Távközlés: Több száz EU-jogsértési döntés, Magyarország egyben érintett
Magyarország mellett Ausztriáról, Belgiumról, Bulgáriáról, Ciprusról, a Cseh Köztársaságról, Franciaországról, Görögországról, Hollandiáról, Lengyelországról, Németországról, Olaszországról, Portugáliáról, Romániáról, Spanyolországról és Szlovéniáról van szó. A mostani döntés már a szabálysértési eljárás második lépcsője: az első figyelmeztetést Brüsszel még júliusban intézte 20 tagállamhoz, és közülük négy időközben befejezte a szabályok átvételét.
Az érintett távközlési jogszabályok révén a fogyasztók jogot szereznek például arra, hogy telefonszámuk megváltoztatása nélkül, egy nap alatt válthassanak szolgáltatót, illetve arra is, hogy egyértelmű tájékoztatást kapjanak az internet-szolgáltatók által alkalmazott adatforgalom-kezelési gyakorlatról. A személyes adatok szintén fokozottabb védelmet élveznek az interneten.
A jogszabályok nemzeti jogba történő hiányos átültetése esetén az érintett tagállam ügye az Európai Unió Bírósága elé kerülhet és a tagállamnak akár pénzbüntetéssel is számolnia kell.
A Lisszaboni Szerződésben adott új jogaival élve az Európai Bizottság ezúttal hozott is több olyan határozatot, amelyben pénzbírság kiszabását kéri egyes tagországra. A testület egy korábbi ítélet be nem tartása miatt napi 31 ezer euró büntetés kirovását kéri a bíróságtól Németország ellen, mert még mindig nem változtatott érdemben az állami vétójogot biztosító, úgynevezett Volkswagen törvényen. A bizottság Lengyelország és Olaszország ellen is pénzbírság kiszabását kéri környezetvédelmi, illetve pénzügyi szabálysértések miatt. Rómának azért is bíróság előtt kell felelnie, mert több privatizált cégben kiemelt jogokat (aranyrészvényt) tart fenn, ellentétesen a tőke szabad mozgását biztosító szabályokkal.
A most bejelentettek közül összesen 18 eljárás kerül az Európai Bíróság elé.
A bizottság arra is emlékeztetett, hogy a szabálysértési eljárások 95 százaléka még bírósági eljárás előtt megoldódik, lezárul.
Sajtóközleménye szerint a brüsszeli végrehajtó testület intézkedéseinek célja, hogy minden tagországban megfelelően alkalmazzák az uniós szabályokat, segítve ezzel a lakosság mindennapi életét és a vállalatok tevékenységét.
Kapcsolódó cikkek
- Az Európai Bizottság helyteleníti a fájlcserélők elleni kemény amerikai fellépést
- Az EU enged a lobbinak az "elfeledettség jogával" kapcsolatban
- Távközlési adó: a kormány szerint nincs ok változtatni
- Jogszabályellenes a távközlési cégek különadója
- EU: Felelőssé tehető az eBay, ha aukcióin jogsértést követnek el
- Új uniós távközlési szabályok a fogyasztók érdekében
- EU: az internet "hadszíntérré" válhat
- Hatályba lépett az NMHH frekvenciadíj rendelete
- EU-jogsértési eljárás Magyarország ellen a távközlési különadó miatt
- Európának dinamikus spektrumpolitikára van szüksége