Összetett harmadik helyezés az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián
Mindkét 9-12. osztályos diákokból álló magyar csapat ezüstérmet szerzett, emellett az egyik magyar diákcsapat az összesítésben a harmadik helyen végzett a Bulgáriában lezajlott Nemzetközi MI Diákolimpián (IOAI), amelyet a technológia újdonságából adódóan idén először rendeztek meg. Burgaszban hat kontinens közel kétszáz diákja mérte össze tudását, a hazai szponzoroknak köszönhetően hazánkat két csapat is képviselhette. Az induló diákok kiválogatása, felkészítése és delegálása a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg.
Idén augusztus 9-15. között a bulgáriai Burgaszban rendezték meg az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpiát, amely az első, a mesterséges intelligencia szakterületéhez kapcsolódó tanulmányi verseny. Célja, hogy inspirálja a mesterséges intelligencia (MI) iránt érdeklődő fiatalokat, és támogassa a mesterséges intelligencia úttörőinek következő generációját. A versenyre hat kontinens 37 országából összesen 44 csapat érkezett: Magyarországot a hazai szponzorok – a Bosch Magyarország Kft., a Google, a G-Research Kft. és az AD-DA Kft. – támogatásával két csapat is képviselte.
Ezüstérmek és összesített harmadik hely
A legelső alkalommal megrendezett IOAI-n mindkét magyar csapat ezüstérmet szerzett a tudományos feladatokban (rajtuk kívül a kínai, vietnámi, mongol és észt csapatok értek el ugyancsak ezüstöt), a gyakorlati feladatokért pedig az 1-es csapat kapott ezüstérmet.
Mivel az IOAI 2024 zsűri összesítette a két forduló eredményét, az összetett rangsorban a magyar 1. csapat a 3. helyen végzett, így a teljesítményért különplakettben is részesült - hasonló elismerés rajtuk kívül a lengyel és a Letovóból érkezett csapatoknak járt.
Az 1. csapat tagjai az IOAI 2024-en:
● Vajda Ádám (12., ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium)
● Szilágyi Balázs (10., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium)
● Kovács-Bánhalmi Hédi Zita (11., Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium)
● Ungár Vince (9., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium)
A 2. csapat tagjai az IOAI 2024-en:
● Christ Miranda Anna (11., Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium)
● Lehotai Gergely (10., Pécsi Janus Pannonius Gimnázium)
● Molnár István Ádám (11., Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc)
● Nagy Dávid Leonárd (11., ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium)
Az IOAI 2024 magyar csapatának két csapatvezetője dr. Huszár Ferenc (docens, Department of Computer Science and Technology, University of Cambridge) és Szalay Gergő (PhD hallgató, ELTE Informatikai Kar, ELTE Informatikai Kar) volt.
A gyakorlati fordulót Maria Ilieva, Bulgária egyik legsikeresebb énekesnőjének közreműködésével tartották. Ő készített egy különleges remixet a Love című dalából, a résztvevő diákok feladata pedig az volt, hogy MI-eszközök felhasználásával a rendelkezésre álló négy óra alatt egyedi lemezborítót és videoklipet generáljanak.
A versenyen egy-egy tudományos és gyakorlati forduló során három területhez - természetesnyelv-feldolgozás (NLP), gépi tanulás és gépi látás - kapcsolódó feladatokat kellett megoldaniuk a csapatoknak. A szervezők minden résztvevő diákolimpikon számára ingyenes online kurzust és tananyagot is biztosítottak. A diákok tudásának elmélyítését Magyarországon kiegészítő online kurzusok és a válogatottat felkészítő nyári tábor szolgálta.
A 2025-ös Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia házigazdája Peking lesz.
Így készültek fel az MI-olimpiára a magyar diákok
Az IOAI 2024 hazai versenyzőinek kiválogatása, felkészítése, delegálása és a versenyen való részvétele a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg.
A verseny része a Neumann Társaság tehetséggondozási programjának, amely évtizedek óta sikeresen támogatja a diákolimpikonok felkészülését. A diákolimpiák köre, amely évek óta az aktuális tudományos és technológiai trendeknek megfelelően bővül, az IOAI megrendezésével az MI területével is gazdagodott. A négyfős hazai csapatokat egy több, mint negyven diák részvételével zajlott válogatóverseny során választották ki. Tagjaik intenzív felkészítésen vettek részt otthon elvégzendő feladatok és felkészítőtábor formájában, amelynek helyszíne az ELTE Lágymányosi Campus volt, míg a csapattagok szállásáról az Eötvös József Collegium gondoskodott.
Kapcsolódó cikkek
- Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
- Két magyar csapat is indul az első Nemzetközi MI Diákolimpián
- Történelmi magyar siker a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Eredeti, negyvenéves Macintosh számítógépet mutat be a Múzeumok Éjszakáján a Neumann Társaság
- Megújult a Neumann-emlékszoba a régió legkülönlegesebb Informatika Történeti Kiállításán
- Díjazták a hazai informatikai versenyeken legjobb eredményt elért diákokat
- Legendás magyar konstruktőrök nyitják meg a School-Computer kiállítást Budapesten
- Informatikai pályaorientációs napon segítik női szakértők az iskolás lányok elhelyezkedését
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Magyar űrkutató mesél a világ legjobb űrteleszkópjáról a Neumann Társaság online meetupján
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.