Nekem 8(bit) – kiállítás egy nemzedék kedvenc számítógépeiről
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) és Nagy Károly magángyűjtő idén is közös kiállításon mutatja be az informatikatörténet egy fontos és népszerű szeletét.
Míg a múlt évben az Apple cég termékei voltak terítéken, Nem esett messze az alma a fájától címmel, addig idén az első házi számítógépek világát mutatja be a tárlat.
A Nekem 8(bit) című kiállításon látható lesz az idén 40 éves Commodore PET számítógép és az a cserélhető kártyás játékkonzol is, amely a legnagyobb kihívást jelentette a számítógépgyártóknak: a szintén idén 40 éves Atari VCS (2600). Nem maradhat ki a bemutatóból az idén 35 éves ZX Spectrum és kortársa, a Commodore-64 sem. Ezek azok a gépek, amelyek meghódították egy nemzedék szívét – s amelyek elsőként jelentek meg tömegesen az otthonainkban.
A tárlaton a milliós sorozatban gyártott retrólegendák mellett láthatóak lesznek ritkaságok is, melyek a 80-as évek Kelet-Európájának hangulatát idézik vissza: a Sinclair ZX Spectrum Szovjetunióban gyártott klónjai – és a magyar gyártású házi számítógépek legjava (Aircomp, Homelab, Primo stb.).
A kiállított tárgyakban közös, hogy mindegyik 8bites mikroprocesszor köré épült – és mindegyik felhasználói kedvence lett. Rajongóik pedig máig életben tartják a számítógéplegendákat, melyek közül több működés közben is látható a kiállításon.
A tárlat szeptember 5-től szeptember 22-ig látható az újpesti Ifjúsági Házban, majd az ősz folyamán továbbvándorol Szegedre, ahol az NJSZT világszínvonalú – és hazánkban egyedülálló gazdagságú és méretű – Informatika Történeti Kiállítása ad neki méltó helyet az év végéig.
A Nekem 8(bit) ingyenesen látogatható, hétköznapokon, 10 és 18 óra között. A tárlaton előre meghirdetett időpontokban a hazai játékfejlesztőkről szóló Vakondok IV című film is megtekinthető lesz.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar sikerek Teheránban, a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
- Variációk színes világokra
- Gazdagabb interaktív kínálattal nyit meg a Gateway To Space űrkiállítás
- IT biztonság közérthetően: új, ingyenes tankönyvet tesz hozzáférhetővé az NJSZT
- Közterületet neveztek el a neves informatikusról, Jánosi Marcellről
- Neumann professzori cím Lovász Lászlónak
- MI és a Robot
- A nagyméretű fényinstalláció az LG emberközpontú innovációit ünnepli a világ legnagyobb dizájn showján
- A hazai nyomdaiparnak muszáj fejlesztenie, ha profitot akar
- Digitális téma: minden tanárnak, minden órán
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.