Szövetségre lépett a mérnökökkel a Miskolci Egyetem
A hazai egyetemi mérnökképzés bölcsőjének számító Miskolci Egyetem és a fiatalok sikeres műszaki pályaorientációját legfőbb feladatának tekintő Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) stratégiai megállapodást kötött egymással. Az együttműködésük célja, hogy az oktatásban hozzáférhetővé váljanak a legmodernebb ipari technológiák, megvalósulhasson a szakemberek egész életen át tartó tanulása, valamint közös erővel elősegítsék a megfelelő minőségű és mennyiségű diplomás mérnökök utánpótlását.
A megállapodás részeként az EJMSZ vállalta, hogy az egyetemi tanárok és hallgatók részére szervezett gyárlátogatásokkal; egyetemi szakmai napok és természettudományos roadshow-k megtartásával; egyetemi oktatókkal, illetve általános- és középiskolai pedagógusokkal közös szakmai egyeztető fórumok megvalósításával aktívan bekapcsolódik a felsőoktatási intézmény pályaorientációs programjaiba. A Szövetség közreműködik abban is, hogy vállalatvezetők, műszaki szakemberek előadásokat tartsanak a hallgatóknak, illetve ösztöndíjjal, gyakornoki helyek létrehozásával támogassák a műszaki szakos egyetemistákat abban, hogy közelről megismerjék a valós munkaerőpiaci folyamatokat, körülményeket, karrierutakat.
„Az Invented in Hungary jegyében csak az ilyen típusú összefogások vezethetnek olyan eredményre, ami közös érdek: a minél nagyobb számú és magasabb minőségű új mérnökgeneráció felnevelése. Hisszük, hogy az egyetem és az ipar összefogása hosszútávú pozitív tendenciát indít el a pályaorientáció és a felek konstruktív párbeszéde terén is.” – hangsúlyozta Dr. Ábrahám László, az EJMSZ elnöke.
A Miskolci Egyetem, amelynek részéről a Műszaki Földtudományi Kar, a Műszaki Anyagtudományi Kar, illetve a Gépészmérnöki és Informatikai Kar kapcsolódik be a Szövetséggel közös aktivitásokba, a most megkötött megállapodásban vállalta, hogy ösztönözni fogja a jól teljesítő hallgatókat arra, hogy az EJMSZ tagvállalatainál végezzenek szakmai gyakorlatot, illetve TDK, diplomamunkáikat is ezeknél a cégeknél készítsék el. Továbbá az intézmény konzultációs lehetőséggel bevonja a jövőben a Szövetség tagvállalatait a mérnöki képzések felülvizsgálatába és a tananyagok fejlesztésébe, valamint helyszínt, résztvevőket biztosít az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség által megvalósuló szakmai programokhoz.
"Ezzel a stratégiai megállapodással a Miskolci Egyetem egy nagyon fontos feladatához kapott partnert, és ez nem más, mint a jövő mérnökeinek magas színvonalú képzése. A közös munka nem újkeletű számunkra, hisz az MTMI szakokat népszerűsítő több éves projektben már konzorciumi partnerekként bizonyítottuk, hogy sikeresen tudunk tenni azért, hogy a pályaválasztás előtt állókat meggyőzzük a mérnök szakma szépségeiről, kihívásairól." – emelte ki Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora.
Mind az egyetem, mind a Szövetség fontos lépésnek tartja a most megszületett megállapodást, mert az elősegíti az észak-magyarországi régióban a felsőoktatás és a munkaerőpiac szereplői közti hatékony együttműködést.
Kapcsolódó cikkek
- Nemzetközi módszerekkel bővíti e-learning képzéseit a Vodafone Alapítvány
- A 2021-22-es tanévben is folytatódik a Siemens Mobility Kft. ösztöndíjprogramja
- Berobban az informatikához értő mérnökök iránti kereslet
- Kik indítják el a jövő világhírű magyar kutatóit?
- Versenyképes informatikai tudás a Pannon Egyetemen
- A legrégebbi hazai egyetemmel kötött képzési megállapodást a Huawei
- Így látják a pályakezdő mérnököket a hazai nagyvállalatok
- 6-9 hónap alatt lesz piacképes mérnök a pályakezdőkből egy friss kutatás szerint
- Fiatal mérnökök segítik a diákok pályaválasztását
- A versenyképes fiatalok képzéséhez új tanítási módszerek kellenek
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.