Fórum

Vértes János, 2000. július 4. 13:17
A Prím Online-on megnyitott, "To Bill or not to bill" alcímű Quo Vadis Microsoft fórumnak (www.prim.hu/forum/forum.prm?comm=tl&kn=49&tn=102) június végén egy hétig folyamatosan vissza-viszszatérő vendége volt Hercegh Tamás, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója, aki nem hiszi, hogy cégét két részre osztanák, és a jelenleg formálódó üzleti terv kapcsán is jelezte: "Csak egy terv készül!"
Az ítélettel kapcsolatban az igazgató leírja, hogy nem volt senki sem boldog, de "mi azt gondoljuk, a pert másod- és harmadfokon meg fogjuk nyerni az amerikai kormányzat ellen. Erre az ťoptimizmusraŤ minden alapunk megvan." Miután Horváth László írásának az egyetemi kutatásra és a mindenki örömére vonatkozó részei megjelentek a fórumon is, erre közvetlenül is válaszol az igazgató:

"Kedves László! Érdekes történet, bár egy kissé valószínűtlen. Különösen, hogy ismerem Steve Balmert, és ez nem nagyon passzol rá (...) az angolszász igazságszolgáltatás meg egy kissé bonyolultabb, mint sima precedensjog, ahogy mi azt elképzeljük. A WSJ-t meg mindennap olvasom... Egyébként az, hogy a felhasználók mennyire örvendeznek a Microsoft feldarabolásának, az kétséges. Egy nem nagyon régi közvélemény-kutatás szerint (nem emlékszem, ki volt a közvélemény-kutató) az amerikaiak 83%-a nem támogatja kormánya hadjáratát a Microsoft feldarabolására. A világ többi részét meg nem szokták megkérdezni, ugye. A befektetők véleményéről pedig érdemes megkérdezni a nagyobb tőzsdeügynökségeket... Ők sem a boldogságtól repesnek."

A fórum persze azért fórum, hogy az ellenvélemények is hamar megjelenjenek. Egy Ulászló becenévre hallgató hozzászóló ezt így kommentálja:

"Én ugyanerre az eredményre úgy emlékszem, hogy ugyan csak az amerikaiak 17%-a ért egyet egy az egyben a kormányzat vádjaival (innen volna a fennmaradó 83%?), a többiek véleménye széles skálán, árnyaltabban megoszlik. Ennek ellenére ugyanezeknek az amerikaiaknak a 2/3-a egyetért a feldarabolással. De itt van egy másik szavazás eredménye; ennek megvan a forrása is, így nem lehet az emlékezet kifáradására hivatkozni. A ZDNet AnchorDesk (cgi.zdnet.com/zdpoll/question.html?pollid=18296) kérdése és az eredmény a következő:

Microsoft says breaking up the company could have a "significant adverse impact" on the nation's economy. Do you agree? Yes 3289 (45%) - No 4039 (55%).

Szóval korántsem államvallás még Amerikában a microsoftizmus."

A per témáján kívül a kérdezők sok részletkérdést tettek fel a Windows operációs rendszerek lefagyásával kapcsolatban. Hercegh Tamás a részletekbe is belement (pl. a driverekkel kapcsolatban), de általánosságban azt tanácsolja az egyik fórumozónak: "Használj(on) Windows 2000-t. És ha kék képernyőt lát (és az nem hardverhibából származik), szóljon, vendégem egy pohár borra." Válasz persze erre is jött, sokan érzik úgy, hogy nagy szüretet kell az idén rendeznie Tamásnak ahhoz, hogy elég pohár bort tudjon kínálni...

A versenytársaknak szóló üzenet: "A versenytársainkat pedig szeretjük, a verseny csak akkor szórakoztató, ha a versenytárs tehetséges, és ez mind a Linux, mind a BeOS esetében igaz, lássuk a folytatást!" Ugyanakkor kiderül, hogy az ingyenesen terjesztett szoftver - mint modell - Hercegh Tamás szerint nem feltétlenül követendő példa:

" Én egy eléggé hagyományos közgazdasági nézetet vallok: ahhoz hogy egy gazdasági modell működőképes legyen, az értéktermelő folyamatnak profitot kell termelnie, hogy legyen mit visszaforgatni a gazdaságba. Ugye, emlékszünk rá: a termelési ciklus továbbvitelének és bővítésének az alapja a profit viaszforgatása az alapfolyamat(ok)ba. Egy jelentős értéket termelő gazdasági folyamat, amely nem termel profitot, csak akkor létezhet, ha a profit ezzel párhuzamos, egyéb területeken termelődik meg. (Lefordítva: miből vásárolunk párizsit, az egyetemi éveknek előbb vagy utóbb vége van.)"

Sokan forszírozták a szabványok kérdéskörét, a válasz így hangzik:

"Azt hiszem, mi többet teszünk a szabványosításért, mint bárki más. Ha jól emlékszem, több szabványosítási csoportnak vagyunk a tagjai, mint ameddig el tudok számolni. Azért lássuk be, a szabványok úgy születnek, hogy hirtelen nagyon sok ember kezdi el használni azokat, és valószínűleg az a pár százmillió Microsoft-felhasználó nagyobb számot jelent, mint a bizottságok tagjainak a száma. Régi mérnöki koromból emlékszem olyan, akkor nagyon reklámozott szabványokra az IEEE-től vagy az ISO-tól, amelyekre ma már a kutya sem emlékszik. (Ugye, ismerjük a régi mondást, hogy a teve tulajdonképpen egy ló, amelyet egy bizottság tervezett.)"

A fórumon végül is a Microsoft Magyarország első embere sok-sok kérdést megválaszolatlanul hagy, legfőképpen azt, amely Tegn@p/holn@p rovatunk szempontjából igazán izgalmas: van-e a Microsoftnak valamilyen titkos stratégiája arra a forgatókönyvre, ha mégis végre kell hajtani egyszer az ítéletet?... E kérdés elől Hercegh Tamás egy Karinthy-idézet mögé bújt: "álmomban két macska voltam, és játszottam önmagammal..."

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01