Karnyújtásnyira az intelligens otthonok

A világ másik végéből is irányíthatjuk az elektromos berendezéseinket

forrás Prim Online, 2011. július 19. 13:24

Az intelligens otthon fogalma ma még nem igazán ismert, azonban életünk szerves részévé válhat a technikai újítás. Hamaros eljön az az idő, amikor a háztartásunkban lévő elektromos berendezések nagy része egy hálózat részévé válik, és kétirányú kommunikációra lesz képes. Ezáltal a lakástulajdonosok bármilyen távolról is beavatkozhatnak a lakás működésébe. A 21. század emberét átlagosan 500-1000 tárgy vesz körül, amelynek akár a 20-30 százaléka is „megszólítható” lesz ilyen módon.

Egyre szorosabban kezd összefonódni az építészet az infokommunikációs technológiával (ICT), így közel az a pillanat, amikor az intelligens otthon koncepciója széles körben népszerűvé válhat. Ha azt vesszük figyelembe, hogy egy átlagembert manapság 500-1000 tárgy veszi körül, és ennek mindössze 1-2 százalékával tud kapcsolatot létesíteni, egyértelmű tény, hogy a gép-gép közötti kommunikáción alapuló technikai lehetőségek tárháza egyelőre teljesen kiaknázatlan. Főképp azért, mert az e témakörben elvégzett kutatás eredménye szerint tárgyaink 20-30 százalékával is szívesen kommunikálnánk.

 „Ha az intelligens otthon fogalmát említem, akkor egy olyan ingatlant kell elképzelni, ahol a különböző elektromos eszközök képesek arra, hogy a környezetet érzékelve, ok-okozati alapon, maguktól reagáljanak az eseményekre. Példaként említhetem a klímaberendezések automatizálását, amelyek szükség esetén fűteni, vagy hűteni kezdenek, és emellett érzékeli azt is, hogy a nyílászárók megfelelően zárva vannak-e. Ennek köszönhetően a tulajdonos energiát és pénzt takaríthat meg.” – mondta el Havasi Zoltán, a MOHAnet Mobilsystems Zrt. vezérigazgatója. „Az okos gépek saját hatáskörrel is rendelkeznek, így például az ICT alapú hűtőgépek képesek arra, hogy interneten rendeljenek élelmiszert, ha a kívánt mennyiség alá csökkent a készlet. Az aktuális tartalmat követve akár recepteket is fel tudnak kínálni a főzésre készülőknek. Tehát ezen az elven, az említett példákon túl már napjainkban is sok elektromos berendezés képes a többirányú kommunikációra, de a jövőben még több eszköz kapcsolódhat be a rendszerbe.” – tette hozzá a vezérigazgató.

Havasi Zoltán szerint a szakma a közeljövő nagy áttörését attól várja, hogy az intelligens otthonokban a gépek komplex hálózatot alkotva egymással is interakcióba lépnek. Elsődleges szempont a modern lakóterek energiatakarékossága, így különleges figyelmet kap a fűtés, a légkondicionálás, és az áramfelhasználás. Az intelligens otthonokban a szórakoztató berendezések, és az egyéb háztartási rendszerek is egy platformon kezelhetőek, így arra is lehetőségük van a lakosoknak, hogy otthonuktól távol leellenőrizzék, kikapcsolták-e a televíziót, vagy elzárták-e a tűzhelyet. A lakást használók mobiltelefonnal kapcsolhatják be a klímaberendezést, vagy interneten keresztül áramtalaníthatják nyaralójukat. A nyitásérzékelő minden ajtó, és ablak mozgását érzékeli, így pontosan követhető, hogy melyiket, mikor használták. Jelzi továbbá az illetéktelen behatolást is, és erről egyből értesíti a rendszer a diszpécserközpontot. Szenzorok segítségével egy adott helyiség, például egy borospince hőmérséklete, vagy gázszintje is mérhetővé válik. Az intelligens rendszerek pedig lehetővé teszik a felhasználó számára az azonnali beavatkozás lehetőségét.

Teret hódíthat továbbá az otthonápolás intézménye is, ami a MOHAnet megoldásainak köszönhetően már ma is elérhető. A rendszer alapját a Vario Medcare készülék adja, amely az otthonápolás mellett egyszerre használtható mobiltelefonként, személyi és életvédelmi eszközként, valamint alkalmas terápiakövetésre is. Az utóbbi funkció különlegessége abban rejlik, hogy a Vario Medcare képes begyűjteni a különböző egészségügyi mérőeszközök (pl. vérnyomás, vagy vércukorszint mérő, mérleg) eredményeit, amik ezáltal interneten is elérhetővé válnak. Így a kezelőorvos, vagy akár a család is folyamatos képet kap az illető állapotváltozásáról.

„Sok megoldás futurisztikusnak tűnik, de ezek a közeljövőben már a mindennapi életünk részévé válnak. Éppen ezért állítom, hogy nagy jövője van a gép-gép közötti kommunikáció fejlődésének, és továbbra is úgy gondolom, hogy tizenöt-húsz éven belül 30-40 millióra bővülhet az M2M kapcsolatok száma hazánkban a jelenlegi alig félmilliós állományhoz képest.” – vélekedett Havasi Zoltán.
 

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01