Teleház-sorok
Talán érdemes felidézni, hogy a szövetséget 1994-ben magánszemélyek alapították, hiszen ebben az időben csak egyetlen, a csákberényi teleház működött az országban. 1996-ban, amikor - elsősorban a US-AID támogatásával - ugrásszerűen megnőtt a teleházak száma, az akkori közgyűlés megváltoztatta az alapszabályt; ettől a naptól kezdve csak teleház lehetett a szövetség rendes tagja, mindenki más legfeljebb pártoló tagságra pályázhatott. Az alapító tagok száma ezután már nem növekedett, inkább csökkent. Jelenleg az alapító tagok száma 14, a rendes tagoké 117, a pártolóké pedig 195.
Amint várható volt, a közgyűlés első témája, az alapszabály módosítása keltette a legnagyobb vitát. A legtöbb hozzászólás a regionális átszervezéssel volt kapcsolatos, ugyanis a vezetőség elhatározta, hogy a szövetség felépítését az eurorégiós közigazgatási-politikai struktúrához alakítja. Az alapszabályban meghatározták, hogyan lehet a szövetség keretén belül regionális teleház-egyesületeket kialakítani, ezek hogyan fognak működni és beépülni a szövetségi rendszerbe. A közgyűlés résztvevőinek a fő problémát az jelentette, hogy két régiós egyesület - a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön -, az alapszabálytól függetlenül, már más módon megalakult, mint ahogyan azt a módosítás tartalmazta. Ezenkívül létrejött a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei teleházak egyesülete is, amelyhez hasonló szervezeti egység eddig ugyancsak hiányzott az alapszabályból. Az utóbbit a közgyűlés vita nélkül elfogadta, ugyanis az alapszabály nem zárja ki, sőt pártolja, hogy a szövetségen belül a teleházak szabadon szövetkezzenek, például kistérségi csoportokat hozzanak létre. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei egyesület hasonló státusban szabadon működik, a régión belül fejti ki a tevékenységét, pontosan úgy, mint ahogyan a lassan megalakuló térségi egyesülések, vagy például a teleházas szakcsoportok is működni fognak.
A megalakult két régiós egyesületet azonban a közgyűlés nem fogadta el, mert nem az alapszabálynak megfelelően (igaz, amikor megalakultak, még nem is volt szabály) jöttek létre. A közgyűlés ezért azt javasolta, hogy a már működő, két régiós egyesület - az elfogadott alapszabály szerint - a szövetség keretében, a régióban lévő öszszes teleházból ismét alakuljon újjá, válasszon vezetőséget, és így kezdje meg a működését.
Hogy felkészüljön a régiós változásokra, a szövetség vezetősége is átalakult. A térségi vezetők - ha megszervezik a régiót - automatikusan, de csak tanácskozási joggal tagjai lehetnek a vezetőségnek. E javaslattal a közgyűlés megteremtette a gyors visszacsatolást a vezetőség és a régiók között, mert a vezetőségi döntések ezzel automatikusan eljutnak a régió teleházaihoz. A közgyűlés arról is döntött, hogy ha ezen egységek megalakulnak, akkor a tagsági díj a megalakulás napjától számítva átkerül a régiókhoz.
A vezetőségi ülés javasolta, hogy a közgyűlés a választott vezetőségi tagok létszámát néggyel növelje meg, míg az ugyancsak választott felügyelőbizottsági tagok létszámát kettővel - ötről háromra - csökkentsék. A közgyűlés a javaslatot elfogadta, és a kiegészített vezetőséget - titkos szavazással - megválasztotta.
A vezetőség tagjai:
- régi tagok: Balog László alelnök, Jászkisér; Dicső László tag, Alsómocsolád; Gáspár Mátyás tiszteletbeli elnök, Csákberény; Kissné, Pásztor Irma tag, Szentpéterszeg; Kovács Győző elnök, Budapest; Zám Mária tiszteletbeli elnök, Szentendre; Zsák Tibor tag, Budapest.
- új tagok: Csernai Árpád tag, Tápé; H. Galán Andrea tag, Bükkösd; Kőrösi Jánosné tag, Bezenye; Varga Eszter tag, Börcs.
