Pénzforgalmi adatokat is gyűjt az NSA
Az amerikai NSA nemzetbiztonsági ügynökség nem csak telefonbeszélgetéseket és internetes adatforgalmat ment el információs adatbázisában, hanem nemzetközi pénzforgalmi adatokat, valamint banki és hitelkártya tranzakciókat is - írja a német Spiegel Online hírportál Edward Snowden archívumából származó dokumentumokra hivatkozva.
Más, 2010-ből származó dokumentumok szerint az NSA szoros figyelemmel követi a nagy hitelkártya társaságok, például a Visa által bonyolított pénzforgalmat. Az NSA szakértői például egy 2010-es belső konferencián részletesen taglalták azokat a lehetséges módozatokat, amelyekkel az amerikai hitelkártya társaság fizetéseket lebonyolító komplex hálózatát meg lehet csapolni.
Egy prezentáció szerint a megfigyelés célpontjai európai, közel-keleti és afrikai Visa-ügyfelek, a megfigyelés célja pedig a vezető hitelkártya társaságok "tranzakciós adatainak begyűjtése, tárolása és elemzése" voltak.
A Spiegel megkeresésére a Visa szóvivője kizárta annak a lehetőségét, hogy a társaság által üzemeltetett hálózatból adatok kerülhettek volna ki.
Az NSA Tracfin adatbázisa tartalmazza az NSA által "célpontnak" tekintett és több ezer bank nemzetközi fizetési forgalmát bonyolító brüsszeli SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) társaság adatait is. A Spiegel birtokába került dokumentumok szerint az NSA több szinten is megcsapolta a SWIFT hálózatát - egyebek között a speciális kiberműveletek végrehajtásával foglalkozó TAO (Tailored Access Operations) műveleti egység közreműködésével. Az egyik ilyen behatolási pont a dokumentumok tanúsága szerint a bankok SWIFT-dokumentum nyomtatási forgalmának kiolvasása volt.
A banki adatok kikémlelésének leleplezése következményekkel járhat: az EU-Bizottság "nyílt jogsértésre" hivatkozva a SWIFT-egyezmény felfüggesztését helyezte kilátásba az Egyesült Államokkal - írja a német Spiegel magazin online kiadása.
Kapcsolódó cikkek
- Problémás az iPhone ujjlenyomat olvasója
- A Huawei is tiltakozik a titkos adatgyűjtés ellen
- Kétmillió Vodafone-ügyfél minden adatát ellopták
- Minden online titkosítást feltört az amerikai és a brit szolgálat
- Titkos adatgyűjtés - Facebook: a kormányok idén 38 ezer felhasználóról kértek adatokat
- Az adatlopás megelőzése jórészt az alkalmazottakon múlik
- Az NSA behatolt az ENSZ belső videokonferencia-rendszerébe is
- A belföldi kommunikációt is megfigyelte az NSA
- Amerikai szoftvercégek vizsgálata Kínában
- Alábecsülik az informatikai csalások veszélyét a magyar cégek
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.