Összetett harmadik helyezés az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián
Mindkét 9-12. osztályos diákokból álló magyar csapat ezüstérmet szerzett, emellett az egyik magyar diákcsapat az összesítésben a harmadik helyen végzett a Bulgáriában lezajlott Nemzetközi MI Diákolimpián (IOAI), amelyet a technológia újdonságából adódóan idén először rendeztek meg. Burgaszban hat kontinens közel kétszáz diákja mérte össze tudását, a hazai szponzoroknak köszönhetően hazánkat két csapat is képviselhette. Az induló diákok kiválogatása, felkészítése és delegálása a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg.
Idén augusztus 9-15. között a bulgáriai Burgaszban rendezték meg az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpiát, amely az első, a mesterséges intelligencia szakterületéhez kapcsolódó tanulmányi verseny. Célja, hogy inspirálja a mesterséges intelligencia (MI) iránt érdeklődő fiatalokat, és támogassa a mesterséges intelligencia úttörőinek következő generációját. A versenyre hat kontinens 37 országából összesen 44 csapat érkezett: Magyarországot a hazai szponzorok – a Bosch Magyarország Kft., a Google, a G-Research Kft. és az AD-DA Kft. – támogatásával két csapat is képviselte.
Ezüstérmek és összesített harmadik hely
A legelső alkalommal megrendezett IOAI-n mindkét magyar csapat ezüstérmet szerzett a tudományos feladatokban (rajtuk kívül a kínai, vietnámi, mongol és észt csapatok értek el ugyancsak ezüstöt), a gyakorlati feladatokért pedig az 1-es csapat kapott ezüstérmet.
Mivel az IOAI 2024 zsűri összesítette a két forduló eredményét, az összetett rangsorban a magyar 1. csapat a 3. helyen végzett, így a teljesítményért különplakettben is részesült - hasonló elismerés rajtuk kívül a lengyel és a Letovóból érkezett csapatoknak járt.
Az 1. csapat tagjai az IOAI 2024-en:
● Vajda Ádám (12., ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium)
● Szilágyi Balázs (10., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium)
● Kovács-Bánhalmi Hédi Zita (11., Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium)
● Ungár Vince (9., Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium)
A 2. csapat tagjai az IOAI 2024-en:
● Christ Miranda Anna (11., Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium)
● Lehotai Gergely (10., Pécsi Janus Pannonius Gimnázium)
● Molnár István Ádám (11., Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc)
● Nagy Dávid Leonárd (11., ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium)
Az IOAI 2024 magyar csapatának két csapatvezetője dr. Huszár Ferenc (docens, Department of Computer Science and Technology, University of Cambridge) és Szalay Gergő (PhD hallgató, ELTE Informatikai Kar, ELTE Informatikai Kar) volt.
A gyakorlati fordulót Maria Ilieva, Bulgária egyik legsikeresebb énekesnőjének közreműködésével tartották. Ő készített egy különleges remixet a Love című dalából, a résztvevő diákok feladata pedig az volt, hogy MI-eszközök felhasználásával a rendelkezésre álló négy óra alatt egyedi lemezborítót és videoklipet generáljanak.
A versenyen egy-egy tudományos és gyakorlati forduló során három területhez - természetesnyelv-feldolgozás (NLP), gépi tanulás és gépi látás - kapcsolódó feladatokat kellett megoldaniuk a csapatoknak. A szervezők minden résztvevő diákolimpikon számára ingyenes online kurzust és tananyagot is biztosítottak. A diákok tudásának elmélyítését Magyarországon kiegészítő online kurzusok és a válogatottat felkészítő nyári tábor szolgálta.
A 2025-ös Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia házigazdája Peking lesz.
Így készültek fel az MI-olimpiára a magyar diákok
Az IOAI 2024 hazai versenyzőinek kiválogatása, felkészítése, delegálása és a versenyen való részvétele a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg.
A verseny része a Neumann Társaság tehetséggondozási programjának, amely évtizedek óta sikeresen támogatja a diákolimpikonok felkészülését. A diákolimpiák köre, amely évek óta az aktuális tudományos és technológiai trendeknek megfelelően bővül, az IOAI megrendezésével az MI területével is gazdagodott. A négyfős hazai csapatokat egy több, mint negyven diák részvételével zajlott válogatóverseny során választották ki. Tagjaik intenzív felkészítésen vettek részt otthon elvégzendő feladatok és felkészítőtábor formájában, amelynek helyszíne az ELTE Lágymányosi Campus volt, míg a csapattagok szállásáról az Eötvös József Collegium gondoskodott.
Kapcsolódó cikkek
- Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
- Két magyar csapat is indul az első Nemzetközi MI Diákolimpián
- Történelmi magyar siker a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Eredeti, negyvenéves Macintosh számítógépet mutat be a Múzeumok Éjszakáján a Neumann Társaság
- Megújult a Neumann-emlékszoba a régió legkülönlegesebb Informatika Történeti Kiállításán
- Díjazták a hazai informatikai versenyeken legjobb eredményt elért diákokat
- Legendás magyar konstruktőrök nyitják meg a School-Computer kiállítást Budapesten
- Informatikai pályaorientációs napon segítik női szakértők az iskolás lányok elhelyezkedését
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Magyar űrkutató mesél a világ legjobb űrteleszkópjáról a Neumann Társaság online meetupján
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ez most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján
A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform közzétette a legnépszerűbb munkaadók rangsorát. A Top Employers Hungary lista jelenleg az egyetlen független rangsor, amely kizárólag a munkavállalók értékeléseire épül. Az idei toplistát a Coloplast Hungary, a Yettel Magyarország és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezeti.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.