Alapjaiban újítja meg a gazdaságot a dróntechnológia
A dróntechnológia kereskedelmi alkalmazásának lehetőségeiről, a hamarosan életbe lépő uniós szabályozásról, illetve az autonóm légi járművekhez kapcsolódó kutatás-fejlesztésről tanácskoztak a II. Drón Konferencia és Expo résztvevői a Várkert Bazárban, 2019. november 8-án. A HungaroControl által életre hívott rendezvényen az iparág kiemelt nemzetközi szereplői, az állami és versenyszféra, valamint a startup-szektor képviselői egyaránt bemutatkoztak.
A pilóta nélküli légi járművek – közismert nevükön: drónok – számos, nemzetgazdasági szempontból jelentős iparágat forradalmasíthatnak a közeljövőben. Ezt igazolja a felhasználói igények exponenciális növekedése is. Éppen ezért a HungaroControl az idei rendezvény kiemelt témájául a drónok kereskedelmi célú felhasználását és a drónfelderítést választotta. Az említetteken túl reflektorfénybe kerültek a dróntaxik, továbbá azok a startupok is, amelyek az önvezető légi járművek piacán kívánnak tevékenykedni.
A drónokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztésben élen járó magyar vállalat a konferenciát azzal a céllal szervezte meg, hogy a jelenlévők számára biztosítsa az egymástól tanulás és az új együttműködések kialakításának lehetőségét. Idén több mint hatszázan vettek részt a tanácskozáson, a kiállítótérben pedig hazai és nemzetközi cégek mutatták be innovatív termékeiket, szolgáltatásaikat.
A HungaroControl vezérigazgatója köszöntőjében kifejtette: a magyar légiforgalmi szolgálat innovatív vállalatként felelősségének érzi, hogy minden eszközzel ösztönözze a hazai és nemzetközi szereplők közötti szakmai párbeszédet. „A hazai UTM rendszert csakis szoros együttműködések által és hatalmas erőforrás-befektetéssel tudjuk kialakítani. A fő célunk az, hogy a felhasználói igények ismeretében a lehető legátgondoltabb, szofisztikált rendszert hozzuk létre a drónozók számára, függetlenül attól, hogy üzleti vagy éppen hobbi célból szeretnék használni eszközeiket” – mondta Szepessy Kornél.
Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter nyitóbeszédében elmondta: „a dróntechnológia és a kapcsolódó iparágak folyamatos és dinamikus fejlődése a következő évtizedekben előreláthatóan újabb magaslatokat ér el. Az európai piac éves potenciálja 2035-re meghaladhatja a 10 milliárd eurót, 2050-re megközelítőleg 15 milliárd euróra növekedne tovább. A várható bővülés új munkakörök megjelenését hozza magával, közvetlen munkahelyteremtő hatása a kereskedelmi és állami szektorban összesen százezres nagyságrendű lehet Európában”. A tárcavezető ezzel összefüggésben hangsúlyozta: „Magyarország a dróniparágban is arra törekszik, hogy ne csak kövesse, hanem lehetőség szerint diktálja az új trendeket, régiós szinten vezető szerepet töltsön be”.
Az egész napos esemény záróprogramjának résztvevői a dróntechnológia jövőjét és fejlődési irányait kísérelték meg feltérképezni. A beszélgetés során egyetértettek abban, hogy az iparág elképesztő mértékű fejlődéséből adódó kihívásokra csakis a szabályozói és irányítói feladatokat ellátó szervek együttműködésével lehet választ találni.
Kapcsolódó cikkek
- Akár egy drón is lehetne az ország játéka
- A drón vagy a Tesla gyorsul jobban?
- SEE FRA: új forgalomszervezési koncepció segíti a környezetvédelmi célokat
- Felelőtlen drónozók veszélyeztették a légiforgalmat
- AI-megoldásokon alapuló dróntechnológiát fejleszt az OTT-ONE
- A UPS kereskedelmi drónhálózat működtetésére kért engedélyt
- Egy évtizeden belül jöhetnek a légitaxik?
- Évről évre növekszik az átstartolások száma a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren
- Ingyenes drónszabályozó technológia a Vodafone-tól
- A Bosch repülni tanítja az autókat
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.