Konferencia az egykori keleti és nyugati blokk tudósait fél évszázada összekötő intézet munkájáról
Az Egyesült Államok és a Szovjetunió között fennálló geopolitikai feszültségek enyhülésének részeként ötven évvel ezelőtt hozták létre a Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézetet (IIASA). Munkatársai már évtizedekkel ezelőtt foglalkoztak olyan fontos témákkal, mint a levegőminőség megőrzése, a vízválság elkerülésének lehetőségei, vagy egy hatékony globális mezőgazdasági modell kidolgozása. A Neumann Társaság Informatikatörténeti Fóruma, a Magyar Tudományos Akadémia és az IIASA szervezésében 2022. október 28-án félnapos konferenciát rendeznek a szervezet fél évszázados munkájáról, amelyen előzetes regisztrációt követően bárki ingyenesen részt vehet.
A Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézet (International Institute for Applied Systems Analysis, IIASA) 1972. október 4-én aláírt szerződés alapján, ausztriai székhellyel jött létre, az intézet azóta is a Bécshez közeli Laxenburgban működik – 1974 óta pedig Magyarország is tagja.
Az intézet a kezdetektől fogva kiemelt figyelmet szentelt a globális problémákra, munkatársai ma is vezető szerepet töltenek be Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) munkájában. 2021-ben az intézet új stratégiát kezdett a fenntarthatóság felé vezető átalakítások támogatására a rendszertudomány fejlesztése és alkalmazása révén, ezért az IIASA munkája napjainkban talán még nagyobb jelentőséggel bír, mint fél évszázaddal korábban.
A Jubileumi megemlékező (Emlékek – útravalók – eredmények) konferencia programja:
13:30-14:00 Érkezés, regisztráció, kötetlen beszélgetés
14:00-14:05 Tick József: Köszöntő az Informatikatörténeti Fórum elnöke részéről
14:05-14:10 Csáki Csaba: IIASA beköszöntő
14:10-14:25 Boza Gergely: Modellek a baktériumoktól a társadalmakig (15 év az IIASA-ban)
14:25-14:40 Bozó László: Levegőminőség-modellezés a IIASA-ban
14:40-14:55 Csáki Csaba: Közreműködés az első mezőgazdasági világmodell kidolgozásában – 3 év az IIASA-ban
14:55-15:10 Kiss István: 40 év a IIASA-val – hálózatban kint és itthon
15:10-15:30 Szünet
15:30-15:45 Sebestyén István: A IIASA Gateway története
15:45-16:00 Szöllősi-Nagy András: Egy IIASA-ból induló történet: a globális vízválságtól a lokálisig – és megfordítva
16:00-16:15 Tóth Géza: A tudomány politika nélkül tudomány, de a politika tudomány nélkül szerencsejáték – egy IIASA örökség
Levezető elnök: Kiss István
Dátum: 2022. október 28. (péntek)
Helyszín: a Magyar Tudományos Akadémia kisterme, 1051 Budapest, Széchenyi tér 9.
Ingyenes regisztráció: ezen a linken érhető el.
További információk a Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórumában, illetve a társaság honlapján találhatók a konferenciáról.
Kapcsolódó cikkek
- Budapestre figyelt a nemzetközi IT világ
- Jól szerepeltek a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiáján
- Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján
- Azt vizsgálják az IVSZ MENTA konferencián, hogyan hat a válság a digitális gazdaságra
- Oxfordba vitte a Neumann Társaság a híres robotkaticát
- Miért érdemes robotikát tanítani a magyar iskolákban?
- Miniszter, comedy hacker, topmenedzser és MI-szakértő az idei IVSZ MENTA színpadán
- Az Apple, a Google, a Meta és a Shopify nagyágyúi hozzák Budapestre a legfrissebb tech trendeket
- A grafén egyik Nobel-díjas felfedezőjének ítélték a Neumann professzori címet 2022-ben
- Nemzetközi agilis konferencia Budapesten
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.
Karácsony a virtuális térben
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
A LAMAX négy új stílusos hangszórót jelentett be
A LAMAX négy Bluetooth hangszóróval bővítette audiotermékeinek körét, amelyek tökéletesen ötvözik a teljesítményt, a dizájnt és a megfizethetőséget. Az új termékek közt találunk kompakt, alig több mint 300 gramm súlyú hangszórót, és nagyteljesítményű, akár 50 watt teljesítményre képes hangfalat, mindezt megfizethető árkategóriában. Az eszközök mindegyike támogatja a Bluetooth 5.3 technológiát, emellett a csomagban megtalálható 3,5 mm-es AUX kábellel is csatlakoztathatunk eszközt hozzájuk.
Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.
Forradalmi áttörés az energiatárolásban: Bemutatkozik a sóalapú akkumulátor már 2025-ben
Az energiatárolás forradalmi újítás előtt áll. Miközben a lítiumion akkumulátorok uralják a piacot, az új magyar fejlesztésű nátriumion akkumulátor alapjaiban írhatja át az energiatárolás szabályait. Ez a technológia nemcsak fenntarthatóbb és biztonságosabb, hanem az otthonok és vállalkozások energiafelhasználását is új szintre emeli. Az innováció mögött álló Nádorfi Árpád nemrég elnyerte a 2024-es „Business Champions of Central Europe” díjat, amelyet a fenntarthatóság és az innováció terén elért kiemelkedő eredményeiért ítéltek oda neki. Az elismerés, a szakmai vezetése mellett, a csapata által kifejlesztett technológia globális jelentőségét is tükrözi.