Hogyan használjuk a klímát fűtésre: Szakértői tippek és trükkök
A válasz igen egyszerű. Néhány szakértői jótanács segíthet, hogy még nagyobb felhasználói élményhez juthass és jobban megértsd a légkondicionálók működési mechanizmusát. A hidegérzetnek ugyanis több okai is lehet, ám a Gree légkondiconálók műszaki szakértője azt is elárulja, mit tehetünk ellene, és hogyan fűthetünk minél hatékonyabban az otthonunkban klímával.
Amennyiben tapasztalt klímaszerelő tervezte meg az otthonunkban a klímák elosztását és beszerelését, akkor bizonyára úgy kalkulált, hogy az hűtés és fűtés alatt is a lehető leghatékonyabb legyen. Nagy teljesítményű klímákkal már gyorsan fel tudjuk melegíteni és egyenletesen melegen tudjuk tartani a lakást, csak néhány dologra kell figyelnünk.
„A klíma fűtésekor a hidegérzetet több tényező is okozhatja, az egyik ilyen ok lehet a hő eloszlásának egyenlőtlensége a helyiségben, ugyanis a klíma nem sugárzó hővel működik, mint egy radiátor, konvektor vagy padlófűtés.“ – mondta el a Gree szakembere, Antal Mihály.
„A klíma a meleg levegő szállításához ventilátort használ, ezért nem képes egyenletesen eloszlatni a meleget, így pedig néhány terület hűvösebb lehet a többinél. A levegőt hűvösebbnek érezhetjük közvetlenül a légáramban a huzathatás miatt, ezért célszerű a berendezést úgy beállítani, hogy ne közvetlenül a testünkre fújja a meleget. Fűtés esetén érdemes a légterelést minél lejjebb állítani, mivel a meleg levegő hajlamos a helyiség magasabb pontjain rétegződni. Ha így állítjuk be a ventilátort, akkor a lefelé fújt meleg levegő lentről fog felfelé jutni, a normál légáramlás sebességével, ami sokkal kellemesebb érzést biztosít.” – tanácsolja a szakértő.
Az új generáció és a megoldás
Tíz évvel ezelőttig a ki- és bekapcsolós kílmák, az úgynevezett „on-off-os gépek” voltak az elterjedtek, úgy működtek akár egy hősugárzó: vagy folyamatosan a legnagyobb meleget biztosították vagy kikapcsoltak. Ezzel szemben a most már mindenhol alkalmazott inverter technológia lényege, hogy a klíma kompresszora képes szabályozni magát, és ezzel egy olyan üzemmódot vesz fel, amivel folyamatos működés mellett biztosítja a helyiségben a beállított hőmérsékletet. Ilyenkor nem a legmagasabb hőmérsékletet árasztja, hanem egy alacsonyabb kifújt levegő hőmérséklettel üzemel. Ez a huzathatás miatt hűvösnek érezhető, attól függetlenül, hogy egyébként melegebb a helyiség hőmérsékleténél.
Párásíts rendszeresen!
A hőérzetet még befolyásolhatja a helyiség páratartalma: alacsony páratartalom esetén a levegőt száraznak érezhetjük, ezért érdemes lehet fűtés mellett a megfelelő párásításról is gondoskodni. Bár Magyarországon ritkán fordul elő -20 fokos hideg, azzal is számolnunk kell, hogy a klímák többsége -15 fokos külső hőmérsékletig működnek jó hatásfokkal.
„A gyártók a klímák névleges teljesítményét 7°C külső hőmérséklet mellett adják meg, azonban egyértelmű, hogy minél alacsonyabb a külső levegő hőmérséklete, annál nehezebb onnan hőt elvonni, és a beltérbe juttatni. Vagyis a berendezések teljesítménye folyamatosan csökken, ha a külső hőmérséklet is csökken. A klímaválasztás során fontos szempont lehet, hogy a berendezés akkor is nagy teljesítményt tudjon produkálni, amikor arra valóban szükség van. Egy általános berendezés -15°C-os külső hőmérséklet mellett a névleges teljesítményének csupán 50-60%-át képes leadni. Vannak azonban olyan fűtésre optimalizált berendezések, amelyek speciális technológiájuknak köszönhetően akár -20°C fokig képesek megőrizni a névleges teljesítményüket. Ilyenek pl. a Gree termékpalettáján elérhető Amber Royal vagy Silver és Champagne X berendezések. A szűrőket érdemes rendszeresen tisztítani, hogy a fűtés hatékonysága ne romoljon, és az előírt karbantartásra is kérjük meg a szerelőt.” – mondta el a Gree légkondicionálók profi kollégája.
