Tajvan a francia fregattügylet jutalékát követeli a Thomsontól
Cseng Ting-nan, a tajvani igazságügyi tárca vezetője országa követelését indokolva leszögezte: Tajvan mint vásárló nem fogadhatja el, hogy Franciaországban egyes korrumpált személyek hasznot húzzanak a hadihajó-eladási ügyletből.
A miniszter a francia lapnak azt is elmondta, hogy kormánya számos olyan dokumentumot juttatott el a francia igazságszolgáltatáshoz, amellyel alá tudja támasztani kártalanítási igényét. Tajvani részről azt kérték, hogy a francia igazságszolgáltatás bocsássa Tajpej rendelkezésére azoknak a tajvani üzletembereknek és katonai illetékeseknek a listáját, akik a 2,8 milliárd dolláros végösszegen 1991-ben nyélbe ütött üzletben részt vettek és korrumpálódtak.
Tajvani részről - mint a miniszter kifejtette - megértik, hogy Párizs a hadihajók eladását övező katonai titkok miatt nem kíván dokumentumokat kiszolgáltatni, hisz a francia törvények annak idején nem tiltották jutalék kifizetését fegyverüzletek esetében. Tajvan azonban arra hivatkozik, hogy a Lafayette-szerződés záradéka egyértelműen kizárt mindenféle vesztegetési akciót.
A tajvani haditengerészet egyébként magánvádlóként szeretne fellépni a Thomsonnal szemben, melyet egy héttel ezelőtt, ugyancsak a Libérationban azzal vádolt meg a tajvani elnök egyik tanácsadója, hogy "jelentős szerepet játszott" egy tajvani haditengerészeti ezredes 1993-ban történt meggyilkolásában. Az ügyben folytatott tajvani vizsgálat arra a megállapításra jutott, hogy a Thomson emberei tették el láb alól Jin ezredest, aki ellenezte a francia fregattok megvásárlását. A Libérationban közölt interjú után a Thomson-CSF rágalmazási pert kezdeményezett a francia baloldali újság ellen.
Kapcsolódó cikkek
- Az Intel válasza az EU-vádakra
- EU-kartellvizsgálat: Kenőpénzekkel is vesztegett az Intel?
- Amerikai vizsgálat a Magyar Telekom ellen
- Ezúttal a Microsoft nyert pert az Alcatel-Lucent ellen
- Egymillió forintos bírsággal sújtotta a tőzsde az MTelekomot
- Kereszt-licencelési megállapodás zárja le a Sony-Kodak pert
- Akár egymilliárd dolláros pénzbüntetést is kaphatnak a kartellgyanúba keveredett LCD-gyártók
- Kartellgyanúba keveredett az LG és a Samsung is
- Mesterségesen tartotta magasan az árakat az ATI és az Nvidia?
- GVH: 16 milliós bírság a Pannonnak