Tekintélyes nemzetközi fenntarthatósági minősítést nyert el a Corvinus
A legfenntarthatóbbra értékelt oktatási épületet Magyarországon a Budapesti Corvinus Egyetem közössége használhatja. Augusztusban ugyanis az intézmény Gellért Campusa megszerezte az arany fokozatot a világ vezető zöldépület-minősítő programjában, a LEED rendszerben.
Idén februárban adták át a Budapesti Corvinus Egyetem felújított újbudai oktatási helyszínét, a Gellért Campust. A kb. 14 ezer négyzetméternyi hasznos területű komplexumot a fenntarthatóságot messzemenőkig szem előtt tartva modernizálták. A korábban az Államigazgatási Főiskolának otthont adó területen oktatási-tanulási-közösségi terek, kollégium, sportközpont és egy egyhektáros park található.
„A fenntarthatóság szempontjából a legnagyobb hatású döntésünk az volt, hogy a régi épület lebontása és új épület felhúzása helyett a felújítást választottuk. Ez jelentősen csökkentette a környezet terhelését hulladékban, energiában, építőanyagban. Ezért is tűzhettük ki célul már a beruházás kezdetén a LEED Gold minősítés megszerzését. A fokozat elnyeréséhez szükséges elvárásokat a teljes beruházási folyamat során érvényesíteni kellett, a tervezéstől a bontási hulladék kezelésén és az építkezésen át az üzemeltetésig. Azt szeretnénk, ha a beruházás megvalósítása során alkalmazott környezettudatos szemlélet megjelenne ez egyetemi oktatásban, és alakítaná az egyetemi közösség viszonyát a megújult Campushoz. Reméljük, hogy ez is a LEED megszerzéséhez hasonló sikerrel alakul” – mondta Misovicz Tibor, az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumának titkára, aki az alapítvány részéről a beruházást irányította
„Nagy örömünkre szolgál, hogy fenntarthatósági tanácsadóként is közreműködhettünk a Gellért Campus beruházáson. A projekten a fenntarthatóság keretrendszerét a LEED követelményei adták, amely a világ legelterjedtebb zöldépület-minősítő rendszere, és amely a fenntarthatóságot egy átfogó szempontrendszer alapján értékeli. Az elérhető minősítési szintek közül a második legmagasabb a Gold fokozat; legalább LEED Gold minősítésű újépítésű, fully fitted, azaz belsőépítészetileg is teljesen kiépített épületből csupán tíz van az országban, közöttük a Gellért Campus az egyetlen oktatási intézmény. A tanúsítást egy független, amerikai szervezet végzi, ami szakmai körökben is általánosan elfogadott, nagy értékű minősítést ad. A minősítés megszerzéséhez szigorú követelményeknek kell megfelelni, és a megfelelést részletes alátámasztó dokumentációval kell a minősítő szervezet felé igazolni.” – hangsúlyozta Herényi Barnabás, a Gellért campus projekt LEED minősítési tanácsadója, az Óbuda Group fenntarthatósági csoportvezetője.
A campuson az épületburok kialakítása és egyéb, passzív tervezési eszközök alkalmazása jelentősen csökkenti az épület fűtési és hűtési energiaigényét, a szükséges energiát pedig a lehető legfenntarthatóbb technológia biztosítja. A területen csaknem 400 napelemből álló naperőmű üzemel, ez az épület energiaszükségletének kb. 15%-át fedezi, 86 talajszondás és levegő-víz hőszivattyú gondoskodik a hűtésről-fűtésről. Az épületben intelligens energiaszabályozás működik: automata árnyékolókat, mozgásérzékelős világítást alkalmaznak, a természetes fényt a lehető legnagyobb mértékben kihasználják, ahol szükséges, ott LED fényforrásokat használnak. A campuson a vízhasználatra is figyeltek: a kertben alacsony öntözési igényű növényválasztással és vízhatékony öntözőrendszer-kialakítással, az épületen belül víztakarékos vízcsapok és WC-k alkalmazásával évente több ezer köbméter ivóvíz takarítható meg. A munkálatok alatt keletkezett több, mint 4000 tonnányi hulladékból a bontási hulladék 100%-át, az építési hulladék 82%-át szelektíven gyűjtötték.
A felújításkor a közlekedési infrastruktúra fenntarthatóságára is gondoltak, ösztönözték az autó kiváltását, hiszen a környéken kiváló a tömegközlekedés. 170 db kerékpár tárolására alkalmas a campus, és külön engedély alapján a jogszabályban előírtakhoz képest csak kevesebb, mintegy kéttucatnyi autónak építettek parkolót, elektromos töltési pontokkal. A park értékes, biodiverz, alacsony vízigényű, többszintes növényfelületet, az épületen több zöldtetőt is kialakítottak.
Videó a Gellért Campusról:
Kapcsolódó cikkek
- Többezres hallgatói részvétel az IK nemzetközi nyári kurzusain
- A Wizz Airrel együttműködve indít pilótaképzést jövő februártól a Széchenyi-egyetem
- Matematikai, informatikai és műszaki felvételi előkészítő képzéseket indít a Széchenyi-egyetem
- Az ABB megoldásai segítenek a GSK vakcinagyárnak elérni a nettó nulla károsanyag-kibocsátást
- Kezdődik az egyetemi év – erre a 4 informatikai kihívásra érdemes figyelnie a felsőoktatási intézményeknek
- A hibrid tanulás jobban működik az elméleti órákon
- A Corvinus a vállalkozók egyetemévé vált
- A tiszta energia hozzájárul az ellenállóbb európai energiaszektor megteremtéséhez
- Elektromos hajtásláncot terveztek az Audi Development Camp résztvevői a Széchenyi-egyetemen
- A diploma még nem egyenlő a magas fizetéssel és a könnyű elhelyezkedéssel
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.