MI mesterképzésről a június közepi AI Ethiconon
A mesterséges intelligenciát (MI; artificial intelligence, AI) alkalmazó megoldások ma már mindenütt jelen vannak, és soha nem látott mértékben alakítják át társadalmainkat. Az MI etikátlan használatának számos példája miatt egyre sürgetőbb az MI-technológiák etikus használatának jobb megértése.
Az MI emberközpontú megközelítése arra törekszik, hogy az alapvető emberi jogok tiszteletben tartásával a humán értékek központi szerepet kapjanak az MI-rendszerek fejlesztése, telepítése, használata és felügyelete során.
A Human-Centred Artificial Intelligence Master’s (HCAIM) konzorcium 60 kredites mesterképzési programjának elvégzése során a hallgatók olyan ismereteket kapnak, amelyek lehetővé teszik számukra az emberi jogok védelmét tiszteletben tartó és támogató MI-innovációk létrehozását és alkalmazását, miközben kihasználják az MI-ben rejlő lehetőségeket és előnyöket a mai digitális társadalom javára.
A 2021-ben EU-támogatással elkezdődött projekt eredményeként – önállóan vagy meglévő képzésbe ágyazva – már 2022-ben elindul a HCAI mesterképzés a partnerországokban. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) – a konzorcium tagjaként – kiegészítő képzésként hirdette meg a HCAI mesterképzést a Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) hallgatói számára, elsősorban a mesterképzésben 2022 februárjától részt vevő mérnökinformatikusoknak.
A képzés iránt érdeklődő hallgatók és oktatók (bármely felsőoktatási intézményből!), továbbá más érdeklődők számára a HCAIM konzorcium angol nyelvű rendezvényt szervez 2022. június 16-17-én, az AI Ethicont, benne a félnapos Privacy Preserving Machine Learning (PPML) Hackathonnal. A hibrid, azaz személyes és távjelenléttel zajló kétnapos esemény rövid programja:
- 2022. június 16., 10:00-12:00: Találkozás ipari szakértőkkel és HCAIM-vezetőkkel.
- 2022. június 16., 13:30-18:00: PPML Hackathon.
- 2022. június 17., 10:00-18:00: NVIDIA workshop: A Deep Learning alapjai
A PPML Hackathonon való részvételhez nincs szükség az MI és a PPML, azaz a személyes adatok védelmét biztosító gépi tanulás területén szerzett ismeretekre, de a szervezők az alábbiakat feltételezik:
- Erős technológiai háttér, legalább alapszintű Python és/vagy R programozási tapasztalattal.
- Legalább valamilyen általános elképzelés vagy gyakorlati tapasztalat a gépi tanulás terén.
- Az adatvédelmi koncepciók alapvető ismerete.
- Érdeklődés az etika és az emberiség javát szolgáló csúcstechnológia iránt.
Az általános leírást, beleértve a teljes programot, a részvételi feltételeket és a regisztráció módját a https://humancentered-ai.eu/ethicon/ oldalon lehet elolvasni. A jelenléti PPML Hackathonról és más BMEspecifikus tudnivalókról a https://hcaim.bme.hu/hu/ethicon/ weblapon lehet tájékozódni. A kétnapos rendezvény egyes eseményeire, különösen a korlátozott férőhelyes jelenléti PPML Hackathonra regisztrálni kell a https://www.eventbrite.ie/e/347039613827 webhelyen, többek között azért, hogy el tudjuk küldeni a jelenléti és távrészvételhez szükséges technikai tudnivalókat.
Kapcsolódó cikkek
- K&H: láthatatlan motort kaphat a magyar gazdaság
- Betör a munkahelyekre a metaverzum, szintet lép az AI
- A mesterséges intelligencia lehet az óceánok megmentésének kulcsa
- Mesterséges intelligenciát használó eszköz készül a melanóma korai felismerésére
- A jövő AI alapú ellátási láncai most alakulnak
- A Fujitsu mesterséges intelligenciája vigyázza a Nürburgring versenypálya biztonságát
- Te szeretnéd, hogy az avatárod melózzon helyetted?
- A mesterséges intelligencia a világjárvány egyik nagy nyertese
- A ruhavásárlás jövője – a méretkalkulátortól a mesterséges intelligenciáig
- Így lesz biztonságos és kényelmes a vezetés mesterséges intelligenciával
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi vagy műszaki előképzettséggel rendelkező informatikusokra
A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek.