Szerzői jogi viták robbanhatnak ki a DVD körül

Tóth Kristóf, 2001. március 9. 21:35
Mivel a DVD-filmeket védő titkosítási rendszert feltörték, a hollywoodi filmstúdiók a Napster zenei fájlmegosztó szolgáltatás körül kialakult hercehurcára számítanak az új médium esetében is.
Miközben egyre több DVD-lemez jelenik meg a piacon, az új program, mellyel a lemezek védelme feltörhető, komoly háborút robbanthat ki a mindent kontrollálni kívánó, bevételcentrikus filmipar és a teljes szabadságot és az ingyenességet védelmező tömörülések között.

Keith Winstein, a Massachusetts Institute of Technology oktatási intézmény egyik hallgatója és Marc Horowitz, a MIT végzős diákja közösen fejlesztették ki azt a meglepően egyszerű, mindössze hét sorból álló programot, mely feltöri a DVD védelmét. A két férfi a weben tette közzé munkája gyümölcsét.

Az új hack nem éppen békés időben látta meg a napvilágot, hiszen az amerikai filmes szervezet, a Motion Picture Association of America (MPAA) a DVD-forgalmazókkal karöltve a "2600" nevű hacker magazinnal és az Electronic Frontier Foundation (EFF) alapítvánnyal vívja csatáját. A szerzői jogi vita azért robbanhatott ki, mert az EFF szerint a DVD védelmét feltörő, egy régebbi program (DECCS) kódja szabadon terjeszthető a szólásszabadság alapján.

Mindettől függetlenül az MPAA máris azon töri a fejét, hogy mit lehetne kezdeni az új töréssel, árulta el a filmstúdiók szövetségének egyik képviselője.

"Egyelőre vizsgáljuk az esetet. Tudomásunk van róla, ezért áttekintjük a lehetőségeket" - mondta Emily Kutner, az MPAA szóvivője.

Az MPAA elnöke, Jack Valenti elmondta, hogy a kalózmásolatok miatt az amerikai gazdaságot 457 milliárd dollár veszteség éri évente.

Úgy tűnik, a történelem megismétli önmagát, csak a szereplők cserélődnek le. A kiadókat tömörítő szervezet és a Napster harca után most a filmesek és a DVD-kódtörők vívják majd csatájukat a weben.

Cindy Cohn, az Electronic Frontier Foundation jogi munkatársa szerint nem lehet az ötletek szabad terjesztését meggátolni, hiszen "az olyan következményekkel járna, mint egy atomháború". Cohn szerint az embereknek alkotmányos joguk van hackelni, hogy kódokat, rendszereket törhessenek fel, így a DVD védelmét is szabadon módosíthassák, hogy új ötletekkel valami újat, jobbat alkothassanak. "Rengeteg legitim okot tudnék arra felsorolni, hogy miért nem szabad a DVD-kódtörő program terjesztését korlátozni" - mondta a hölgy a Newsfactornak.

A filmek védelme komoly fejtörést okoz azoknak a hollywoodi filmstúdióknak, amelyek szeretnének internetes szolgáltatásokkal megjelenni a piacon. A megfelelő védelmek kifejlesztése rengeteg energiát, pénzt és időt emészt fel.

A Miramax, az első olyan stúdió, mely filmet kínált letöltésre, egy külön vállalkozással társult annak érdekében, hogy a filmet letöltő felhasználók jogtalanságokat ne követhessenek el a birtokukba került anyaggal.

Kulcsszavak: hacker DVD jog

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36