Vádemelési javaslat az Elender feltörői ellen
A szabadlábon védekező három gyanúsítottal szemben - akik közül az egyik fiatalkorú - közérdekű üzem megzavarásának bűntette, illetve szerzői jogok megsértésének vétsége alapos gyanúja miatt élt vádemelési javaslattal a rendrőség. Az előbbi öt évig, az utóbbi vétség pedig három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
A hackerek először 2000. január 8-án törték fel az Elender Rt. biztonsági rendszerét, behatoltak központi szerverébe; lemásolták és feltették az internetre mintegy kétezer Elender-felhasználó nevét és jelszavát, így az bárkinek elérhetővé vált.
Mivel a rendeltetésszerű működtetés nem volt biztosítható, így a cégnek egy időre - egyes szolgáltatások esetében napokig - le kellett állni.
Az Elender akkori tájékoztatása szerint a "betörők" az ügyfelek mindössze tíz százalékának felhasználói nevéhez és jelszavához fértek hozzá. A második támadás húsz nappal később érte az Elendert; a betörő- vagy hackercsoport ismét megváltoztatta a szolgáltató weboldalának tartalmát, ezúttal azonban felhasználói jelszavakat nem, csak az ilyen jelszavak kódolt változatát helyezte el a honlapon. A megváltoztatott oldalon láthatóak voltak a szolgáltató egyes szervereihez való jelszavak is, ezeket azonban az Elender azonnal lecserélte, így értéktelenné váltak.
A rendőrség három fiatalembert gyanúsít a bűncselekmények elkövetésével, ők internetes hackercsatornákon keresztül szerezték meg az érvényes jelszót az Elender rendszeréhez. Ezt felhasználva, rendszergazda jogosultságuk segítségével, otthoni számítógépükről beléptek az Elender rendszerébe és egy előre megírt honlapot feltöltöttek.
A számítástechnikával nem hivatásszerűen foglalkozó fiatalokat március elején derítették fel a rendőrök szisztematikus munkával. A szakértőknek nehézséget okozott, hogy a fiatalok nem közvetlenül otthonról, hanem több szolgáltatón keresztül érték el a célpontjukat, s több "utat" is fel kellett göngyölíteni, mire sikerrel jártak.
Kapcsolódó cikkek
- Hackelhet-e a rendőrség?
- EU: A németek az internet fokozottabb ellenőrzésére készülnek
- Hacker nem, illegális szoftverhasználat igen
- Kiadják az USA-nak minden idők legjobb katonai hackerjét
- Pirate Bay-esek DOS-támadása a svéd kormányzati szerverek ellen
- 21 hónapot kapott az adathalász hacker
- Nyolc évet kapott az adatrabló spammer
- Bezárták a Wikipedia.de-t
- Megállapodás született Brüsszelben a távközlési adatok megőrzéséről
- Akár 50 évet is kaphat a 400 ezer PC-t megfertőző 20 éves férfi