Minden fogtechnikában helyet kaphat ez a 3D nyomtató?

forrás: Prím Online, 2016. november 30. 13:41

A digitális technológiák, köztük a 3D nyomtatás izgalmas változásokat hoznak a fogtechnikai laboratóriumok életébe. 

Az additív gyártástechnológiák fogorvosi felhasználásának lehetőségei rendkívül széleskörűek, azonban a fogászatban jelenleg közismert 3D nyomtató megoldások magas ára határt szabott a széleskörű felhasználásnak. Az amerikai Formlabs vállalat által fejlesztett Form 2 SLA 3D nyomtató és a Dentál SG alapanyag ezen a kialakult helyzeten tud változtatni. Felborítva az eddigi status quo-t a legkisebb fogtechnikai laborokban is megjelenhet a 3D technológia, és egyre több fogorvosnál találkozhatunk majd 3D nyomtatott segédeszközökkel.

 

A digitális fogászat korát éljük, amikor a 3D nyomtatást a munkarutinjuk részévé tevő laboratóriumok kiemelkedhetnek a termelés felgyorsításával, a minőség és a precizitás javításával. Az additív gyártás és az elérhető biokompatibilis, hőálló vagy kiégethető műgyanta alapanyagok segítségével kiemelkedő pontossággal és minimális emberi munkaerőköltséggel készíthetőek hídművek, fúrósablonok, teljes állkapcsok, koronák vagy vákuumformázott, áttetsző fogszabályzók. A 3D nyomtatott modelleknek a kezelésen túl a műtétek tervezésében és az oktatásban is kiemelkedő szerepe van, mivel a CT felvételek alapján készült sablonokon előre megtervezhető, akár be is gyakorolható egy beavatkozás, ezzel csökkentve az operáció idejét. A rövidebb, tervezett és pontosabb beavatkozások pedig szebb eredményekhez, gyorsabb gyógyuláshoz és a páciens általánosságban nagyobb elégedettségéhez vezetnek.

 

 

A Form 2 SLA 3D nyomtatót fejlesztő vállalat célja, hogy széles körben elterjedhessen az additív gyártástechnológiák fogászati alkalmazása. A gép és alapanyagainak árát ennek megfelelően a fogászati 3D nyomtatók piacán szokatlanul alacsonyra lőtték be, pedig a Form 2 tökéletes mechanikai és nyomtatási minőséget képvisel. Megalkotására egyedül azért kellett várni, mert a sztereolitográfiás technológiát védő szabadalmak csak 2014-ben jártak le. Ugyanebben az évben jelent meg a Form 1+ modell, majd egy évre rá a Form 2, idén pedig az alapanyagok fejlesztésével FDA pecsétes Dentál SG műgyantát és 289 fokig hőálló anyagot is piacra dobott a cég. Előbbi (egyelőre) az egyetlen asztali 3D nyomtatóhoz fejlesztett biokompatibilis műgyanta a világon. 

 

 

A folyamat eredményeként elérhető közelségbe került a kisebb fogtechnikai laborok számára is a 3D nyomtatás házon belüli alkalmazása minőségi kompromisszum nélkül. A Form 2 azonban nemcsak a kisebb és közepes fogtechnikák számára érdekes. A nagyobb fogtechnikák a jelenleg elterjedt fogászati 3D nyomtatók árának tizedéért azonos termelékenységű, de alacsonyabb bekerülési és fenntartási költségű, több gépes minilaborokat állíthatnak fel. Talán ez lenne a jövő? Ezeknek a laboroknak nemcsak a beruházási költsége és fenntartási költsége alacsonyabb, de azonos minőséget és zökkenőmentesebb üzemeltetést is biztosítanak, mivel egy gép esetleges meghibásodása nem okozza a teljes kapacitás megszűnését.

 

A Formlabs legnagyobb szakmabeli támogatója Dr. Michael S. Scherer, amerikai szájsebészeti specialista, aki több fórumon is megosztja az érdeklődőkkel a sztereolitográfiás 3D nyomtatás általa bevett felhasználási gyakorlatait. Egyik webinárjában elmeséli, hogy mennyire üzleti szemmel közelítette meg a 3D nyomtatás bevezetését a praxisába. Meglátta a fantáziát, de számolt is. Megállapította, hogy a 30 000 Euró fölötti gépekkel szemben a 3000 Euróba kerülő Form 2 mindössze havi 10 fogív vagy sebészeti sablon kinyomtatása esetén már egy év alatt visszahozhatja az árát. Ez egy kisebb labor felhasználási igényeinek és kockázatvállalási képességének sokkal jobban megfelel. 

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01