GE gépzajokból komponálja zenéjét DJ Matthew Dear
Az ipar világa megállás nélkül zúg, búg, zümmög, kalimpál és sípol, olykor jól hallhatóan, olykor pedig az emberi hallásküszöbön túl. Legtöbben a modern világgal járó megszokott háttérzajnak könyveljük el ezeket a zörejeket, ám Matthew Dear DJ és zenész számára ez maga a tudományba oltott muzsika.
Matthew Dear „Drop Science” című alkotása itt hallgatható meg (Forrás: GEreports.com)
Dear nemrégiben a niskayunai GE Global Research Center kutatóival együttműködve 1000 hangmintát vételezett a világ legnagyobb erejű gépeitől. „Mindenben ott rejlik a zene” – meséli Dear. „Legyen szó akár a természetről, madarakról vagy ember alkotta hangról.” A világ különböző masináitól nyert forrásanyaggal felvértezve Dear bevetette magát otthoni hangstúdiójába, hogy később egy háromperces izgalmas szuperdallammal álljon elő, melynek a „Drop Science” címet adta.
Dear együttdolgozott Andrew Gorton akusztikai mérnökkel is, aki egyike azon számos GE laboratóriumban tevékenykedő szakembernek, aki odafigyel a gépekre és igyekszik megfejteni mondanivalójukat. Az akusztika segít abban, hogy előre megnevezd a problémát, magyarázza Gorton, még mielőtt az felszínre törne. Egy DJ-nek, akárcsak egy ipari berendezésnek, egy-egy kimaradt ütem vagy hamis hang egyet jelenthet a kudarccal.
Az akusztika siet a mérnökök segítségére, például az olyan nehezen elérhető berendezések esetén, mint egy tengerfenéki olajkút. A GE tenger alatti állapotellenőrző berendezése, ami leginkább egy túlméretezett kalitkához hasonlít, kristályokat használva reagál a hangokra, mindezt félkilométeres hatótávolságban. Ez a kalitka az Északi-tenger már több mint 130 pontján dolgozik, ellenőrzi a tenger alatti szivattyúk, motorok és kábelek állapotát és Ipari Interneten keresztül továbbítja a nyert adatokat.
Akik jártasak a zenetörténetben, tudják, hogy a „Drop Science” tisztelgés a korai, klasszikussá vált Marley Mal „Droppin’ Science” című hiphop szám előtt. Maga a kifejezés azt jeleni, hogy valami különlegeset mondasz, itt éppen az ipari gépészet apropójából. „Egy berendezés akusztikus tulajdonsága olyan, mint az emberi ujjlenyomat. Nincs két egyforma hang” – állítja Fabian Dawson, a GE mérési és irányítási divízió munkatársa.
A zeneszámhoz Dear MRI-berendezések gerjesztette zörejeket, a GEnx hajtóművek gyorsulási tesztjei során keletkező zajokat és az optikai szálas kábelek fényerejét mérő műszerek kibocsátotta hangokat használt fel. A zajok és hangok a crescendót megelőzően egy motívumra épülnek, és a második percnél érik el a tetőpontot.
A lemezlovasok számára a különféle hangok és zajok, videók, fényképek és lemezborítók elérhetők a BitTorrenten, a szám továbbá Dear kiadójánál, a Ghostly-nál is elérhető a Drip.fm-en regisztrálók számára. A Djay 2 appban szintén megtalálható majd egy integrált hangcsomag, amely a GE létesítményekben készül audiofelvételeket tartalmazza: a felhasználók nem csupán ehhez férhetnek majd hozzá, hanem szabadon remixelhetik a „Drop Science”-t vagy bármely más tracket. Így pörög a tudományos veretés megállás nélkül.
A projektet bemutató, angol nyelvű videó az alábbi linken tekinthető meg:
Kapcsolódó cikkek
- A Twitteren debütált Michael Jackson új videoklipje
- Statisztikai módszerekkel elemezték a Beatles zenei fejlődését
- Sony hordozható eszközök fesztiválozóknak
- Befellegzett az online zeneletöltésnek
- Hat nap alatt 50 millió letöltést produkált a sztár új klipje
- Az Apple kezében a Beats
- Ingyenes zenei csemegét kínál a Sony a Xperia Z2 vásárlóknak
- Zenélj a Szigeten!
- Egyedülálló zenei versenyt indít a VOLT és az MTVA
- Extrákkal jön hazánkba az Xperia Z2 és Z2 Tablet
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.