Több tízmillió stream után kapnak pénzt a magyar előadók
Megegyezéssel zárul az EJI (Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület) és a Deezer internetes streaming zeneszolgáltató több mint félévtizede indított próbapere. Az egyezséget a Fővárosi Törvényszék jogerős végzésével jóváhagyta. Ezzel lehetővé válik, hogy az érintett előadók még az idén hozzájussanak elmaradt jogdíjaikhoz. A Deezer egy összegben fizeti meg a 2012 októbere és 2018 áprilisa között Magyarországon letöltött több tízmillió stream után járó jogdíjat és a megállapodás kiterjed a 2019. december 31-ig tartó időszakra is. Az egyezség szerint a Deezer garanciát vállal az előadói díjak kifizetése tekintetében többek között a nem magyar székhelyű kiadókkal kötött szerződései alapján is.
Az EJI sikerét üdvözölte a Zenészek Nemzetközi Szövetsége (FIM) és az Európai Előadóművészi Szervezetek Szövetsége (AEPO) is, fontos lépésként értékelve azt az előadók internetes jogainak védelmében. A FIM és az AEPO tagja a több mint félmillió előadó által támogatott „FAIR INTERNET” elnevezésű európai előadóművészi együttműködésnek, amelynek célja, hogy elősegítse az előadók méltányos díjazását felvételeik internetes felhasználása után.
Az EJI úgy látja, hogy a streaming piac szolgáltatói gyakran igyekeznek kibúvót találni a zene internetes felhasználásával kapcsolatos előadóművészi jogok érvényesítése alól. A magyar EJI világszerte az első előadói jogkezelő szervezet, amely a jogdíjfizetés kikényszerítése mellett megállapodásban kötötte ki, hogy a nemzetközi streaming szolgáltató csak az engedélyével használhatja az előadók felvételeit. Az egyezség természetesen akkurátusan szabályozza a jogdíjfizetés minden részletét. Az EJI reményei szerint az egyezség azt jelzi, hogy az internetes óriás elfogadja és az EJI-vel azonos módon ítéli meg a bíróság ítéletét és együttműködik annak végrehajtásában.
A próbaper lezárásával az EJI felajánlja a többi, internetes cégnek a zenei szolgáltatással kapcsolatos jogdíjvita békés rendezését, annak sikertelensége esetén pedig megindítja a peres eljárást több, e tekintetben jelenleg is jogszerűtlenül működő szolgáltató, így a Spotify, az Apple Music és mások ellen.
A Deezerrel egyébként a megállapodásra azt követően került sor, hogy a fővárosi törvényszék 2018 februárjában jogerősen kimondta, hogy a cég megsértette az előadóművészek jogát: az EJI engedélye nélkül kezdte meg szolgáltatását, a felhasználás után adatszolgáltatást nem teljesített, illetve a díjszabás szerinti jogdíjat nem fizette meg. Egyúttal kötelezte a szolgáltatót, hogy adja át az előfizetők számát, az elért nettó bevételt és az adott hónapban elérhetővé tett repertoár mértékét és a hozzáférhetővé tett hangfelvételek adatait. A Deezer most eleget tesz az ítélet minden pontjának.
Az EJI a szükséges adminisztráció lezárását követően azonnal megkezdi a kifizetést a jogosultaknak.
Kapcsolódó cikkek
- NMHH: tarol az okostelefonos életforma – nemcsak a fiataloknál
- A Magyar Telekom az egész országban gigabites hálózati képességet biztosítana
- Van kedvenc webáruházad?
- Netre edzett nagyszülők
- Telekom Wifi Extra: az intelligens wifi rendszer
- Gyorsul a vezeték nélküli internet sebessége a vasúti kocsikban
- Balesetmentes kiberteret!
- NMHH: Nagy lendületet vett tavaly a 4G-s mobilinternet
- Felnőttekhez fordulnak a gyerekek a netes zaklatások miatt
- Együtt egy jobb internetért!
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.
HMD: A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól
A HMD friss kutatásai szerint az okostelefonok negatívan hatnak a fiatalokra. A szülők háromnegyede aggódik a telefonhasználat miatt, és több mint fele úgy érzi, túl korán vásárolt okostelefont a gyerekének. A fiatalok harmada megerősítette, hogy valóban hajlamosabb a szorongásra, amióta telefont használ, de azt is bevallották, hogy túl sok időt töltenek a közösségi médiában.
Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson
A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.