Tanítsuk meg a nagyszülőket a biztonságos netezésre

forrás: Prím Online, 2020. június 25. 12:35

Az elmúlt időszak bezártsága miatt az internethasználat minden eszközön, minden régióban, és minden korosztályban emelkedett és ebből az idősek sem maradtak ki. Ahogy a monitor előtti órák száma nőtt, úgy a vele együtt járó kockázatok is, főképp azok körében, akik egyébként nem rendszeres használói a netnek. 

Mára a fiatalabb generáció többé-kevésbé tisztában van a világháló játékszabályaival, de nem szabad elfelejtkeznünk arról, hogy az idősebb korosztály sokkal sebezhetőbb e tekintetben. A szenior telefongyártó, Doro tanácsai segítenek elkerülni, hogy szeretteink csalók áldozatává váljanak és biztonságosan élvezhessék a netezést számítógépükön, vagy okostelefonjukon.


Vigyázat, adathalászat!

A Doro korábbi, 65 évnél idősebb korosztályt vizsgáló felméréséből* kiderült, hogy 3-ból 2 idős ember kifejezetten érdeklődik az új technológiák iránt, internet iránti nyitottságuk egyre nő. Őket különösen veszélyezteti a leggyakoribb csalási mód, az internetes adathalászat.

 

A valódinak látszó, de hamis e-mailektől kezdve az ál-oldalakig és kecsegtető nyereményjátékokig hosszú a lista, amibe óvatlanul belesétálhat idős szerettünk. De tehetünk azért, hogy ők is kiszúrják a gyanús elemeket, csak tanítsuk meg, mire figyeljenek! Jó, ha ők is tisztában vannak vele, hogy bankok, kormányzati szervezetek, cégek sosem kérhetnek jelszavakat, biztonsági kódokat tőlük; nekik erre megvan a saját rendszerük. A csalók gyakran használják ki azokat az időszakokat is, amikor felfokozott érzelmi állapotban vagyunk, ilyen a mostani járvány is. Ne hagyjuk, hogy rokonaink a stressz hatása alatt meggondolatlanul cselekedjenek: ha nem biztosak az e-mail valódiságában, javasoljuk nekik, inkább ne kattintsanak. Akárhogy is, ha megszólal a belső hang, hogy valami nem stimmel, kérjük meg őket, kérdezzenek meg minket és közösen nézzük meg a gyanús tartalmat. Inkább egy telefon, mint eső után köpönyeg.

 

 

Kérek egy új jelszót!

A feltört, vagy kiszivárogtatott jelszavak óriási problémát jelenthetnek, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak. Ha több e-mail címmel is rendelkezünk, kerüljük ugyanannak a jelszónak a használatát, mert ha a csaló egy e-mail fiókba bejutott, úgy könnyedén bejut a többibe is. Tudjuk, hogy nehéz sok jelszót használni egyszerre, mégis, kérjük meg nagyszüleinket, hogy többet és azon belül is komplikáltabb belépési kódokat használjanak. Tudta, hogy egy 6 karakteres jelszót 30 másodperc alatt képesek feltörni, míg egy 10 karakteres jelszóhoz 11 év kell? Esetleg ezt a példát is elmondhatjuk szemléltetésképp. A jelszó pedig soha ne legyen eltárolva számítógépen, telefonban, pénztárcában egy cetlin. Inkább fejben... 


Biztonságos vásárlás a neten

Az online vásárlás továbbra is dübörög, és nem árulunk el vele nagy titkot, hogy az idősebb korosztály is igen nyitott erre. Néhány tippel nemcsak élvezetessé, de biztonságosabbá is tehetjük a netes shoppingolásaikat. Ha nem óvatosak, akkor egy klónozott webhelyre kattinthatnak, amely nagyon hasonló lehet az eredeti márka oldalával. Kérjük meg őket, hogy fokozottan figyeljenek erre, és kerüljék a hamis termékeket áruló webáruházakat. De pontosan mit figyeljenek? Mielőtt online vásárolnak, fontos ellenőrizni, hogy a webhely titkosítva van-e. Keressék a lakat szimbólumot, és ügyeljenek rá, hogy az URL https-sel kezdődjön, a http helyett. Az S jelentése ”Secure”, azaz "Biztonságos". Ezenkívül ellenőrizzék, hogy tartozik-e ügyfélszolgálat vagy kapcsolattartó személy a weboldalhoz. Igen gyanús, ha ez hiányzik.  


Használt piac

A használt termékek piaca is lázba hozhatja a nagyit, az alacsonyabb árak miatt az apróhirdetési vagy aukciós oldalak is hamar kedvencekké válhatnak. Mivel itt legtöbb esetben magánszemély áll a termék mögött, még fontosabb az alapos körültekintés. Ha van ilyen funkció az adott oldalon, nézzük meg az eladó értékeléseit és csak megbízható eladótól vásároljunk. A legtöbb csaló arra játszik, hogy előre utaljuk a vágyott termék vételárát, ezért kérjük meg szeretteinket, hogy ettől tartózkodjanak, bármennyire is kecsegtető az ajánlat. A vevő döntsön a fizetési módról. Privát eladó e-mailben küldött linkjére sose utaljunk! Egy hamis oldalra irányíthat, ahol ellophatják a kártyaadatokat. Már számos olyan weboldal létezik, ahol a fizetési rendszer mind a vevőt, mind az eladót védi, részesítsük előnyben az ilyen szolgáltatásokat. Ha mégis áldozattá válna idős szerettünk, ne féljünk feljelentést tenni, segítsünk neki az ügyintézésben.


Idősebb rokonaink készen állnak arra, hogy számítógépen vagy okostelefonon szörföljenek, böngésszenek, és biztonságosan online vásárolhassanak! – Doro

______________

* From walking frame to robots - Report about seniors and technology, Doro felmérés, 2018

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon

Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is. 

2024. november 21. 13:12

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01