Végállomás: a Hold
A Puli Space csapata töretlenül halad előre
Az egyik rover már Marokkóban készül arra, hogy sivatagi körülmények között bizonyítson. A Puli felébredt hat hetes „téli álmából”, és már el is utazott Afrikába. A MARS 2013 projekt keretében a sivatagban tesztelhetik, amely adottságait illetően nem hasonlítható össze a Marssal, de jó terepnek bizonyul arra, hogy a kis rover megmutathassa, mire képes.
A csapat célja nem kevesebb, mint hogy ők legyenek az „első Holdraszállók” a Google által szponzorált Lunar X PRIZE (GLXP) verseny keretében, és megtegyenek több mint fél kilométert a holdjáróval. A feladat egyáltalán nem egyszerű, hiszen összesen 23 csapat versenyez azért, hogy elsők legyenek. Amelyiknek sikerül, megnyeri a 20 millió dolláros fődíjat. Bár a második helyezett sem jár rosszul: nekik is 5 millió dollár üti a markukat.
Sokan nem hittek benne, amikor a csapat elkezdte a munkát, most pedig már ott tartanak, hogy a kis rover Marokkóban szeli a sivatag homokját. Az ember naivan azt gondolja, hogy nem is sok az 500 méter, amit élesben teljesíteniük kell, de hogy mi munka áll mögötte, és hogyan lehet mindezt megvalósítani, az már kevesek fejében fordul meg. Egyelőre úgy néz ki, hogy a Holdra jutáshoz még sok víz lefolyik a Dunán, ugyanis a jelenlegi állás szerint az eszköz még nem „űrképes”.
Jelenleg a MARS 2013 szimulációs terepgyakorlaton tesztelik a prototípust - az Iteráció 2-öt -, és majd a kapott teszteredmények alapján építik meg az Iteráció 3-at. A projekt ideje alatt a küldetésirányítási központból irányítják a robotot (Mission Control Center), ahol 6 ember dolgozik együtt azért, hogy minden flottul menjen.
Az eszköz továbbfejlesztéséhez rengeteg munkára van még szükség. A sivatagban nem lehet olyan körülményeket teremteni, amely az űrben vár a Pulira, ezért - ahogy a szervezők fogalmaztak: „megfűtjük, megfagyasztjuk, megrázzuk, és egy kicsit megsugározzuk”. A leszállóeszköz fejlesztéséről nem is beszélve. Kevésnek tűnik az a 3 év, a mi rendelkezésre áll, hogy ezt kifejlesszék és megvalósítsák. De nem keserednek el, hiszen az is nagy eredmény, ha a fiatalokat meg tudják mozgatni a projekttel. „Ha nem jutunk el, nem hullatunk krokodilkönnyeket”.
Szerencsére több szponzorra is számíthatnak, akik különféle módon segítik őket munkájukban. A HungaroContol, a Telenor és az S&T is támogatja a csapatot.
Telenor: „Az innováció viszi előre a világot”. Ahogy már az Apple korábban megfogalmazta: „azok az emberek tudják megváltoztatni a világot, akik hisznek benne”.
|
A csapat hisz abban, amit csinál: szerintük minden lépés, amit megtesznek, már önmagában siker, és ez hajtja őket előre.
Kapcsolódó cikkek
- Gondolatirányítású lakást mutattak be Japánban
- Távirányítható csótányok segíthetnek vészhelyzetben
- Közelebb hozzák a fizikát a diákokhoz Debrecenben
- Kína 100 PFLOPS teljesítményű hibrid szuperszámítógépet épít
- Az emberi agy rejtélye megoldódni látszik?
- Az okostelefon-használat adatait kutatják Szegeden
- Megkezdődött a gépek beüzemelése a Wigner Adatközpontban
- BME - NISZ együttműködési megállapodás
- Számítógéplegendák Szolnokon
- RobonAUT 2013 címmel robotversenyt rendeznek a Műegyetemen
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!
’Az Év Honlapja’ verseny izgalmas lehetőséget kínál mindazok számára, akik az elmúlt időszakban új honlapokat, applikációkat, digitális- és technológiai megoldásokat hoztak létre!
Az idei pályázat 2024. november 15-ig várja a nevezéseket. Itt az idő, hogy a TE projekted is a digitális világ reflektorfényébe kerüljön!
Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen
Közel kétezer versenyző regisztrált már a legnagyobb hazai informatikai versenyre, az idén nyolcadszorra megrendezett Országos IT Megmérettetésre. Az október 31-én kezdődő, ötfordulós versenyen nemcsak saját szakterületükön próbálhatják ki magukat és csapatukat a senior és junior IT-sok, hanem tanulásra is használhatják a versenyfeladatokhoz kapcsolódó magyarázatokat. Az állandó önképzés a szervezők tapasztalatai szerint napjainkban már a tudás szinten tartásához is elengedhetetlen, hiszen a mesterséges intelligencia már most minden negyedik IT-szakember munkáját elveheti. Az Országos IT Megmérettetésen MI-t használó alkalmazások is részt vesznek, így az indulók nemcsak a többi informatikus átlagához tudják viszonyítani saját tudásukat, hanem a géphez is.
Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja
A Vatera.hu új aloldalán, a Vatera Galérián szakértő régiségkereskedők, művészeti galériák kínálják kiváló állapotban fennmaradt, vagy szakszerűen restaurált műtárgyak és lakberendezési tárgyak ezreit. A francia barokk szekrényektől kezdve az ezüst étkészleten át a kortárs alkotásokig terjedő, folyamatosan változó online katalógus minden darabjának eredetiségére garanciát vállalnak a szakértő eladók.
Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők
Bár drámainak tűnik a digitális visszaélésekben ellopott pénzek összege, ám az elektronikus pénzforgalom is drasztikusan bővül. 1 millió forintnyi utalásból 30 forintot szereznek meg a csalók, míg 1 millió forintnyi kártyás fizetésből 383 forintot – ami fájó, hogy a fenti összegnek egyre nagyobb része a kártya- és számlabirtokos kára lesz – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re
Október 11-én pénteken tartják a 7. Service Design Day-t Budapesten, mely az elmúlt években az egyik legfontosabb üzleti konferenciává nőtte ki magát. Az eseményen a szűken vett designer szakma mellett a marketing, HR, piackutatás, vállalati transzformáció, ügyfélélmény, ekereskedelem és az adattudomány képviselői is kaphatnak inspirációt a 10 teremben zajló több, mint 200 előadás alatt.