Milliárdos bírságot fizet vesztegetés miatt a Magyar Telekom
A Magyar Telekom bejelentette: kétéves időtartamú, vádemelés elhalasztásáról szóló megállapodást kötött a DOJ-vel, amelynek értelmében a DOJ a külföldön kifejtett korrupt gyakorlatokról szóló törvény (FCPA) vesztegetésellenes rendelkezéseinek egyszeri és az FCPA pénzügyi nyilvántartásokkal kapcsolatos rendelkezéseinek kétszeri megsértésével vádolja. A megállapodás alapján a DOJ csütörtökön vádiratot nyújtott be az Egyesült Államok illetékes körzeti bíróságán.
A Magyar Telekom a megállapodás szerint beismerte a DOJ által állított tényeket, és elismerte felelősségét a vádiratban megjelölt cselekmények vonatkozásában. A társaság vállalta, hogy 59,6 millió amerikai dollár (14,3 milliárd forint) összegű büntetőjogi pénzbírságot fizet, hogy együttműködik a DOJ-vel jövőbeli vizsgálatokban, hogy tartózkodik az Egyesült Államok szövetségi büntetőjogának megsértésétől, hogy továbbra is működteti a megfelelőségi programját, és hogy erről a megállapodás időtartama alatt évente jelentést tesz a DOJ-nek.
A DOJ a vádakat a kétéves időtartam elteltével ejti, kivéve, ha a társaság megszegi a megállapodás feltételeit. A megállapodás az illetékes körzeti bíróságának jóváhagyása után lesz hatályos.
Ezen kívül, a Magyar Telekom arról tájékoztatott, hogy a SEC keresetlevelet és egy javasolt végleges ítéletet nyújtott be a társasággal szemben az Egyesült Államok egy másik, az ügyben illetékes körzeti bíróságán. A Magyar Telekom - mint közleményében ismertette - anélkül, hogy akár beismerné, akár tagadná a keresetlevélben szereplő állításokat, hozzájárult a keresetlevél benyújtásához és a végleges ítélethez az SEC vizsgálatának lezárása érdekében.
A Magyar Telekom szerint a keresetlevél az FCPA vesztegetésellenes, pénzügyi nyilvántartásokkal és belső kontrollokkal kapcsolatos rendelkezéseinek magánjogi megsértésére vonatkozó állításokat tartalmaz. Amennyiben a bíróság jóváhagyja, a végleges ítélet véglegesen eltiltja a társaságot ezen rendelkezések megsértésétől; valamint 25,2 millió amerikai dollár (6,1 milliárd forint) „vagyoni előny elvonása” (disgorgement), továbbá ezen összegre 6,0 millió dollár (1,4 milliárd forint) kamat megfizetésére kötelezi a társaságot.
A Magyar Telekom felhívta a figyelmet, hogy az általa az igazságügyi minisztérium és az SEC vizsgálatainak egyezség útján történő lezárása keretében fizetendő összesen 90,8 millió amerikai dollár (21,8 milliárd forint) összegre a társaság korábban céltartalékot képzett.
A magyar vállalat közleményében hangsúlyozta, hogy "a két végleges egyezség tükrözi, hogy a DOJ és az SEC értékelte a társaság önmagára vonatkozó bejelentéseit, alapos belső vizsgálatát, javító intézkedéseit és együttműködését a DOJ és az SEC vizsgálataival". Kiemelte: a társaság számos javító intézkedést léptetett életbe a vizsgálatok során feltárt problémák kezelése érdekében.
Ezen intézkedések között szerepel a társaság belső kontrolljainak módosítása és továbbfejlesztése, valamint a megfelelőségi program bevezetése. A megfelelőségi program elősegíti a társaság megfelelőségi szabályainak és folyamatainak ismeretét; a rendszer magában foglalja a munkavállalók képzését, egy etikai vonal működtetését, valamint a munkavállalók és a leányvállalatok monitoringját és a velük való kommunikációt. A társaság továbbra is teljes mértékben elkötelezett a felelős társasági működés iránt - szögezte le a Magyar Telekom.
A SEC csütörtöki közleményben erősítette meg a megállapodás létrejöttét.
Az amerikai pénzpiaci felügyelet azzal vádolja a Magyar Telekom három vezetőjét, hogy kitervelt, jóváhagyott és végrehajtott egy olyan akciót, amelynek keretében macedón hivatalnokokat vesztegettek meg 2005-ben és 2006-ban. Céljuk az volt, hogy megakadályozzák egy új versenytárs megjelenését a piacon, és, hogy kedvezőbb szabályozói elbánásban részesüljenek.
A SEC által vádolt korábbi vezetők Straub Elek egykori elnök-vezérigazgató, Balogh András és Morvai Tamás stratégiai igazgatók.
