ESET: Böngészőn keresztül támadnak a vírusok!

forrás Prim Online, 2012. március 14. 09:28

Az ESET februári esedékes vírus statisztikájából kiderül, hogy több vírus is a böngészőn keresztül támad. A biztonságos internetes böngészés erősen javallott, látva az ily módon támadó vírusok előretörését, a legtöbbet használt webalkalmazás pedig nem feltétlenül védett funkció. 

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, melyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit.
Az Autorun és a Conficker féreg egyelőre változatlanul tartják poziciójukat a második és negyedik helyen, ám a nyolcadik helyen szereplő JS/TrojanDownloader.Iframe.NKE trójai mellett további, elsősorban internetes böngészés közben támadó kártevő lépett a pástra. A JS/TrojanDownloader.Iframe.NKE kártevőről már tudjuk, hogy önhatalmúlag módosítja a böngészőklienst, és ezzel észrevétlenül átirányítja a találatokat különféle kártékony programokat tartalmazó rosszindulatú weboldalakra. Az ilyesfajta trójai kódja leggyakrabban különféle weboldalak HTML beágyazásaiban található.

Ám további helyezettek is hajlamosak a weboldalakban megbújni, így többek közt az e havi hatodik helyezett JS/Kryptik trójai is ezt a módszert követi. JS/Kryptik, amely előző hónapban még csak 35. volt, gyűjtőnéven rendszerint azokat a JavaScriptben íródott kártevőket értjük, amelyek összezavart, látszatra olvashatatlan kóddal rendelkeznek. A trójai lefutva ezzel a szándékosan olvashatatlanná átkódolt JavaScripttel azt éri el, hogy a böngésző észrevétlenül átirányítódik egy kártékony weboldalra, illetve onnan további káros, valamilyen sebezhetőséget kihasználó kódot tölt le és futtat a számítógépen. E havi ötödik helyezettünk az a HTML/Fraud.BG trójai, amely újonc a listán, és a felhasználót megtévesztve képes ellopni a fertőzött számítógépről a bizalmas adatokat. Ehhez első lépésben egy váratlanul megjelenő kéretlen ablakban a trójai megkéri a felhasználót, hogy vegyen részt egy rövid felmérésben. Ehhez valamilyen trükkel - például nyeremény kilátásba helyezésével - azt éri el, hogy a felhasználó önként és dalolva megadja és kitöltse a személyes adatait. Működése során a trójai megkísérli az összegyűjtött személyes információkat elküldeni egy távoli számítógépre.

A friss vírusok miatt erősen javallott a biztonságos böngészés megteremtése. Elsősorban szükséges a naprakész antivírus, de emellett az operációs rendszer és az alkalmazói programok rendszeres biztonsági frissítése is ajánlott, valamint érdemes biztonságos böngészőt használni, amelyet aztán erősíthetünk megfelelő kiegészítők letöltésével - mint például NoScript, Netcraft Toolbar. Ezek mellett viszont az óvatos, biztonságtudatos hozzáállás is szükséges, hiszen ha bármilyen látszólag ingyenes ajándék kedvéért túlzott hiszékenységből, gondolkodás nélkül kattintgatunk, azzal veszélynek tehetjük ki számítógépünket és bizalmas adatainkat. A gazdasági válság idején különösen fontos tisztában lenni azzal, hogy a tisztességtelen pénzszerzés reményében milyen elképesztő sok fajta számítógépes visszaélés létezik, és ezek megismerése, sőt az átlag felhasználókkal való megismertetése kiemelt feladat. A mai kor emberének - akár magánszemély, akár egy vállalati kollektíva számítógépet használó tagja - kellően felvértezettnek kell lennie a rengeteg féle social engineering, azaz megtévesztés alapú módszerekkel szemben is.

Az antivírus blog februári posztjait áttekintve idén is szóltunk a Valentin nappal kapcsolatos szinte elmaradhatatlan kártevőkről, trükkökről, becsapásokról, és még idejében igyekeztünk tanácsot adni a hatékony védekezéshez, a támadások felismeréséhez.
http://antivirus.blog.hu/2012/02/08/2_az_1_ben_a_szerelem_es_az_atveresek_unnepe

Szóltunk arról is, hogy vajon zavaró-e, ha a tudtunk és engedélyünk nélkül kerülnek ki rólunk fényképek a Facebookon. Miniszavazásunk eredménye szerint olvasóink többsége úgy gondolja (94%), hogy igen, ez valóban zavaró probléma, és az előre megkérdezés lenne az udvarias megoldás, sőt ezen belül egy részük (46%) még ennél is szigorúbban ítéli meg a kérdést, szerintük számítson egyenesen illegálisnak ez a gyakorlat.
http://antivirus.blog.hu/2012/02/17/lefotozunk_felcimkezunk_kiteszunk
 

Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

A Vatera.hu új aloldalán, a Vatera Galérián szakértő régiségkereskedők, művészeti galériák kínálják kiváló állapotban fennmaradt, vagy szakszerűen restaurált műtárgyak és lakberendezési tárgyak ezreit. A francia barokk szekrényektől kezdve az ezüst étkészleten át a kortárs alkotásokig terjedő, folyamatosan változó online katalógus minden darabjának eredetiségére garanciát vállalnak a szakértő eladók. 

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

Bár drámainak tűnik a digitális visszaélésekben ellopott pénzek összege, ám az elektronikus pénzforgalom is drasztikusan bővül. 1 millió forintnyi utalásból 30 forintot szereznek meg a csalók, míg 1 millió forintnyi kártyás fizetésből 383 forintot – ami fájó, hogy a fenti összegnek egyre nagyobb része a kártya- és számlabirtokos kára lesz – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

Október 11-én pénteken tartják a 7. Service Design Day-t Budapesten, mely az elmúlt években az egyik legfontosabb üzleti konferenciává nőtte ki magát. Az eseményen a szűken vett designer szakma mellett a marketing, HR, piackutatás, vállalati transzformáció, ügyfélélmény, ekereskedelem és az adattudomány képviselői is kaphatnak inspirációt a 10 teremben zajló több, mint 200 előadás alatt.

2024. október 7. 09:59

Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái

A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.

2024. október 2. 19:34

Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül

Rengeteget internetezünk, leginkább okostelefonon, és minden második fiatal napi 2-3 órát tölt el chateléssel – derül ki a Yettel országos, reprezentatív kutatásából. Bár minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy gyakrabban használja mobilon az internetet, de még az X generáció 85 százaléka is naponta többször felmegy a netre. A legnépszerűbb közösségi platform továbbra is a Facebook, de a Z generációsok körében a TikTok és az Instagram is hódít.

2024. szeptember 29. 15:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01

Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 5. 11:59

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06