Mennyit nyernek a kiberbűnözők a felhasználókon?
A Kaspersky Lab szerint a kiberbűnözők 20-szor akkora nyereséget sepernek be, mint amennyibe támadásaik kerülnek. Kutatásuk a leggyakrabban használt hackereszközök árát hasonlította össze a sikeres rosszindulatú műveletek során megszerezhető pénzösszegekkel.
Alexander Gostev, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője úgy véli, egyáltalán nem okoz nehézséget a rosszindulatú programok megvásárlása. Ezek megtalálhatók a különféle hacker fórumokon, és viszonylagos olcsóságuk vonzóvá teszik őket. Az ezt az utat követő kiberbűnözőknek semmilyen szakértelemre sincs szükségük: egy meghatározott áron olyan azonnal használható csomaghoz jutnak, amellyel tetszés szerint indíthatnak támadásokat.
Emiatt a felhasználóknak különösen gondosnak kell lenniük, hogy elkerüljék pénzük vagy adataik elvesztését. Erre a feladatra specializált megoldással kell megvédeniük eszközeiket, mint például a Kaspersky Internet Security – Multi-Device, mely mobileszközökre is elérhető. Az androidos verzióról készült tesztet itt olvashatjátok.
Például egy népszerű közösségi hálózat weboldalát utánzó adathalász oldal létrehozása és a forgalmat ide irányító spamterjesztő projekt elindítása jelenleg átlagosan 150 dollárba kerül. Ha a kiberbűnözőknek sikerül 100 embert rászedniük, akár 10,000 dollárt is kereshetnek a megszerzett bizalmas adatok eladásával. Az áldozatok pedig értékes kapcsolati információkat, valamint személyes fényképeket és üzeneteket vesztenek el.
Egy mobil trójai sokkal drágább: jelenleg átlagosan 1000 dollárba kerül a malware megvásárlása és terjesztése, de természetesen a haszon is sokkal nagyobb. Egy okostelefon blokkolásának feloldásáért a támadók 10-200 dollár közötti összeget szoktak kérni, ami azt jelenti, hogy 100 potenciális áldozat akár 20,000 dollárt is hozhat a konyhára.
Ugyanekkora összeget lehet kasszírozni egy titkosítást végző zsaroló program (ransomware) bevetésével, de ez kétszer akkora – 2000 dollár körüli – „kezdeti befektetést” igényel. Az áldozatok veszteségei is nagyobbak lesznek, mivel az titkosítás feloldásáért kért váltságdíj minimális összege általában 100 dollár.
Az igazán nagy zsákmányra áhítozó csalók banki trójaiakat használnak, amelyekkel közvetlenül szerezhetnek pénzt. Miután 3000 dollár összeget költöttek a malware-re, a kihasználó kódra és a terjesztést végző spamküldő projektre, akár 72,000 dollárt is összegereblyézhetnek. Ugyanakkor minden áldozatuk egyenként átlagosan 722 dollárt veszít.
Kapcsolódó cikkek
- A Kaspersky a Reginről
- Minden eddiginél fejlettebb vírus támadja az orosz és a szaúdi távközlést
- A pénzügyi adatok védelme az e-kereskedelmi cégek és a pénzintézetek szemszögéből
- Tesztelték a Kaspersky Internet Security for Androidot
- Felfedték a Stuxnet féreg első áldozatait
- Biztonsági aggályok fogják vissza az online fizetési szolgáltatások használatát
- A Kaspersky szerint 8-ból 1 felhasználó nem hisz a kiberfenyegetésekben
- Így kell védekezni – mondják a guruk
- Hatszorosára nőtt az Androidot célzó pénzügyi támadások száma
- Minden ötödik Android felhasználó szembesül kibertámadással
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.