Mint a SEC közleményében írja: a Magyar Telekom macedóniai leányai törvénybe ütköző, mintegy 6 millió dollárt kitevő kifizetéseket tettek hamis tanácsadói és marketing szerződések formájában.
A SEC szerint ugyanezen vezetők 2005-ben egy másik ügylet keretében, Montenegróban 9 millió dollárt folyósítottak négy hamis szerződéssel az állami telekommunikációs vállalat privatizálásának kapcsán.
Az amerikai pénzpiaci felügyelet a Magyar Telekom anyavállalata, a Deutsche Telekom AG ellen is vádat emelt, pénzügyi jelentéseinek elkészítésére vonatkozó, illetve a belső kontrolling szabályainak megsértése miatt. A német anyavállalat 4,36 millió dolláros bírság megfizetésében állapodott meg az amerikai igazságügyi minisztériummal.
Kara Novaco Brockmeyer, a SEC FCPA végrehajtási osztályának vezetője a közleményben úgy fogalmazott: "a Magyar Telekom vezetői hamis szerződéseket használtak arra, hogy korrupt kifizetésekben több millió dollárt folyósítsanak külföldi hivatalnokoknak, akik segítettek a versenytársak távoltartásában és üzletek megszerzésében". "Szándékosan úgy építették fel a csalást, hogy megkerüljék a belső ellenőrzést, majd amikor kérdések merültek fel a "tanácsadói szerződéseket" illetően, "marketing szerződésekké" alakították át őket, hogy elkerüljék a kivizsgálást és, hogy meghosszabbítsák az ügyletet" - tette hozzá.
Kapcsolódó cikkek
- NRC: a magyar internetezőknek csaknem a fele egyetért az internet jogi szabályozásával
- Az amerikai rendőrök felhatalmazás nélkül kutathatnak a mobiltelefonokban
- Őrzi pozícióit a kkv-piacon a Magyar Telekom
- T-Mobile 4G Dimenzió Kocka - Magyarország legnagyobb interaktív LED kockája az Erzsébet téren
- Magyar Telekom: kisebb bevétel, veszteség 2011-ben
- Ötvenforintos osztalékot javasol a Magyar Telekom
- NMHH: hárman fellebbezték meg a 900-as tender eredményét
- Telefonhívások, e-mailek, sms-ek adatainak tárolását írná elő a brit kormány
- Ausztráliában per tárgya a Twitter, míg Nagy-Britanniában a kizsákmányoltak szószólójának szerepét játssza
- Vizsgálat indult az Apple kínai beszállítóinál
Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
A Magyar Telekom 2024. harmadik negyedéves eredményei
A Magyar Telekom közzétette 2024. harmadik negyedévére vonatkozó, az EU által befogadott IFRS Számviteli Standardok szerinti konszolidált pénzügyi eredményeit. A negyedéves pénzügyi jelentés nem auditált értékeket tartalmaz az összes pénzügyi időszakra.
Marad a jóáras korlátlan belföldi mobilnet, sőt, 7 napig díjmentesen tesztelhető
Idén júliusban indult a mobilhasználati élményt forradalmasító, teljesen digitális tarifa Yepp néven, ami egy üzletlátogatás vagy személyes kontaktus nélkül, mobilalkalmazáson keresztül, akár 10 perc alatt aktiválható és korlátlan belföldi mobilnetet kínáló előfizetés. A merőben új koncepció bevezető kedvezményes havidíját 2025. január 6-ig meghosszabbítja a szolgáltató, sőt, mostantól új megrendelés esetén 7 napos ingyenes próbaidőszakot is biztosít.
Elindult a nevezés az idei Marketing Diamond Awardsra
A Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) idén immár tizedik alkalommal hirdeti meg a kisebb költségvetésből megvalósuló marketingaktivitások számára a Marketing Diamond Awards pályázatot, amelyre egészen 2025. január 15-ig nyújthatják be a szervezetek a pályázati anyagaikat. A díj szakmai elismeréseinek átadására 2025. február 11-én az Etele Cinemaban megrendezésre kerülő Digital Marketing Forumon kerül majd sor.
Bemutatták a jövő Yettel üzleteit
Budapesten, Belgrádban és Szófiában egyidőben mutatták be, hogyan alakulnak majd át a jövő Yettel üzletei. Az új koncepció nemcsak az üzletben eltöltött időt, hanem bizonyos esetekben az odavezető utat is újraértelmezi. A cseh Bratka tervezőiroda rendhagyó ötleteit a magyar szakemberek elsőként a KÖKI Bevásárlóközpontban valósították meg úgy, hogy a középpontban a közvetlenség és az akadálymentesítés új szintje áll.