Mehet egész nap
Ahogyan a többi fűtésrendszert, a klímát is használjuk folyamatosan téli hidegben. Amikor hosszabb-rövidebb időre elhagyjuk az otthonunkat, a fűtési rendszert ne kapcsoljuk ki, legfeljebb alacsonyabb hőfokon temperáljunk. De hogyan állítsuk be, hogy kellemes legyen a hőmérséklet?
„Sokan a felfűtési szakaszban a lehető legnagyobb hőmérsékletet állítják be, azt gondolva, hogy így jobban fűt majd. Erre valójában nincsen szükség, hiszen a modern berendezések vezérlése figyelembe veszi, hogy mekkora a különbség a beállított és a valós hőmérséklet között. Ennél sokkal fontosabb a ventilátor fokozat beállítása. A legnagyobb fűtési teljesítmény a legmagasabb ventilátor fokozaton érhető el, alacsonyabb fokozatokon a leadott teljesítmény is alacsonyabb. A klíma az automata ventilátor fokozaton a hőmérsékleti adatokból önmaga tudja kiválasztani az ideális hőt, így a felfűtési időszakban magas fokozaton működik, a hőtartáshoz viszont alacsonyabb fokozatot választ.” – részletezi a Gree szakembere.
Bármennyit fűthetünk klímával?
Ma már minden elérhető klímaberendezés rendelkezik fűtés funkcióval is, ugyanakkor fontos tudni, hogy nem minden berendezés alkalmas arra, hogy az egész téli szezonban használjuk. A nem téliesített berendezéseket alkalmi fűtésre, fűtés rásegítésre tervezték – ezeket tavasszal vagy ősszel érdemes használni, amíg a fő fűtési rendszert nem szeretnénk bekapcsolni. A téliesített berendezések rendelkeznek azonban olyan védelmi fűtő rendszerrel, ami lehetővé teszi, hogy hosszú távon is üzembiztosan folyamatosan használjuk télen. Ezen felül vannak úgynevezett fűtésre optimalizált berendezések is, amelyeket a gyártó kifejezetten fűtésre tervezett, és nem mint egy másodlagos funkció van jelen a fűtés.
Ezen termékek kimagaslóan hatékonyan fűtenek, teljesítményük nem romlik, és nyugodtan rábízhatjuk a teljes lakásunk fűtését.
Kapcsolódó cikkek
- Télen is keresettebbek a klímás ingatlanok
- Hogyan válasszunk hőszivattyút?
- Elindult a Magyar Klímacsereprogram
- Hogyan kerüljük el a rossz döntést klímaberendezés vásárláskor?
- A klímát a nők igényeihez kell állítani az irodában egy kutatás szerint
- Ventilátor helyett már klímában gondolkodnak a vásárlók
- Másodpercenként tíz légkondicionálót adnak el világszerte
- Kényszerből előny: emiatt állhatnak át zöld működésre az irodaházak
- Komoly áresés várható a klímapiacon
- A mesterséges intelligencia vajon átírja a klímatörténelmet is?
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A magyarok leggyakoribb jelszava az “123456”
Az idei évben Magyarországon az „123456” a leggyakoribb jelszó, ami új trendet jelez. Ugyanakkor a tavalyi győztes, az „admin” idén fel sem került a listára, globálisan pedig csak a 97. helyen áll.
Gyakornoki lehetőségek és álláshelyek várták a hallgatókat a Széchenyi-egyetem Állásbörzéjén
A győri Széchenyi István Egyetem novemberi Állásbörzéjén közvetlenül találkozhattak a hallgatók és a térség gazdasági életének meghatározó szereplői. A résztvevők nemcsak az állásajánlatokat ismerhették meg, de a hallgatói csapatokhoz való csatlakozás lehetőségét, sőt a jelentkezés és a felvételi interjúk fortélyait is.
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.