Még mindig a trójaiak: heten, mint a gonoszok
Az ESET minden hónapban összeállítja a Magyarországon terjedő számítógépes vírusok toplistáját, melyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik a hazai felhasználók számítógépeit. A havi vírustoplista élén még mindig a trójaiak vannak, hét helyet bitorolnak tízes élbolyban, ám az elmúlt hetekben egy JavaScript-es kártevő is becsatlakozott a sorba.
A Conficker már-már „bérelt” első helye, valamint egy minimális sorrend csere mellett csupán egy újonc kártevő felbukkanása bontotta meg a szokásos képet. A JS/TrojanClicker.Agent trójai egy olyan kártékony JavaScript kód, amely számítógépünkön lefutva kártékony kódokat helyez el a Windows kulcsfontosságú (Windows, Windows/System32) mappáiba. Ezután a bemásolt fertőző komponensek automatikus lefutását biztosító Registry bejegyzéseket készít, így azok a számítógép minden újraindítása után végrehajtódnak. Ezenfelül hátsó ajtót nyit a rendszerben, és további kártékony kódokat próbál meg letölteni különféle távoli weboldalakról.
A kártevőket elemezve összességében elmondhatjuk, hogy internetes böngészés közben komoly esélyünk van arra, hogy különféle kártékony kódok, vagy adatlopással kapcsolatos JavaScriptek fussanak le automatikusan számítógépünkön. A vírus- és kémprogramirtó használata, valamint az operációs rendszer és programjaink rendszeres biztonsági frissítésein kívül így az is nagyon fontos, hogy a böngészőnket megfelelő biztonsággal állítsuk be. Ez természetesen némi plusz munkával jár, ám irányításunk alá vonhatjuk a hatékony védekezést. Az alapértelmezett állapothoz képest már egy olyan egyszerű beállítás is sokat segíthet, mint amilyen a „Harmadik féltől származó sütik elfogadása: megerősítés minden alkalommal” opció.
Vírustoplista - 2011 március
Az ESET több százezer magyarországi felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2011 márciusában a következő 10 károkozó terjedt a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 18,76%-ért.
1. Win32/Conficker féreg
2. INF/Autorun vírus
3. Win32/PSW.OnLineGames trójai
4. JS/TrojanClicker.Agent trójai
5. Win32/HackMS trójai
6. Win32/VB féreg
7. Win32/Shutdowner trójai
8. Win32/Tifaut trójai
9. Win32/RegistryBooster trójai
10. HTML/ScrInject trójai
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Egy licenc, korlátlan törlési lehetőség
A leselejtezni kívánt merevlemezek és SSD meghajtók jegyzőkönyvezett törlése minden vállalkozás számára jogszabályban előírt kötelezettség, a jegyzőkönyvet is készítő adattörlő szoftverek licencdíja azonban magas. Ezen változtathat a Toolstar magyarországi megjelenése.
Új verzióval jelentkezik a Siemens fejlesztői környezete
Erős tartalmi bővítéssel érkezik a piacra a TIA Portal legújabb, 20-as verziója. Az iparvállalatok által használt Siemens fejlesztői platform olyan képeségekkel segíti a mérnökök munkáját, mint a mesterséges intelligencia, az integrált tesztelés, valamint a felhőalapú képességek. Segítségével még hatékonyabbá válhat például az ipari vezérlők (PLC-k) és kijelzők (HMI-k) programozása.
Brüsszelig jutott a magyar diákok ötlete
Haladnak a megvalósítás felé a hazai orvosegyetemek és egészségipari vállalkozások által felkarolt hallgatói fejlesztési ötletek. A diákok projektjei több hazai és külföldi konferenciát megjártak, a legjobbak pedig már a saját vállalkozásukat készítik elő.
Az ABB továbbfejlesztett hajtása új életre kelti a NASA szélcsatornáját
Az ABB Motion OneCare szerviz-megállapodás részeként az ABB az Amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) számára korszerűsítette a változtatható sebességű hajtást (VSD), amivel legalább 10 évvel meghosszabbítja a hamptoni (Virginia állam) Langley Kutatóközpontban található National Transonic Facility (NTF) elnevezésű szélcsatorna élettartamát. A nagy magasságú és a hangsebességhez közeli repülési körülmények közötti szimulálására alkalmas szélcsatornát a repülőgépek teljesítményének és üzemanyag-fogyasztásának optimalizálására használják. Ezt a szélcsatornát használták korábban a Boeing 777-es, az űrsikló és gyorsítórakétájának tesztelésére is.
A kiberbiztonságról rendeztek konferenciát a Széchenyi István Egyetemen
A kibertámadások évről évre egyre nagyobb mértékű, dollármilliárdokban mérhető gazdasági károkat okoznak a világon, ezért a kiberbiztonság az állami szervezetek, a vállalatok, sőt a magánszemélyek számára is kulcsfontosságúvá vált. A téma aktuális kérdéseiről rendeztek szakmai-tudományos konferenciát a győri Széchenyi István Egyetem, ahol hazánkban elsőként indult el a terület jogi szakembereinek képzése.