Az infokommunikáció kiemelt szerephez jut a következő négy évben
A szakemberek optimistábbak, mint az utóbbi 6 évben bármikor: 44%-uk a projektek számának növekedését jósolja Projektmenedzsment Fórumon elhangzottak alapján. Hazánk infokommunikációért felelős államtitkára is bízik a szektor fejlődésében, az év projektmenedzsere pedig rámutatott, hol érdemes erősíteni, hogy közelebb kerüljünk a nemzetközi gyakorlathoz.
Az idei Projektmenedzsment Fórumon tizenhetedjére gyűlt össze a projektmenedzsment szakma: államigazgatási, nagyvállalati és startup cégek képviselői. Bemutatták az elmúlt év legnagyobb projektjeit, legelismertebb innovációit, megvitattak több országot átfogó megoldásokat, majd az idei év üzleti kilátásait elemezték. A nagyrendezvényt az Év projektmenedzsere Czifra Julianna prezentációja nyitotta, akinek 12 éves szakmai múltjában hazai és nemzetközi, állami és nagyvállalati gyakorlatok egyaránt találhatók.
Itthon a rendszerszemléletű, strukturált gondolkodásmód mihamarabbi elsajátításán érdemes még munkálkodnunk, valamint felismernünk azt, hogy ha a projekt eredményét felhasználó felsővezetés (az ún. stakeholderek) kellőképpen elkötelezett a projekt irányába, támogató szerepet tölt be, valamint bizalmi kapcsolatot ápol a projektmenedzserrel, az előrevetíti a sikert is – mondja a szakember, akit jelenleg a Vodafone Magyarország foglalkoztat.
Az eseményen nyilvánosságra hozták a HTE (Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület) üzleti kilátásokat feltérképező kérdőíves kutatásának eredményeit. A válaszadók, azaz közel 200 projektmenedzsmentben érdekelt szakember 44%-a növekedést vár a 2014-ben induló projektek számában. 34% szerint stagnálás mutatkozik majd, csökkenést csak 22% jósol. A projektmenedzserek egyébként optimistábbak, mint bármikor az utóbbi hat évben.
A projektek komplexitásának növekedését a válaszadók 53%-a prognosztizálja, emellett 43% gondolja úgy, hogy a projektek költségvetése is emelkedni fog (34% szerint nem változik, 23% szerint csökken). Tehát a szakemberek többsége a projektek számában, költségvetésében és komplexitásban is növekedést jósol, ami közel állhat a valósághoz, hiszen a világméretű nagyvállalatok sorban rendezik be magyarországi szolgáltatási központjaikat, ahol hazánk szakemberei is lehetőséget kapnak rendkívül komplex, az egész világot behálózó projektek vezetésére. Ezt alátámasztandó, az idei Projektmenedzsment Fórum egyik meghatározó témája lett a virtuális irányítás és csapatmunka, valamint a kulturális intelligencia.
Ábra: Az éves prognózisok összevont adatainak idősora. Forrás: HTE
Az eseményen Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára megerősítette a szakemberek jövőbe vetett optimista hitét. Mint elmondta, az infokommunikációs és innovációs szektor fejlesztése kiemelt fontosságú terület lesz az elkövetkező 4 évben. A felhasználói tudás mellett fejleszteni kívánják a digitális infrastruktúrát, az ország szélessávú internetes lefedésére – részben európai uniós forrást felhasználva – 200 milliárd forintot szánnak, és ennek megvalósításában üzleti vállalkozások kapnak meghatározó szerepet.
Az Európai Unió-adta lehetőségekkel intenzívebben fogunk élni. A hazai fejlődést segítik például az IKT 2020 innovációs programok, amelyekre Brüsszelben lehet pályázni: a magyar állam, egy magyar és egy külföldi cég együttesen jelentkezhet egy-egy ilyen tenderre.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar cég kínálatában a Tecnomatix digitális gyártási termékcsalád
- 5 dolog, amire az email-nél van jobb eszköz is
- Rekord az idei Smartmobilon
- Milyenek vagyunk munkánk során mi, magyarok?
- Innováció a mozgássérülteknek – fejjel irányítható kerekesszékek
- A Telekom az idén is meghirdeti nemzetközi innovációs pályázatát
- Fél milliárd forint start-up támogatásra
- Innovációs központot létesít az Albacomp Székesfehérváron
- Google Glass és Galaxy S5 az Okostelefon Akadémián
- Davosban tanácskoznak a világ vezető kommunikációs szakemberei márciusban
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.