A felügyelőbizottság tagjai:
- régi tagok: Mócsán Tiborné tag, Hajdúbagos; Szabó Csabáné tag, Magyarkeszi.
- új tag: Szakál Tibor elnök, Kalocsa.
A közgyűlés Sülyi Pétert (őriszentpéter) megválasztotta a szövetség főtitkárának. Sülyi Péter pályázaton nyerte el az öt évre szóló pozíciót, egyébként néhány hónapja már a vezetőség megbízása alapján főtitkárként működött.
A közgyűlés valamennyi, előzetesen meghatározott napirendi pontot megtárgyalt és elfogadott. Az érdeklődők a szövetség honlapján, a www.telehaz.hu-n kaphatnak a közgyűlésről bővebb tájékoztatást.
Határ menti teleházak
Kovács Győző elnök meglátogatta a romániai határ két oldalán működő, illetve készülő romániai (Semjén, Érmihályfalva, Tasnád, Szántó), valamint hazai (Nagyrábé, Sáránd, Mikepércs, Derecske, Hajdúbagos) teleházakat. A többnyire magyar kisebbségi falvakban nyíló teleházakat a szervezésben, az oktatásban és a tapasztalatcserében főleg a szentpéterszegi és a hajdúbagosi teleházak, valamint a vezetőik: Kissné Pásztor Irma, illetve Mócsán Tiborné támogatják. A szentpéterszegiek Szentjobbon, Koronkán, Jedden és Tasnádon segítettek, míg a hajdúbagosiak inkább az Érmelléken, Biharon, Érmihályfalván és Szalacson hoztak létre támogató kapcsolatokat. A hajdúbagosiak szoros kapcsolatot alakítottak ki a teleházak alapítását segítő nagyváradi Humán Tanácsadó Központ két munkatársával, Makai Dimény Judittal és Gergely Annamáriával, valamint Balla Tünde újságírónővel is.
Tóga István, a Romániai Teleház Szövetség elnöke Tasnádon rövid tájékoztatást adott arról, miszerint a romániai teleházmozgalom nem csak a magyar, de a román nemzetiségű falvakban is hódít. "Csak" az a baj, hogy azok a civil szervezetek, amelyek új teleházakat szeretnének létrehozni, nagyon kevés támogatást kapnak a hivatalos szervektől. Ma hat teleház működik Erdélyben, az alapítás sorrendjében: Székelyudvarhelyen, Tasnádon, Tordaszentlászlón, Biharon, Bikafalván és Tusnádon; néhány napon belül nyitják meg a hetediket Magyarcsuholyon. Ezenkívül körülbelül 10-15 kistelepülésről kaptak tájékoztatást, hogy újabb teleházakat szeretnének nyitni. Többen is elmondták, nagyon örülnének, ha a magyar intézményektől bármilyen régi számítógépeket kapnának, már ezekkel is ki lehetne nyitni az újabb teleházakat.
Ioana Cardos, a Temes megyei falusi fejlesztőközpont elnöke elmondta, a központ támogatásával a megyében hamarosan két teleház nyílik - Ciacován és Dumbravitán -, amelyek elsősorban mintaként, valamint oktatási és tapasztalatszerzési bázisként működnek majd a régióban. Elhatározott szándékuk, hogy az együttműködést kiterjesztik a szomszédos vajdasági és a dél-alföldi régiókra is.
Kapcsolódó cikkek
- Munkahelyteremtés: Program, térkép, oktatás
- Fordítóprogram a teleházakban
- Megjelent az ITTK Kutatási Jelentésének októberi, dupla száma
- Az Internetfejlesztési Alapítvány támogatása a Magyar Teleház Szövetség részére
- E-önkormányzati szakmai bemutatók a Budaörsi Telekuckóban
- Microsoft-támogatás a Magyar Teleház Szövetségnek
- Budapesten megalakult az Európai Teleház Szövetségek Uniója, az EUTA
- Több ezer nyertese lehet az IHM eMagyarország pályázatának
- Piacra lép az első 802.16a WMAN termék?
- Együttműködési megállapodás az IHM és a Magyar Teleház Szövetség között
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.