Bábaszoftvert fejlesztettek ki Afrikának német kutatók
Az afrikai szüléseket és a terhességi ellátást biztonságosabbá tevő és koordináló szoftvert fejlesztettek ki a Heidelbergi Egyetem tudósai.
"Az afrikai anyák halandósági rátája elrettentő. A halálozási arány százszor magasabb, mint Európában. A WHO adatai alapján évente világszerte 225 ezer anya és kétmillió gyermek veszíti életét szülési komplikációk miatt" - mondta el Antje Blank, az intézmény klinikai farmakológiai és farmakoepidemiológiai intézetének munkatársa. Blank a szoftver fejlesztésének orvosi részéért felelős.
Az új szoftverrel Afrika vidéki területein igyekeznek megakadályozni a halált okozó komplikációk kialakulását. A program végigkalauzolja a születésben segédkezőket, megmutatja, mit kell tenni a kritikus szakaszokban és komplikációk esetén.
"Nagyon fontos, hogy a terhesség és a szülés ideje alatt időben felismerjék a kritikus helyzeteket. A rendszer gyógyszerekre vagy kórházi kezelésre is javaslatot tesz. Sok nőt lehetne megmenteni egyszerű és időben végrehajtott intézkedésekkel, gyakran ugyanis a legegyszerűbb kontrollvizsgálatokat, például a vérnyomásmérést mulasztják el" - mondta el Blank.
Nyáron a jelenleg még próbaszakaszban működő szoftvert eljuttatják Burkina Fasóban, Ghanában és Tanzániában lévő intézményekbe. Ennek érdekében a három ország orvosai és informatikusai rövid workshopon vesznek részt.
Az érintett országok örömmel fogadják a számítógépes programokat. Sok bába még számítógépet sem látott soha. Az emberek hihetetlenül gyorsan tanulnak és örülnek annak, hogy felértékelik munkájukat.
"Tudásunk szerint ez a projekt az egyetlen a világon, amely a fejlődő országokban a terhességi ellátást és a születéseket koordinálja" - mondta el Blank.
A szoftver fejlesztése az Európai Unió által hárommillió euróval támogatott QUALMAT (Quality of prenatal and maternal care) nemzetközi kooperációs projekt része, amely célja, hogy az orvosi szaktudást a WHO irányvonalainak megfelelően a lehető legjobban beültessék a gyakorlatba a szülészet területén.
MTI
Kapcsolódó cikkek
- Mobiltelefos agydaganat: nem egyértelmű
- A mobilgyártók visszautasítják WHO rákkal kapcsolatos állítását
- WHO: a mobiltelefon rákkeltő lehet
- SaaS-alapú regionális egészségügyi hálózati megoldást vezet be a Fujitsu
- Illegális gyógyszerforgalmazók hirdetései jelennek meg a Google oldalain
- Közösségi hálózatokat épít az e-cigaretta
- e-egészségügyi megoldások bevezetését sürgetik az EU-tagállamokban
- Az egészség üvegszálon érkezik
- Kiállításon debütál a négydimenziós anatómiai atlasz új változata
- Orvosi diagnózis androidos telefonon
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.