV-n, a UPC kábelhálózatában
- A Fujitsu műszaki igazgatója is előad a Simonyi Konferencián
- Navigáció három dimenzióban
- Magyar 3D-s tv-fejlesztés Amerikában
- Webalkalmazás: készíttesd el a szobrod!
- A stressz-tesztet is bírják a a Sony 3D laptopjai
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.