Szabadalom-nyilvántartás Novell alapokon

forrás Prim Online, 2011. július 20. 12:23

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának alap infrastruktúrája teljes egészében Novell termékekből épül fel, és a biztonság területén is megelégedéssel használják a vállalat által kínált alkalmazásokat.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (korábban: Magyar Szabadalmi Hivatal) különféle szerzői jogvédelmi, illetve iparjogvédelmi tevékenységekkel foglalkozik, amelyek komoly informatikai hátteret és szigorú biztonsági megoldásokat követelnek meg. A szervezet körülbelül 250 informatikai felhasználóval, 300 darab PC-vel működik. Az asztali gépeken Windows XP operációs rendszer fut, de a teljes alap-infrastruktúra Novell termékekből épül fel.

A Hivatal informatikai háttere korábban NetWare alapokon működött, 2005-2006 környékén zajlott az átállás a SUSE Linux alapú Open Enterprise Server-re. „Azóta is a SUSE Linuxot tekintjük a fő csapásiránynak. Ez a stratégiailag megcélzott és preferált operációs rendszerünk, amit az IT stratégiánkban szigorúan le is fektettünk. Ha bármilyen új alkalmazás bevezetés merül fel a szervezeten belül, mindig az az első kérdés, hogy fut-e Linuxon” – szögezte le Juhász Miklós, a Gazdálkodási és Informatikai Főosztály főosztályvezető-helyettese.

„A korábban NetWare szolgáltatást használó Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala az elsők között lépett tovább a Linux alapú Open Enterprise Server-re. A szervezet visszajelzése szerint a váltás sikeres volt. Ügyfelünk elégedettsége is igazolja a Novell stratégiáját, miszerint a régi, megbízható NetWare szolgáltatásokat Linux alapokon visszük tovább” – mondta Szittya Tamás, a Novell Magyarország ügyvezető igazgatója.

Összetett igények
A Hivatal dolgozói – más állami szervezetek alkalmazottaihoz hasonlóan – rengeteg adminisztrációs feladatot látnak el nap mint nap, az iktatástól kezdve a bizalmas információkat tartalmazó dokumentumok kezeléséig. A biztonság területén is számos előírásnak kell megfelelnie a szervezet tevékenységének. A házon belül meghatározott követelmények mellett a 2010-ben megszerzett, az informatikai biztonságra vonatkozó ISO 27001-es tanúsítvány is rendkívül szigorú követelményeket támaszt. A Hivatal informatikai szakemberei folyamatosan azt tartják szem előtt, hogy a dolgozók korszerű és költséghatékonyan üzemeltethető informatikai háttérrendszer segítségével végezhessék napi munkájukat, amelyhez megfelelő kereteket biztosítanak a Novell technológiái.
A Hivatal infrastruktúrájának alappillérei jelenleg a SUSE Linux termékek, valamint a GroupWise és ZENworks megoldások. Emellett a Novell számos egyéb biztonsági megoldását is alkalmazzák különféle területeken. 

Iktatás közvetlenül a levelezőrendszerből

Rugalmasságának köszönhetően a Hivatal szakemberei a GroupWise-t integrálhatták saját iktatórendszerükkel, az ELO-val. A német gyártmányú dobozos alkalmazást azért választotta a szervezet, mert rendelkezik a megfelelő tanúsítvánnyal, amely lehetővé teszi, hogy a közigazgatásban iktató- vagy iratkezelő szoftverként használják. Az integrációnak köszönhetően bármely, a levelező rendszerbe beérkezett levelet vagy dokumentumot egyetlen mozdulattal rögzíteni lehet az iktatóban, az esetleges csatolmányokkal együtt. A megoldás fordítva is működik: az iktatórendszerből kimenő elemeket is egyetlen kattintással át lehet mozgatni a levelezőbe. Így nem csupán a papíron vagy faxon érkező leveleket tudják iktatni, hanem az emailben érkezőket is.

Naprakész felügyeleti megoldások
A ZENworks termékeket széles körben alkalmazzák a szervezeten belül, például alkalmazások terítésére és felügyeletére, képernyők távoli átvételére, illetve különböző irányelvek kialakítására és betartatására. Ezeket az alkalmazásokat  hamarosan frissítik a legújabb ZENworks Configuration Management megoldásokra. Az új ZENworks verzió már támogatja a Windows 7-et futtató munkaállomásokat, és számos hasznos szolgáltatással segíti az erre való átállást. A Hivatal jelenleg Windows XP környezetben dolgozik, és a tervezett Windows 7 migrációt már a ZENworks Configuration Management 11 megoldás segítségével szeretnék megvalósítani. A Hivatal által használt számos ZENworks komponens közül kiemelten fontos az üzemeltetés szempontjából az alkalmazásfelügyelet. Ennek segítségével tudják távolról, automatikusan telepíteni a 120 kliens oldali alkalmazásukat, illetve az ezekhez tartozó frissítéseket.

Biztonság minden téren

A Novell biztonsági megoldásai közül is többet használnak a Hivatal dolgozói. A felhasználóknak számos alkalmazásba kell bejelentkezniük munkájuk során, hiszen napi szinten használják a fentebb említett GroupWise, ELO és SAP szoftvereket sok egyéb más program mellett. A sok különféle jelszót a Novell jelszó-kezelő alkalmazásában, a SecureLogin-ban tárolják a dolgozók. A korábban Single Sign On névre hallgató megoldást 2009 decemberében kezdték el bevezetni a szervezeten belül. Jelenleg körülbelül 8-10 szoftverhez használják, de rugalmasságának köszönhetően bármikor lehet új programokat hozzáadni.

„A SecureLogin alkalmazása nagyobb biztonságot jelent, hiszen a felhasználóknak csupán egyetlen jelszót kell észben tartaniuk. Így nem használnak egyszerű jelszavakat, és a különféle password-öket sem jegyzik fel, ami biztonsági kockázatot eredményezne”
– mutatott rá Tátrai László, az Infokommunikációs Szolgáltatási Osztály osztályvezetője.

A Privileged User Management szoftvert a rendszergazdai tevékenységek naplózásánál alkalmazzák sikerrel lassan egy éve. A megoldás fontos szerepet játszott abban, hogy a szervezet megszerezhesse a működéséhez szükséges, szigorú követelményeket támasztó ISO 27001 tanúsítványt. Ráadásul a Novell megoldása megfelel a rendszergazdai tevékenységek naplózását előíró 223/2009. (X. 14.) kormányrendelet követelményeinek is, amely kötelező érvényű a Hivatalra nézve.
 

Kulcsszavak: szabadalom Novell

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01