A Wikipédia legvitatottabb témái
Izrael, Adolf Hitler, a holokauszt, Isten, Jézus és Mohamed a legvérmesebb vitákat kiváltó témák a Wikipédia oldalain - mutatta ki egy nemzetközi kutatócsoport tíz nyelven írt cikkek elemzésének eredményeként. A magyar nyelvű anyagot is vizsgálták: abban a roma bűnözés, az ateizmus és a magyar radikális jobboldal áll az első három helyen.
Az angol wikivilágról kiderült, hogy a vitatoplistán van az anarchizmus, George W. Bush volt amerikai elnök, a Föld légkörének melegedése és a körülmetélés. A németajkúakat a leginkább Horvátország, a szcientológia és a 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államok ellen elkövetett terrorista cselekményekkel kapcsolatos összeesküvés-elméletek foglalkoztatták 2010-ben.
A franciák a leghevesebben a szocialista politikus, Ségolene Royal megítélésén vitatkoztak, továbbá az UFO-kon és Jehova tanúin. A spanyolajkúakat Chile, a Club América focicsapat és az Opus Dei egyházi szervezet osztotta meg.
A kisebb nyelvek esetében csehül a homoszexualitás, a parapszichológia és a telepátia a három dobogós téma, románul pedig egy focicsapat, az Universitatea Craiova, Mircea Badea tévésztár és a Disney tévécsatorna román mutációja. Az arab, perzsa és héber Wikipédián az uralkodó vitatémák a papírforma szerintiek: a vallás és a politika.
Ami a magyar vonatkozást illeti, a negyedik helyen Orbán Viktor miniszterelnök, az ötödiken a Magyar Gárda, a hatodikon Gyurcsány Ferenc - volt miniszterelnök - őszödi beszéde, a hetediken a Mortimer-ügy - az autóbuszon elkövetett kardos támadás - áll.
Kapcsolódó cikkek
- Akkor most mi van jogilag a kommentekkel?
- Kovács Attila-díj 2013: Idén is keresik az információs társadalmat népszerűsítő újságírókat
- Megkezdődött a netes gyermekbarát tartalmak közötti verseny
- Társadalmi együttműködést kezdeményez a Médiatanács a gyermekbarát internetért
- Törölték egy kritikus író és blogger mikroblogfiókjait a kínai hatóságok
- Mesekönyvvé változtatja a nyomtatott újságot egy japán lap okostelefon-alkalmazása
- Közel 130 szócikk a magyar Wikipédia irodalmi versenyén
- A Twitter elszabadította a tiltakozást a szaúdi királyságban
- Hogy ki csinálta az internetet? Hát persze, hogy az állam!
- Plan X: előtérbe kerülhet a kiberhadviselés - Valóban veszélyes a nagyobb nyilvánosság?