Harminc titkos dokumentumot fejtett meg egy szegedi doktorandusz
Harminc, titkosírással készült 16-17. századi latin és magyar nyelvű dokumentumot fejtett meg Vadai István irodalomtörténésszel együttműködve Vámos Hanna, a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának doktorandusza. A kutató azt tervezi, hogy a levéltárakban, könyvtárakban található kódolt levelek, könyvek feltöréséhez kulcsgyűjteményt állít össze és számítógépes programot készít.
Az elmúlt években megkezdték a levéltárakban, könyvtárakban található, titkosírással készült 16-17. századi anyagok összegyűjtését. Ezek többsége diplomáciai levél, és a kor szokásainak megfelelően latin nyelven íródott, de akadnak köztük magyar nyelvű munkák is. A levelek, könyvecskék mellett három-négyszáz titkosíráskulcsot is találtak, ezek jellemzően egy-egy anyag mellékleteként vannak összegyűjtve a levéltárakban, és azért készültek, hogy a címzett visszafejthesse a neki szánt kódolt üzenetet.
A kutató tervei között szerepel egy adatbázis, kulcsgyűjtemény létrehozása és egy számítógépes program készítése. Így már egy rövidebb részlet begépelésével kideríthető lenne, hogy egy titkos dokumentum kódolása mely kulccsal készült.
A megfejtett dokumentumok közül az egyik legérdekesebb - mint arról elsőként a hetivalasz.hu beszámolt - Pálóczi Horváth Ádám munkája. A 84 oldalas, valamikor 1792 és 1812 között készült, cigarettásdoboz méretű könyvecske a nagybajomi Sárközy István Helytörténeti Múzeum tulajdona.
A szabadkőműves mesterek életrajzát tartalmazó kötet pozíciófüggő kódolással készült, vagyis a szavak betűit attól függően helyettesítették az ábécé egy másik jelével, hogy a szó hányadik helyén áll.
A kutató elmondta, hogy a latin nyelvű szöveg visszafejtéséhez először kézzel fogtak hozzá, a munkát azonban nehezítette, hogy a dokumentumban viszonylag sok az elszámolás és hiba, ezért végül a teljes írás dekódolására számítógépes program készült. A dokumentum feldolgozásából még hátravan a hibák többségének kijavítása, a szöveg latinságával is akad munka. Ha lesz rá lehetőség, a könyvecske magyar fordítása is elkészülhet.
Kapcsolódó cikkek
- A rendetlen íróasztal kreatívabbá tesz egy amerikai kutatás szerint
- Bezárt az NSA útjában álló két titkosított email szolgáltató
- Nem csak újépítésű otthon lehet széndioxid-semleges
- Szőkefalvi-Nagy Béla, a 20. századi magyar matematika nagy alakja 100 éve született
- Felgyorsult a Curiosity marsjáró
- A világ legvékonyabb, hajlítható, nyújtható elektromos áramkörét fejlesztették ki
- Több tucat tanulmányt hamisítottak meg japán kutatók
- Ősi piramisokat fedezett fel egy nő a Google Earth-tel
- Egy négyéves gyerek intelligenciaszintjével rendelkeznek a legfejlettebb számítógépek
- Online programsorozattal ünneplik a Rubik-kocka 40. születésnapját