Frissült az NVDA képernyőolvasó látássérülteknek

Czipperer Dia, 2013. június 12. 10:45

Nagyon fontos, hogy az aktuális informatikai fejlesztésekhez, trendekhez igazodjanak a látássérülteknek készült programok is. Ezek is folyamatos megújulást kívánnak. A Net-Média Alapítvány bejelentette, hogy megjelent az általa honosított képernyőolvasó új verziója.

Talán nem kell különösebben elmagyarázni, hogyan használják a számítógépet a vakok és gyengén látók. A Net-Média Alapítvány NVDA képernyőolvasó programja a látássérülteknek nyújt lehetőséget arra, hogy minél könnyebben, gördülékenyebben használják a számítógépet.

 

A program szerencsére teljesen ingyenes és nyílt forráskódú. Ami még szintén a javára írható, hogy nem szükséges telepíteni, bárhová magunkkal vihetjük. Ez azért is nagyon fontos, mert így a felhasználók nincsenek konkrét géphez kötve, így sokkal rugalmasabban végezhetik munkájukat.

 

Bár az ingyenességért cserébe némi kompromisszumot kell kötnünk: sajnos a program nem emberi nyelven beszél a felhasználókhoz, az E-Speak beszédszintetizátort használja, a,mely eléggé gépi hangzást nyújt.

 

Erre megoldás lehet a Net-Média Alapítvány által forgalmazott Vocalizer Expressive hangok, amelyeket az NVDA programokhoz használhatunk. Ez viszonylag olcsó megoldás (35000 forint), és a frissített kiadás már használja a Google által is használt Mariska hangot.

 

Mivel – szerencsére – egyre többen használják a programot, így folyamatosan próbálják fejleszteni. Az alapítvány két önkéntese, Osztolykán Róbert és Ócsvári Áron már közel öt éve foglalkozik a szoftver honosításával. Az oktatást is szem előtt tartva például már azt is sikerült elérni, hogy a program a Microsoft Powerpointban található diákon lévő szöveget is képes felolvasni.

 

A fejlesztők dicséretére legyen szólva, hogy teljes mértékben igyekeznek a felhasználók igényeire szabni a programot. A látássérültek nem használnak egeret, amikor használják a gépet, így kiemelten fontos, hogy a billentyűparancsok megjegyezhetőek, egyszerűek legyenek. A mosatni verzióban (2013.1) ezt sikerült megoldani, számos billentyűparancsot változtattak meg, melyekhez logikusabb kombinációt rendeltek.

 

Annyit azért érdemes megjegyezni a programról, hogy Windows operációs rendszerrel használható. A program itt tölthető le.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59