Életműdíjat kapott dr. Zsakó László, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának elnöke
A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács a fiatal tehetségek felkarolásában sok éven át végzett önzetlen és igen eredményes tevékenységének elismeréseként a Tehetségek Szolgálatáért Életműdíj-ban részesítette dr. Zsakó Lászlót, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának elnökét.
dr. Zsakó László az ELTE Informatika Karán működő Média- és Oktatásinformatikai Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának vezetője. Az egyetemen Zsakó László vezetése alatt alapították meg az informatikatanári szakot, így a napjainkban tanító informatikatanárok többsége tőle sajátította el a programozás oktatásának alapjait.
Nem véletlen, hogy a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács 2020. március 28-án dr. Zsakó Lászlónak ítélte oda a Tehetségek szolgálatért életműdíjat a fiatal tehetségek felkarolásában végzett önzetlen, igen eredményes, sokéves áldozatos munkájának elismeréseként.
“Ahogy az a kitüntetés indoklásában is szerepel, dr. Zsakó László a magyarországi informatikai tehetséggondozás ikonikus alakja, hiszen 1985-ben ő szervezte meg az egyik első, iskolásoknak szóló programozási versenyt, és az elmúlt három és fél évtizedben is elkötelezett szervezője egyebek mellett a Nemes Tihamér Informatikai Tanulmányi Verseny programozási kategóriájának. Ő alakította ki a Neumann Társaság tehetséggondozó szakköreinek programját, és évtizedek óta részt vesz a közép-európai és nemzetközi informatikai diákolimpiákon (a CEOI-n és az IOI-n) induló diákok felkészítésében. Vezetése alatt a magyar diákok több mint százötven érmet szereztek meg a diákolimpiákon” - mondta el dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke Zsakó László életműdíja kapcsán.
Az ELTE IK Informatikai Doktori Iskolája Szakmódszertani Programjának vezetőjeként Zsakó László elkötelezetten dolgozik az informatika tanításával kapcsolatos és az informatika más tantárgyakban való felhasználásával kapcsolatos kutatásokban is. 68 szak- és tankönyv, mintegy 200 szakmai cikk és konferencia előadás szerzője, tagja az ELTE pedagógusképzési, tanárképzési és tanár-továbbképzési tanácsainak, és az MTA Köztestületének. Több hazai és nemzetközi konferencia programbizottságának vagy szervezőbizottságának elnöke, illetve tagja. Korábbi elismerései: Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje, a Neumann Társaság Tarján-díja, a nemzetközi diákolimpiai bizottság kitüntetése az informatikai diákolimpiai mozgalomban végzett 20 éves tevékenységért, az ELTE TTK, illetve az ELTE IK kiváló oktatója, továbbá 14-szer miniszterelnöki elismerő oklevél a tehetséggondozásban végzett munkáért.
Kapcsolódó cikkek
- Ingyenes matek távoktatás elsőtől az emelt szintű érettségiig, a Matek Oázistól
- Mi lesz az OKJ-s képzésekkel a koronavírus idején?
- Online feladatbankkal segíti az informatika érettségire készülő diákokat a Neumann Társaság
- Hasznos tippek, hogy előnyünkre fordítsuk a bezártságot!
- E-oktatás – Nem lehetetlen küldetés
- Átalakította és ingyenessé tette nyelvtanuló szoftverét az iTOLC
- Így teljesít a tantermen kívüli oktatás
- A Da Vinci TV is segíti a tanulást az országos iskolabezárás alatt
- Kormányzati elismeréseket kapott a Neumann Társaság a tehetséggondozásért
- Ma van a magyar informatika születésnapja
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Irodai és költséghatékony perifériákkal újít a Sandberg
A változatos számítástechnikai- és mobiltartozékairól ismert Sandberg bemutatta új, modern igényeknek megfelelő irodai egerét, valamint Saver sorozatú, jack csatlakozós headseteit. Ezekkel a termékekkel a Sandberg a modern irodák számára kínál költséghatékony megoldásokat a márkától megszokott minőséggel és 5 év garanciával.
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.
Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi vagy műszaki előképzettséggel rendelkező informatikusokra
A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek.