Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusnak ítélték idén a Neumann Professzori címet
Ismét magyar Nobel-díjas kapta a BME és a Neumann Társaság által alapított Neumann Professzori címet: Krausz Ferenc fizikus az ultragyors lézertudomány területén elért tudományos teljesítményéért részesült a kitüntetésben. A fizikus által megalapozott tudomány a mikrochipgyártástól kezdve a daganatos betegségek diagnosztizálásáig számos területen hozott forradalmi változást. A kitüntetésre május 11-én került sor a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén, ahol a díjat a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke adta át.
Idén is magyar Nobel-díjas tudós munkáját ismerték el a Neumann Professzori címmel: 2024-ben Krausz Ferenc, Németországban élő magyar fizikus kapta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) 2017-ben alapított elismerését.
A professzori címet azon kimagasló, nemzetközi szinten is ismert és elismert tudományos teljesítményt nyújtó hazai vagy külföldi egyetemi tanár vagy kutató kaphatja meg, akinek a tudományterülete, tevékenysége kapcsolódik a Neumann János által elért tudományos eredményekhez, és kötődik a BME-hez.
A BME és az NJSZT a kitüntetéssel idén Krausz Ferenc attoszekundumos fizika területén végzett több évtizedes munkáját ismerte el. A fizikus kutatócsoportjával 2001-ben állította elő és mérte a világon az első attoszekundumos fényimpulzusokat, ezzel megalapozva az ultragyors lézertudományt. Az attoszekundum a másodperc egymilliárdod részének egymilliárdod része, az ilyen időtartományban működő lézerekkel olyan fizikai folyamatokat is lehet vizsgálni, amiket eddig nem tudtunk, mint például az elektron útját az atom belsejében.
Krausz Ferenc Dr. Beck György, az NJSZT elnöke és Czigány Tibor professzor, a BME rektora között. Fotó: BME
Az attoszekundumos lézereket többek között a félvezetőiparban, mikrochipek gyártásában használják a gyakorlatban, Magyarországon jelenleg a szegedi ELI-ALPS lézeres kutatóközpontban is végeznek ultragyors impulzusú lézeres kutatásokat. Számos súlyos betegség az elektronok bizonyos mozgásával kezdődik, ebből adódóan Krausz Ferenc kutatócsoportja jelenleg az attoszekundumos technológiát felhasználva a betegségek korai stádiumban történő előrejelzésén dolgozik. Vérminták elemzésével és az összetételük apró változásainak kimutatásával vizsgálják, hogy ezek a változások elég specifikusak-e ahhoz, hogy a daganatos betegségeket egyértelműen diagnosztizálják már a kezdeti szakaszban.
A díjat 2024. május 11-én, a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén adta át a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke.
“Akár az adattárolás, akár az adattovábbítás területeit vizsgáljuk, a lézertechnológia fejlődése nélkül az infokommunikációs ipar nem tarthatna jelenlegi kimagasló fejlettségi szintjénél. Az idei Neumann Professzori Díjjal az ultragyors lézertudomány és attoszekundumos fizika területén betöltött úttörő szerepéért szeretnénk elismerni Krausz Ferenc munkásságát, amelynek eredményeit többek közt a szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetben is hasznosítják” – kommentálta az idei díj átadását dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke.
Czigány Tibor, a Műegyetem rektora hangsúlyozta: „két meghatározó személyiséget köszöntünk ma, akik a nemzetközi kapcsolatok erősítését is kiemelten fontosnak tekintették pályájuk során.” A rektor beszédében kiemelte azokat, akik teljesítményükkel az elmúlt 242 évben hozzájárultak a Műegyetem világhíréhez: a Nobel-díjasokat, a műegyetemi olimpikonokat, az 1956-os hősöket, valamint az intézmény díszpolgárait, akiknek kiemelkedő életpályája meghatározó volt a Műegyetem és egész Magyarország számára.
A cím korábbi kitüntetettjei: Lovász László és Szemerédi Endre Abel-díjas, illetve Székelyhidi László Leibnitz-díjas matematikusok, Sztipanovits János villamosmérnök, a Vanderbilt Egyetem professzora, Dan Schechtman Nobel-díjas vegyész és Konsztantyin Novoszelov Nobel-díjas fizikus, 2023-ban pedig Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus.
Kapcsolódó cikkek
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Magyar űrkutató mesél a világ legjobb űrteleszkópjáról a Neumann Társaság online meetupján
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
- A robotikaversenyek növekvő jelentőségéről tart online meetupot a Neumann Társaság
- Több egyetem is pluszpontot ad a felvételizőknek az ICDL bizonyítványért
- Február 26-ig lehet jelentkezni a Neumann Társaság informatikai tehetségkutató versenyére
- Százhúsz éve született Neumann János
- Jó példák és megőrzendő hagyományok: digitális kultúra a közoktatásban
- Kitüntette az év informatikai újságíróját a Neumann Társaság
- BME konferencia az emberközpontú MI-szabályozásról
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.