Intelligens konténereket gyárt egy magyar startup
Intelligens konténer rendszerének fejlesztésével mérnöki vállalatként az iKont Kft. az építőipari kivitelezés tervezés, adminisztráció, üzemeltetés és ellenőrzés feladatainak építési területre kihelyezett helyszíni megoldását és így az építőipai logisztika és az ideiglenes infrastruktúra piacának megreformálását tűzte ki célul.
Az építőipar az egyik legösszetettebb ipari/gyártási folyamatok egyike. Három szakág (építészet, gépészet, villamos) több tucat altevékenységét kell összekoordinálni a munkavégzéstől kezdve az anyagrendelésen át a logisztika szintjéig.
Jelenleg az összes iparág közül ez az egyik – operatív és mikro szinten – legkevésbé digitalizált terület. Míg a gépgyártásban nem újdonság az automatizáltság és a robotizáltság, sőt már a mezőgazdaságban is szoftverek irányítják a vetést, trágyázást, permetezést, addig az építőiparban – a szakemberek előrejelzése szerint – a robbanásszerű fejlődés még csak a következő években várható.
Az építőipari három alapvető fázis (tervezés, kivitelezés, üzemeltetés) közül a digitális megoldásokat egyelőre inkább a tervezés területén alkalmazzák, illetve sziget-szerűen használnak szoftvert az üzemeltetés területén. A legnagyobb hátrányban a kivitelezés területe van, hazánkban igen kis százalékban használnak szoftveres megoldásokat ezen a téren.
Pedig ez a terület olyan irányítási és logisztikai problémával küzd a teljesség igénye nélkül, mint a munkaerő, anyagfelhasználás, eszközkezelés és dokumentumkezelés.
A cégnél úgy vélik, hogy az építőiparban e hiány kiküszöbölésével könnyebben lehetne a folyamatokat kontrollálni és átlátni. Ezáltal jelentősen javítható lenne a teljesítményt, csökkenthetők a költségeket és még a környezetvédelmi szempontok is javulhatnának.
Ezért is alkottak meg az iKont csapatával egy olyan hardvert és szoftvert magába foglaló komplex konténer rendszert, amely mikro szintű kontrollt biztosít az építőipari kivitelezések számára, közvetlenül bármilyen terepre telepíthető, mozgatható és amely kezelhető, akár csak telefonos applikációkon keresztül is.
A cég megoldásra négy területre fókuszál az ipari megvalósítások helyszínén: anyaggazdálkodás, eszköz(szerszám) kezelés, humán erőforrás kezelés, projektkezelés, szolgáltatás kezelés, dokumentálás és riportálas.
Az elmúlt években más 3 sikeres pilot projekten és bérbeadáson vannak túl a hazai piacon. A hazai piaci terjeszkedés mellett a társaság tervei között szerepel továbbá, hogy növelje nemzetközi jelenlétét elősorban Közép-Kelet Európában és az USA-ban.
„Az Ikont egy olyan iparágat fog elektronikusan megreformálni Magyarországon, amely hosszú évtizedek óta ugyanazon elavult technológián alapul és nem követte le a piaci trendeket, sem pedig a globálisan változó és sürgető igényeket. Szeretnénk úttörők lenni a építőipari kivitelezések digitalizációjának megreformálásában, ezért jelenleg is azon dolgozunk, hogy megnyithassuk az első hazai gyárunkat, amellyel újraindulhat az iKont intelligens konténerrendszerek tömeggyártása.” – mondta el Juhász Sándor, az iKont vezérigazgatója.
Kapcsolódó cikkek
- Régen várt újítást vezet be az építőipari digitalizáció sikercége
- 100-ból 96 felhasználót meggyőzött az építőipari digitalizáció sikercége
- Innováció az építőipari beruházások tervezésében
- Rekordösszeget adtak össze a befektetők az építőipart forradalmasító sikercégnek
- Áttörés az építőiparban: A kivitelező már nem mondhatja azt, hogy nem így értettem
- Nem kell tolmács az építkezésen a vendégmunkás mellé, van jobb megoldás
- Kilőtt az építőipar, most kell észnél lenni
- Rossz számlával bukhatjuk az otthonfelújítási támogatást
- Még nagyon kevesen vetik be az építőipar "csodafegyverét"
- Az ABB Robotika üzletága elősegíti az automatizálást az építőiparban
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.