Konferencia az egykori keleti és nyugati blokk tudósait fél évszázada összekötő intézet munkájáról
Az Egyesült Államok és a Szovjetunió között fennálló geopolitikai feszültségek enyhülésének részeként ötven évvel ezelőtt hozták létre a Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézetet (IIASA). Munkatársai már évtizedekkel ezelőtt foglalkoztak olyan fontos témákkal, mint a levegőminőség megőrzése, a vízválság elkerülésének lehetőségei, vagy egy hatékony globális mezőgazdasági modell kidolgozása. A Neumann Társaság Informatikatörténeti Fóruma, a Magyar Tudományos Akadémia és az IIASA szervezésében 2022. október 28-án félnapos konferenciát rendeznek a szervezet fél évszázados munkájáról, amelyen előzetes regisztrációt követően bárki ingyenesen részt vehet.
A Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézet (International Institute for Applied Systems Analysis, IIASA) 1972. október 4-én aláírt szerződés alapján, ausztriai székhellyel jött létre, az intézet azóta is a Bécshez közeli Laxenburgban működik – 1974 óta pedig Magyarország is tagja.
Az intézet a kezdetektől fogva kiemelt figyelmet szentelt a globális problémákra, munkatársai ma is vezető szerepet töltenek be Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) munkájában. 2021-ben az intézet új stratégiát kezdett a fenntarthatóság felé vezető átalakítások támogatására a rendszertudomány fejlesztése és alkalmazása révén, ezért az IIASA munkája napjainkban talán még nagyobb jelentőséggel bír, mint fél évszázaddal korábban.
A Jubileumi megemlékező (Emlékek – útravalók – eredmények) konferencia programja:
13:30-14:00 Érkezés, regisztráció, kötetlen beszélgetés
14:00-14:05 Tick József: Köszöntő az Informatikatörténeti Fórum elnöke részéről
14:05-14:10 Csáki Csaba: IIASA beköszöntő
14:10-14:25 Boza Gergely: Modellek a baktériumoktól a társadalmakig (15 év az IIASA-ban)
14:25-14:40 Bozó László: Levegőminőség-modellezés a IIASA-ban
14:40-14:55 Csáki Csaba: Közreműködés az első mezőgazdasági világmodell kidolgozásában – 3 év az IIASA-ban
14:55-15:10 Kiss István: 40 év a IIASA-val – hálózatban kint és itthon
15:10-15:30 Szünet
15:30-15:45 Sebestyén István: A IIASA Gateway története
15:45-16:00 Szöllősi-Nagy András: Egy IIASA-ból induló történet: a globális vízválságtól a lokálisig – és megfordítva
16:00-16:15 Tóth Géza: A tudomány politika nélkül tudomány, de a politika tudomány nélkül szerencsejáték – egy IIASA örökség
Levezető elnök: Kiss István
Dátum: 2022. október 28. (péntek)
Helyszín: a Magyar Tudományos Akadémia kisterme, 1051 Budapest, Széchenyi tér 9.
Ingyenes regisztráció: ezen a linken érhető el.
További információk a Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórumában, illetve a társaság honlapján találhatók a konferenciáról.
Kapcsolódó cikkek
- Budapestre figyelt a nemzetközi IT világ
- Jól szerepeltek a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiáján
- Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján
- Azt vizsgálják az IVSZ MENTA konferencián, hogyan hat a válság a digitális gazdaságra
- Oxfordba vitte a Neumann Társaság a híres robotkaticát
- Miért érdemes robotikát tanítani a magyar iskolákban?
- Miniszter, comedy hacker, topmenedzser és MI-szakértő az idei IVSZ MENTA színpadán
- Az Apple, a Google, a Meta és a Shopify nagyágyúi hozzák Budapestre a legfrissebb tech trendeket
- A grafén egyik Nobel-díjas felfedezőjének ítélték a Neumann professzori címet 2022-ben
- Nemzetközi agilis konferencia Budapesten
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Irodai és költséghatékony perifériákkal újít a Sandberg
A változatos számítástechnikai- és mobiltartozékairól ismert Sandberg bemutatta új, modern igényeknek megfelelő irodai egerét, valamint Saver sorozatú, jack csatlakozós headseteit. Ezekkel a termékekkel a Sandberg a modern irodák számára kínál költséghatékony megoldásokat a márkától megszokott minőséggel és 5 év garanciával.
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.
Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi vagy műszaki előképzettséggel rendelkező informatikusokra
A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek.