Stratégiát készített az ESSA
A szoftverfejlesztéshez kötődő készségek területén tapasztalható jelenlegi szakadék csökkentése érdekében az ESSA (European Software Skills Alliance – Európai Szoftverkészség Szövetség) kidolgozta az Európai Szoftverkészség Stratégiát. Mind a szoftverfejlesztési szakértők hiányára, mind pedig a szoftverkészségek iránti jövőbeli piaci igény problémájának enyhítésére megoldást jelent ez az anyag, amelynek elkészítésében az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért is közreműködött.
2021-ben Európa-szerte 21 partnerszervezet közreműködésével felmérés készült a szoftverkészségek jelenlegi és jövőbeli igénye tekintetében. Magyarországon az IVSZ mellett a BME és a CodeCool is részt vett a felmérésben annak érdekében, hogy minél átfogóbb képet tudjunk adni a piaci igények, illetve a jelenleg elérhető képzések tekintetében.
A stratégia perspektívát és szakértői ajánlásokat tartalmaz az egyének képzése, továbbképzése és átképzése tekintetében olyan szakértői szintű szoftverfejlesztéshez kötődő szerepekre, amelyek iránt nagy igény mutatkozik. Meghatározza az irányokat három fontos pillér tekintetében: képzés, oktatás és validálás, melyek 2022-ben a szoftverfejlesztéshez kötődő korszerű, piacorientált szakképzési tantervek és programok kidolgozásának kiindulópontjai lesznek.
● Az egyének képzése saját ütemű és munkaalapú tanulással. Az ESSA elősegíti az oktatási kínálathoz való nagyobb hozzáférést azáltal, hogy felszámolja a fő akadályokat a szakképzettség, a továbbképzés és az egyének igény szerinti szoftveres szerepkörökbe való átképzése előtt.
● Szerepkörökre való oktatás. Az ESSA támogatja a rugalmas, de széles körben alkalmazható oktatási profilok, valamint a szoftverszerepeket leíró profilokhoz kapcsolódó speciális szakképzési tantervek és programok kidolgozását.
● Lehetővé teszi a határon átívelő validációt. Az ESSA a tanulási eredmények hordozható és rugalmas uniós szintű elismerésének támogatásával ösztönzi a nemzetközi mobilitást.
A stratégia fontos lépcsőfok a további munkához, mely az oktatási profilok, szakképzési tantervek és programok kidolgozását, valamint a tanúsítási és képesítési keretrendszerekkel kapcsolatos további munkát jelenti 2022-ben.
Háttér
Körülbelül 8 millió IKT szakember van Európában, amely messze elmarad az Európai Bizottság által meghatározott 20 milliós célkitűzéstől. Mindeközben a szoftverszektor folyamatos növekedése tapasztalható – a megkérdezett szervezetek 45%-a úgy véli, hogy több szoftverfejlesztőre lesz szüksége a következő 5 évben. Jelentős azonnali igény mutatkozik több DevOps és technológiai szakértőre. Az ESSA olyan tanulási eszközöket kíván biztosítani, amelyekre az embereknek a szoftveres készségek iránti igény kielégítéséhez szükségük van.
Kapcsolódó cikkek
- Gyakorlatban mérik fel a V4-országok diákjainak digitális készségeit
- A MENTA konferencián hirdették ki a 2021-es Gyurós Tibor-díj nyerteseit
- Digitális összefogásra hív fel az idei MENTA konferencián az IVSZ
- Startupokra fókuszáló új szakmai tagozatot alapított az IVSZ
- Sokkal több nőt tudna alkalmazni a magyar infokommunikációs piac
- Az ötven feletti informatikusok segíthetnek enyhíteni a munkaerőhiányt
- Öt év alatt megduplázódott itthon az informatikusok iránti kereslet
- Európai szinten készít stratégiát a digitális készségek oktatásáról a Codecool
- Megvan az év digitalizációs projektje!
- A digitális tudás fejlesztése az egyik legnagyobb érték
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.
HMD: A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól
A HMD friss kutatásai szerint az okostelefonok negatívan hatnak a fiatalokra. A szülők háromnegyede aggódik a telefonhasználat miatt, és több mint fele úgy érzi, túl korán vásárolt okostelefont a gyerekének. A fiatalok harmada megerősítette, hogy valóban hajlamosabb a szorongásra, amióta telefont használ, de azt is bevallották, hogy túl sok időt töltenek a közösségi médiában.
Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson
A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.