Akár elektronikusan is lehetne gyűjteni a kopogtatócédulát

forrás: Prím Online, 2019. szeptember 16. 12:53

A választásokat megelőző ajánlószelvények gyűjtését digitálissá lehetne tenni, ha elektronikusan írnák alá a polgárok az ajánlóíveket. A NETLOCK becslése szerint legalább 2–2,5 millió oldalnyi dokumentum kerülhetne át így a digitális térbe. Ezzel nemcsak olcsóbbá és zöldebbé válna a teljes folyamat, de gyorsabb, biztonságosabb, diszkrétebb lenne az adatkezelés is. Ezen felül egyszerűbben kiszűrhetnék a visszaéléseket, és hatékonyabbá válna az adminisztrációs munka és a GDPR előírásoknak való megfelelés is.

Az őszi önkormányzati választásokon a több mint 8 millió szavazásra jogosult polgár több, mint 20 ezer -  3 177 polgármesteri (+1 főpolgármesteri) és közel 16 787 települési - mandátumról dönt. A választásokon történő indulás feltétele, hogy a jelöltek érvényes aláírásokkal ellátott ajánlószelvényeket adjanak le a meghatározott hivatalok felé. A választási iroda adatai szerint 56 ezer jelöltet jelentettek be a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választására. Az adott választókörzettől függően a jelölteknek több tucattól több ezerig terjedő számban kell ajánlást gyűjteniük miközben egy ajánlóíven összesen 8 ajánlásnyi hely található (vagyis 8 választó írhatja alá). Ha átlagosan 300 aláírást számolunk jelöltenként, akkor egy jelöltnek legalább 38 oldalnyi ajánlóívet kell összegyűjtenie. Természetesen, a legtöbb jelölt biztosra megy, ezért az előírt minimumnál inkább több aláírást és ívet ad le. Ez a NETLOCK becslése szerint legalább 2–2,5 millió oldalnyi ajánlószelvényt jelent.

 

 

 

Weboldalon vagy tableten is gyűjthetnének...

 

„A választásokat megelőző ajánlószelvényeket papír helyett digitálisan is gyűjthetnék a jelöltek és az aktivisták, ha azokat elektronikusan írnák alá a szavazásra jogosult állampolgárok. Ez nem utópia. Akár technológiai, akár jogi oldalról vizsgáljuk, megoldható lenne az elektronikus gyűjtés, ha az állampolgárok többsége rendelkezne digitális identitással. Virtuális “énünkkel” szinte minden olyan ügyet elintézhetnénk az interneten akár egy okostelefonon is, amely eddig személyes megjelenést vagy papíron, tollal történő aláírást igényelt” – foglalta össze Somkuti András a Docler Csoport elnöke, az e-aláírás-specialista NETLOCK ügyvezetője. „Az ajánlás akkor érvényes, ha az ajánló választópolgár feltüntette a nevét, személyi azonosítóját, lakcímét. A választópolgár adatait más is felvezetheti az ajánlóívre, de azt mindenképpen a választópolgárnak kell aláírnia. Ez pedig elektronikusan is megtörténhetne akár az interneten egy e-célra kialakított weboldalon vagy akár úgy, hogy a választópolgárt személyesen felkeresik, és egy tableten keresztül rögzítik az ajánlást, az aláírást. Az e-aláírásra alkalmas lehetne az e-személyi is, de az új generációs e-aláíró megoldásokkal már egy weboldalon keresztül, segédeszköz – így az e-személyi vagy egy aláíró kártya és kártyaolvasó – nélkül is megtehető mindez” – tette hozzá Somkuti András. A szakember példaként említette Észtországot, ahol az állam állt a digitalizáció élére, és minden állampolgár számára létrehozott digitális identitással biztosította az e-ügyintézés alapjait.
 

 


 

Technológiailag több megoldás is működhet

 

A NETLOCK szakemberei szerint technológiai oldalról számos lehetőség kialakítható lenne az ajánlatok digitális gyűjtésére.

  • Történhetne mindez egy központi honlapon keresztül, ahol bárki kiválaszthatná a jelölteket, akiket ajánlani szeretne, az ajánlást pedig digitális identitásával hitelesítheti, egy felhasználónév, jelszó és egy mobilos második azonosítás segítségével.
  • Egyszerűsített változatban működhetne mindez akár e-mailes gyűjtés formájában is: egy központi címre elküldheti a választópolgár az elektronikusan aláírt formanyomtatványt, a feldolgozás ez esetben is történhetne elektronikusan.
  • Olyan megoldás is kidolgozható, amikor a jelölt előzetesen aláírja a saját ajánlását támogató nyomtatványt és azt küldi el a potenciális ajánlónak, aki ugyancsak digitálisan aláírva visszaküldi azt a jelöltnek, így teljesül az is, hogy a képviselő keresi fel az ajánlásért az állampolgárt.

 

Így hozható létre a digitális identitás

 

Amikor egy magánszemély, üzletember vagy egy szervezet részére létrehoznak egy digitális identitást, tulajdonképpen annak a kereteit teremtik meg, hogy az adott alany képes legyen jogilag elismert, kontrollált, biztonságos és a virtuális térben is  az aláíró személyéhez, szervezetéhez köthető módon hitelesíteni bármilyen tranzakciót vagy dokumentumot. Egy szervezet vagy magánszemély digitális identitását a hitelesítésszolgáltató (például a NETLOCK) hozza létre egy egyedi és meghamisíthatatlan digitális azonosító formájában. Ez az azonosító teszi lehetővé, hogy minden kétséget kizáróan igazoljuk magunkat, cégünket a virtuális térben. A folyamatot, amely során ellenőrzik és tanúsítják, hogy a digitális identitás valóban az adott szervezet vagy személy számára készül, hitelesítésnek nevezik. Amennyiben mindent rendben találnak, sor kerül a digitális identitás létrehozására, az ún. elektronikus tanúsítvány kiadására.

 

 

E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI

K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.

2024. augusztus 15. 15:14

AGV-k: a vezeték nélküli evolúció

Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.

2024. április 22. 09:55

A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét

A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.

2024. január 2. 12:10

Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak

Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.

2023. október 12. 16:11

Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért

Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.

2022. október 13. 12:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36