A Wolfram Research minősített oktatója lett az ELTE docense
Lóczi Lajos, az ELTE Informatikai Kar Numerikus Analízis Tanszékének docense elnyerte a cég minősített oktatója (Certified Instructor) címet. Ezzel a képesítéssel világszerte jelenleg mintegy 130-an rendelkeznek.
A Wolfram Research cég neve a Mathematica elnevezésű programjának 1988-as debütálása után vált ismertté. A szoftver egy elegáns, magas szintű szimbolikus programnyelvre, a Wolfram-nyelvre épül. A böngészőkből meghívható (és az Amazon Alexa vagy Apple Siri asszisztensei által is használt) WolframAlpha szolgáltatás (computational knowledge engine vagy answer engine) sok millió soros programkódja nagyrészt Wolfram nyelven íródott, de a nyelvet a Raspberry Pi miniszámítógépekben is hozzáférhetővé tették.
A Wolfram lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy nagyon különbözőnek tűnő objektumokkal is egységes módon dolgozhasson, legyen az képlet, interaktív animáció, hangfájl, idősor, egy japán karakterekből álló szöveg vagy egy absztrakt neurális hálózat. A programnyelv másik fő jellemzője, hogy tudásalapú, azaz a nyelvből közvetlenül elérhető számos rendszeresen frissített adatbázis, többek között orvosi, biológiai, kémiai, részecskefizikai, csillagászati, földrajzi, meteorológiai, tőzsdei vagy nyelvi adatokkal.
Egy internetre kapcsolt gépen futó, két-három sorból álló Wolfram-programmal egyszerűen megjeleníthetjük például az emberi szív billentyűinek elhelyezkedését; az ibuprofén molekulájának térszerkezetét; a Nap körül keringő üstökösök pályáit; Budapest 2020-ban mért napi átlaghőmérsékleteinek grafikonját; megszámolhatjuk, hányszor fordul elő az emberi DNS-ben a „GATTACA” szekvencia; vagy mondjuk melyik értelmes német szó kapható meg a „gubnadzea” sorozat betűinek megfelelő átrendezésével.
A Wolfram-nyelv egységes tervezési elvek alapján ma is folyamatosan és dinamikusan fejlődik, teljes dokumentációja sok tízezer oldal. A Mathematica felhasználói tábora több milliós.
Lóczi Lajos csaknem a kezdetektől fogva tanulmányozza a Mathematica programot és az azóta eltelt évtizedekben napi rendszerességgel használja tanulmányaihoz, kutatói és oktatói munkájához.
A Certified Instructor címet a Wolfram Research 2009 óta ítéli oda olyan kutatóknak, tanároknak vagy az iparban dolgozó személyeknek, akik kimagasló szinten ismerik és alkalmazzák a Mathematica szoftvercsomagot, illetve a Wolfram-nyelvet.
A cikket a Qjob.hu - a szakemberkereső támogatta
Kapcsolódó cikkek
- Európai összefogás a biztonságos ember-gép kapcsolatért
- Elkezdődött a tanév Közép-Európa legnagyobb agráregyetemén
- A Budapesti Metropolitan Egyetem a válságos időkben is bővül
- ITM: augusztus vége után is lehet online módon nyelvvizsgázni
- Az idei műszaki felvételik nagy vesztese a magyar gazdaság jövője lehet
- Felkészült az iskolakezdésre a Telenor Hipersuli
- Különleges pálinka-alapanyagokat kutattak a Szent István Egyetem végzősei
- Mérföldkő a hazai agrár-felsőoktatásban
- Fenntarthatósági szakemberek reformálhatják meg a divatipart
- Az ELTE Informatikai Kar tovább erősítette pozícióját a felsőoktatásban
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.