Holnap ünnepeljük a hangulatjelek világnapját
Július 17. az emoji világnapja. A kis hangulatjelet 2014 óta ünnepeljük, pedig már évtizedek óta ismerjük és használjuk. Az emoji színesíti elektronikus üzeneteinket és érzelmekkel ruházza fel, vagy akár egymagában helyettesítheti is a „mondanivalónkat”.
Az emojit először 1989 körül Japánban, az időjárás megjelenítésére használtak, tehát megalkotásukat nem a szöveges hangulatjelek ihlették, sokkal inkább a japán képregények, a mangák, a kínai írásjelek és a közlekedési táblák rendszere. Később az internet segítségével az egész világon elterjedtek. A Shigetaka Kurita japán művész tervezte első kollekció megtekinthető a New York-i Modern Művészetek Múzeumának állandó kiállításán.
Az emojik az elektronikus üzenetküldéseinkben hangulatjelekként használható kis piktogramok. Amikor csetelünk, a rövid szövegek nem tükrözik pillanatnyi érzelmeinket, ám ezekkel a kis képes karakterekkel (például a nevető, illetve a szomorú arcú emojival) egyszerűen kifejezhetjük adott lelkiállapotunkat és/vagy a kapott üzenetről alkotott véleményünket. Mára már több ezer féle piktogram – citromsárga színű emberi arc vagy egyéb szimbólum – létezik, amely akár önmagában is alkalmas a jó/rossz kedvünk kinyilvánítására, tevékenységünkre való utalásra, de az aktuális napszak vagy az időjárás bemutatására is. Eleinte a legfiatalabbak kommunikációjának részét képezték, ám idővel annyira elterjedtek és egyértelművé váltak, hogy számos alkalmazás – már csak helytakarékosságból is – ezeket használja az információ megjelenítésére a számítógép tálcáján, telefonos applikációkban, az okosóra képernyőjén.
Érdekesség, hogy az Oxford Dictionary 2015-ben az „arc örömkönnyekkel” 😂 emojit választotta meg az „év szavának”. Az angolul beszélő amerikaiak körében szintén az „arc örömkönnyekkel” 😂 lett a legnépszerűbb emoji az Apple statisztikája szerint, a második helyet ugyanitt a „szív” ❤ szerezte meg, a harmadikat pedig a „hangosan síró arc” 😭.
A kezdeti 176 féle karakter egyre csak bővült, 2010-ben már meghaladta a több százat is. 2021-ben 112-vel, 2020-ban pedig 217-tel bővült a mára 3500 féle emoji paletta. Várhatóan 2022/23-ban is megjelennek újabb hangulatjelek, ezek az Emoji 15.0 verziószám alatt lehetnek elérhetők. A 31 újdonság tartalmazhat pacsira tartott kezet és eddig hiányzó állatokat is, például ki ne vágyott volna a medúza, a feketerigó, a jávorszarvas vagy éppen a csacsi emojira. Ha minden jól megy, végre lehet legyező, gyömbér és wifi mini ikonunk is.
Persze, nem mindenki örül a szöveget folyamatosan megtörő kis képecskéknek, a kritikus hangok szerint az emojik kifejezetten ártanak az írott nyelvnek. Akárhogyan is gondolunk rá, naponta milliók használják – boldog szülinapot emoji!
Aki kedvet kapott és szeretne emojikat használni, de még nincs ebben rutinja, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) netrefel.hu oldala segítségére lehet. A honlap azért született, hogy hasznára legyen az idősebb korosztálynak, akiknek a digitális készségei és affinitása elmarad a fiatalabb generációkétól, márpedig a digitális eszközök használata minden korosztály számára elengedhetetlen.
Kapcsolódó cikkek
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.