Informatika AI-től Z-ig
2022. november 10-én, 14 órától a SZTAKI nagytanácstermében rendezi meg szokásos éves konferenciáját a Neumann Társaság. Az esemény megnyitó beszédét Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója tartja meg, és a rendezvényen adják át a Neumann Társaság hagyományos díjait, illetve az Infotérrel és IVSZ-szel közösen, az Év informatikai újságírójának megítélt Kovács Attila-díjat is.
Vállalt küldetése szerint a Neumann Társaság GPS-ként kívánja segíteni a társadalmat a digitális világban való tájékozódásban: ennek jegyében zajlik majd a november 10-én 14-18 óra között, a SZTAKI Kende utcai székházában zajló éves Neumann Konferencia. A tavalyi virtuális konferencia után idén ismét személyesen, közösségben megrendezett konferencián izgalmas megközelítéseket hallhatnak a résztvevők az informatika forradalmi hullámairól, szerepéről a társadalmi fejlődésben.
A konferencia megnyitóbeszédét Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója tartja meg, aki szerint amikor felbecsülni próbáljuk az IT-forradalom hatását életünkre, munkánkra, sőt az emberi faj egészének jövőjére, akkor ezt nem az ipari forradalmakkal, hanem az emberiség sorsát ezeknél sokkal alapvetőbben befolyásoló két korábbi „informatikai forradalommal”, a beszéd (információcsere) majd az írás (az információ tárolása) megalkotásával kell párhuzamba állítani. Ez a konferencia kiindulópontja, majd az előadások gerince a mesterséges intelligencia hívószavát szeretné valódi tartalommal megtölteni: fontos elemzések hallhatóak majd az ipari rendszerek intelligens monitorozásától és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium és a SZTAKI konkrét, gyakorlati MI-alkalmazásaitól kezdve az olyan humán területig, mint a képi és szöveges tartalomelemzés. A konferencia azt is vizsgálja, hogy az informatika hatásai hogyan csapódnak le a Z-generációnál, milyen médiahasználati jellegzetességei vannak az ő nemzedéküknek.
Ugyancsak az éves konferencián adják át a hazai, informatikai területen dolgozó, legkiemelkedőbb szakembereknek az érdemeik elismeréséül járó plaketteket és emlékérmeket. A társaság saját díjai mellett az IVSZ-szel és az Infotérrel közös Kovács Attila-díjat is itt adják át az év informatikai újságírójának.
A Neumann Konferencia tervezett programja:
14:00 kezdés
● dr. Beck György elnöki köszöntője: Neumann 120 évre készülve – Neumann nyomában
● Bojár Gábor Graphisoft-alapító keynote beszéde: 4. ipari vagy 3. informatikai forradalom?
● A Kovács Attila-díj (Az év informatikai újságírója), a Kemény János-díj, és a Tarján-emlékérem átadása
● dr. Hangya Balázs orvos, matematikus, az MTA-KOKI Rendszer-Neurobiológia Kutatócsoport vezetőjének előadása: Agyi hálózatok és mesterséges intelligencia
● Varjú Zoltán számítógépes nyelvész, MI-szakértő előadása: Páncélba zárt szellem
● Putz Orsolya, nyelvész, az ELTE egyetemi tanársegédjének előadása: AI a képi és szöveges tartalomelemzésben
16:30 szünet
● A Kalmár-díj, a Neumann-díj, és a társaság életműdíjainak átadása
● prof. dr. Levendovszky János, a BME dékánhelyettesének előadása: Mesterséges Intelligencia alkalmazásai az ipari rendszerek intelligens monitorozásában - műegyetemi kutatások az adatgyűjtő protokolloktól az anomália detekcióig
● dr. Guld Ádám médiakutató, kommunikációs szakember, egyetemi docens, az NJSZT eHétköznapok szakosztályának titkárának előadása: A Z Generáció médiahasználata
18:00 a konferencia vége
● dr. Beck György zárszava
A Neumann Konferencián ingyenes regisztrációt követően minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.
Kapcsolódó cikkek
- Három bronzérmet szerzett a magyar csapat a második Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Nemzeti szuverenitás már a felhőben is
- Az informatika és a zene kapcsolatát vizsgálják a Neumann Társaság meetupján
- 75 extrapont is járhat a felvételin az ICDL bizonyítványért
- Konferencia az egykori keleti és nyugati blokk tudósait fél évszázada összekötő intézet munkájáról
- A hazai cégek többsége az informatikai fejlesztéseken is spórolna az energiaszámlára
- Az informatikusok elárulták, mi tartaná itthon őket
- Jól szerepeltek a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiáján
- Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján
- Megvannak az idei Gyurós Tibor-díjazottak
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.