Félnek a mikroblogok erejétől a kínai hivatalnokok
Az elmúlt hónapok internetes leleplezései után a kínai hivatalnokok több mint fele tart a mikroblogok erejétől - derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Valószínűleg ennek is betudható ugyanakkor, hogy a megkérdezett hivatalnokok csaknem fele félelmének is hangot adott a mikroblogokkal kapcsolatosan, úgy vélekedve, hogy azok az elégedetlenkedés melegágyául szolgálhatnak és könnyen társadalmi felfordulás kiindulópontjává válhatnak.
A hivatalnokok a mikroblogok általános befolyásától is tartanak, a sok felderített korrupciós ügy ugyanis a hivatalos szférában dolgozók mindegyikét, így a legbecsületesebbeket is rossz fényben tünteti fel. Ugyancsak tartanak a megkérdezett hivatalnokok a magánéletükben való kutakodástól és más, személyes ügyeikre irányuló figyelemtől. A mikroblogok nyilvánossága megnehezíti a gyanúsítgatások valóságtartalmának kiszűrését, és még ha kiderül is, hogy azok alaptalanok voltak, a sokszor milliók által megosztott vádak komolyan sérthetik egy-egy tisztségviselő hírnevét.
Az alaptalan híresztelések - és ezzel párhuzamosan a mikroblogok erejének - visszaszorítására a központi kormány is tett már lépéseket, valós névvel való regisztrációhoz kötve nemcsak a mikroblogolást, hanem más internetes tevékenységeket is.
Kapcsolódó cikkek
- Akkor most mi van jogilag a kommentekkel?
- Az interneten becsmérlik a nagy kínai tűzfal atyját a kínai mikroblogolók
- Szigorúbb internetszabályozás Kínában
- Szigorúbb internetszabályozásról dönthetnek Kínában
- Mikroblog az új kínai pártfőtitkár rajongóinak
- Online rendelhetnek maguknak ételt a pekingi rabok
- Sorra buktatja le a korrupt hivatalnokokat az internetező közösség Kínában
- A Hszinhua hírügynökség Twitter-fiókja miatt háborognak kínai mikroblogolók
- Dolgoznak az "online feljelentők"
- Vállalatok számítógépeit figyelnék Kínában