Díjazzák az iskolai tanítást a mérnökök
A vállalaton belüli tudástranszfer a mai modern cégek hatékony működésének egyik legfontosabb pillére. A szakismeretek országokon, leányvállalatokon átívelő továbbadása jelentősen hozzásegíti őket a folyamatos fejlődéshez, illetve a versenyképességük megőrzéséhez. A hazai és nemzetközi nagyvállalatokat tömörítő Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) ezt a piaci szegmensben jól vizsgázott modellt szeretné meghonosítani a hazai közoktatásban.
A szervezet a magyar középiskolák számára hirdette meg az EJMSZ Iskola Díj pályázatot, amelynek keretében keresik az oktatási intézményekben alkalmazott legjobb, a természettudományokat (STEM) oktató és népszerűsítő módszereket, amelyeket szeretnének megosztani az ország többi iskolájával is.
„A tanárokon rengeteg múlik, ha azt akarjuk, hogy egy tantárgy mélyebben, jobban érdekelje a diákokat. A fizika, a kémia és más természettudományos órák esetében azonban nincs könnyű dolga az oktatóknak. Sok az átadandó ismeret, és korántsem könnyű ennek a rengeteg anyagnak a befogadhatóvá tétele a diákok számára. Viszont Szövetségünk, amelynek tagvállalatai számtalan iskolával állnak kapcsolatban országszerte, azt látták, hogy nagyon sok olyan, a jobb megértést szolgáló és élményalapú gyakorlat, módszer létezik az oktatási intézményekben, amelyeket a tanárok sikerrel használnak a természettudományos órákon. Ezeket szeretnénk mi közkinccsé tenni, mert elemi érdeke az egész magyar társadalomnak, hogy minél több a műszaki-és természettudományos szakmát választó fiatal lépjen a hazai munkaerőpiacra. Kiváltképp azért, mert ők biztosíthatják az ország gazdasági fejlődését hosszútávon.” – emelte ki Dr. Ábrahám László, az EJMSZ elnöke.
A Szövetség kezdeményezésének ugyanis az a lefőbb célja, hogy felleljék és elismerjék azokat, a STEM tárgyak élményszerű oktatását lehetővé tevő tanítási módszereket és gyakorlatokat, amelyek segítségével a mérnökszakmák, műszaki területek vonzóbbá válhatnak a diákok számára, illetve más iskolák, pedagógusok is adaptálhatják azokat a saját tanmenetük keretében. Idén július 15-ig az ország bármely középiskolája beadhatja a nevezését az EJMSZ Iskola Díj pályázatra, amelyet az ipar és a felsőoktatás képviselőiből álló szakmai zsűri bírál majd el három - Gimnázium, Technikum/Szakgimnázium, illetve Szakképző iskola - kategóriában. A legjobbaknak ítélt pályázók az elismeréssel együtt pénzjutalomban is részesülnek. Kategóriánként 800.000 forintot nyernek el az első helyezettek a program főszponzora, az EJMSZ tagvállalata, az S&T Consulting Hungary jóvoltából. Eseti jelleggel pedig 200.000 forintos különdíjat is kiosztanak a résztvevők közt. Ezt az összeget azok az iskolák kaphatják meg, amelyek valamely - pályázatban bemutatott - gyakorlatukkal kiemelkedő, innovatív teljesítményt nyújtanak.
A díjazásban részesülő intézmények STEM oktatási módszereivel idén ősszel különböző szakmai, az EJMSZ által szervezett találkozók, rendezvények keretein belül, valamint online felületeken keresztül ismertetik meg a hazai középiskolás természettudományos tantárgyait oktató tanárait.
Kapcsolódó cikkek
- A napelemes rendszer kiépítése a bolygónkat és a pénztárcánkat is kíméli
- Átadták az Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjait
- Zseniális ifjú innovátorok
- Immáron 20 éve támogatják a hazai kutatónőket
- Új utakon jár a Széchenyi-egyetem a mérnökképzésben
- Hogy érzi magát a Föld? – országos kreatív alkotói pályázat a Föld napja kapcsán
- Megvan a legjobb szakdolgozat a digitális marketingről
- Elindult az LG nemzetközi innovációs versenye, várják a jelentkezőket
- Világszínvonalú innovációs teljesítményeket ismertek el
- Magyar díjeső a nemzetközi World Summit Awards versenyén